لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۲

هشدار پژوهشگران: گرمای هوا در پنج سال پیش‌رو ممکن است رکوردها را بشکند


پژوهشگران می‌گویند گرم شدن هوا به‌طور بی‌وقفه روندی رو به رشد به خود گرفته و همین‌طور هم ادامه خواهد یافت.

در حالی‌که پژوهشگران می‌گویند سال میلادی ۲۰۱۸ چهارمین سال گرمی‌ست که تا کنون ثبت شده، هشدار داده‌اند پنج سال پیش‌رو ممکن است تمامی رکوردهای گرما را بشکند.

دو سازمان آمریکایی، هواشناسی بریتانیا، و سازمان هواشناسی بین‌المللی، با تحلیل و پژوهش دمای هوا جملگی به نتیجه واحدی رسیده‌اند: سال ۲۰۱۸ چهارمین رکورد ثبت‌شده از نظر گرمای هوا است، پس از سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷.

اداره اقیانوس‌شناسی و هواشناسی ملی ایالات متحده گفته است میانگین دمای هوا در سال گذشته ۱۴.۶۹ درجه سانتیگراد بود که ۰.۷۹ درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین کل سده بیستم میلادی‌ست.

بسیاری از کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر، گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده (از ۱۸۸۰ به این سو) را پشت سر گذاشته‌اند.

نشریه پولیتکو به نقل از گوین اشمیت، مدیر مطالعات فضایی در «ناسا» می‌گوید روند گرم شدن هوا و ادامه آن «ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌ای‌ست که ما طی صد سال گذشته به اتمسفر فرستاده‌ایم».

پژوهشگر ارشد «دانشکده پژوهش‌ها در مورد پیامد تغییرات آب‌وهوایی پتسدام» به اسوشیتدپرس گفته است «فکر کردن در مورد این‌که حالا هوا کمی گرم‌تر می‌شود را کنار بگذارید؛ گرم شدن هوا به‌طور بی‌وقفه روندی رو به رشد به خود گرفته و همین‌طور هم ادامه خواهد یافت».

استفان رامستورف به این خبرگزاری گفته «کسانی که این واقعیت را انکار می‌کنند، علم فیزیک را انکار می‌کنند».

اما گرم شدن هوا طی چند سال گذشته که رکوردهای پیشین را شکسته، تنها موضوع مطرح شده در گزارش‌های تازه نیست. هواشناسان و پژوهشگران بریتانیایی هشدار داده‌اند که پنج سال پیش‌رو به‌مراتب گرم‌تر خواهد بود و شاید حتی تمامی رکوردهای پیشین شکسته شود.

اداره هواشناسی بریتانیا با استفاده از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای اعلام کرده این احتمال وجود دارد که میانگین دمای هوا در پنج سال پیش‌رو، طی یک بازه زمانی یک ساله، بین ۱۴.۷۳ و ۱۵.۲۷ درجه سانتیگراد بشود؛ یعنی گرم‌تر از چهار سال پیش، یا عبارتی گرم‌تر از گرم‌ترین سال‌هایی که دمای هوا ثبت شده و در دسترس ماست.

گرم شدن دما، تغییرات آب‌وهوایی و دیگر تغییرات اتمسفری، با پیامدهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز همراه می‌شود: موج مهاجرت‌ها در نتیجه تغییرات ساختاری در جامعه، بحران‌ها و تنش‌های ناشی از گرمایش، کمبود آب و دیگر مشکلات که گاه به درگیری‌های مرگبار انجامیده‌است، خشک‌شدن دریاچه‌های آب شیرین، بالا آمدن سطح آب دریا و در نتیجه خطراتی که متوجه مناطق مجاور دریاها است و دیگر چالش‌هایی که پژوهشگران طی سال‌های اخیر در مورد آن‌ها هشدار داده‌اند.

اسوشیتدپرس، پولیتیکو|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG