لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۵

اقامه دعوی حقوقی جمعی کانادا علیه ایران به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافری


خانواده‌های قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ در تورنتو

هشت ماه پس از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه پاسداران، کانادا خبر داد که علیه جمهوری اسلامی اقامه دعوی حقوقی جمعی کرده است.

به نوشته روزنامه کانادایی «نشنال پست»، دولت فدرال کانادا به تازگی به وکلا خبر داده است که دو دعوای حقوقی جمعی را به وزارت امور خارجه ایران تسلیم کرده است.

این شکایات جمعی را دو شرکت حقوقی و وکالتی در تورنتو، گاردینر میلر آرنولد و وینمن، آرنولد، از طرف خانواده‌های قربانیان پرواز هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، در دادگاهی در کانادا ثبت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، طرح شکایت جمعی در دادگاهی در تورنتو علیه جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، نیروهای مسلح، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سایر مقامات نظام و سپاه ثبت شده است.

به نوشته روزنامه یادشده، دفتر وکالتی آرنولد رونوشتی از این دادخواست را برای علی خامنه‌ای ایمیل کرده و تاییدیه دریافت آن را نیز دریافت کرده است.

خانواده‌ها در این دادخواست، سرنگونی هواپیمای یادشده را «اقدامی تروریستی» توصیف کرده‌اند و رونوشت‌هایی از این دادخواست نیز به سفارتخانه‌های ایران در استرالیا و بریتانیا ارسال شده است.

پرواز شماره ۷۵۲ با هواپیمای اوکراینی بامداد ۱۸ دی سال گذشته با شلیک پدافند سپاه پاسداران در اطراف فرودگاه «امام خمینی» سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

با گذشت حدود هشت ماه از این رویداد هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی از رسیدگی قضایی به این پرونده در ایران منتشر نشده است.

به نوشته «نشنال پست»، نسخه‌های این دادخواست در ماه ژانویه، یعنی کمی پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، تنظیم و آماده شده بود.

این گزارش می‌افزاید که تأخیر طولانی‌مدت دولت کانادا برای ارائه این دادخواست به مقام‌های ایرانی به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد که اتاوا سرگرم گفت‌وگو با تهران در مورد از سرگیری مناسبات دیپلماتیک است و نمی‌خواسته اقامه طرح شکایت جمعی در این روند خللی وارد کند.

اما پس از آن که مارک آرنولد، یکی از وکلای اصلی این دعوی حقوقی، به خاطر این تأخیر به دادگاه شکایت کرد، دولت فدرال کانادا گفت که «مسائل تدارکاتی مربوط به کووید ۱۹ باعث آن است و نه مسائل سیاسی.»

این خبر چند روز پس از آن مخابره می‌شود که ایران گفته است آماده آغاز گفت‌وگو با اوکراین و دیگر کشورهای مربوطه برای پرداخت غرامت است.

روزنامه «نشنال پست» می‌نویسد که فعلاً دو دادخواست جمعی، جدا از مسئله غرامت‌ها جریان یافته‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG