لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۹

کانادا: روایت ایران از نحوه ساقط شدن پرواز ۷۵۲ اعتبار زیادی ندارد


ایران می‌گوید، «خطای انسانی و فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابجایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی» باعث هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط سامانه ضدهوایی سپاه پاسداران شده است.

وزیر خارجه کانادا می‌گوید اعتبار زیادی به گزارش و روایت ایران از نحوه سقوط هواپیمای اوکراینی قائل نیست.

ایران می‌گوید، «خطای انسانی و فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابجایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی» باعث هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط سامانه ضدهوایی سپاه پاسداران شده است.

به گزارش رویترز، فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا روز دوشنبه اعلام کرد: «من اعتبار زیادی به گزارش ایران از این حادثه قائل نیستم. این نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد. فکر می‌کنم گزارش ارائه شده توسط ایران تنها ساده‌سازی بیش از حد علت واقعی این حادثه باشد».

«خطای انسانی» عبارتی بود که سپاه پاسداران، پس از سه روز پنهان‌کاری، در شرح علت شلیک استفاده کرد. اخیرا نیز برای نخستین بار، دادستان نظامی تهران از «خطای ۱۰۵ درجه‌ای سیستم جهت‌یابی رادار» سخن گفته بود.

ایران شش ماه بعد از ساقط کردن پرواز ۷۵۲ که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین شد نهایتا روز جمعه ۲۷ تیرماه جعبه سیاه آن را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد.

برای عملیات خوانش اطلاعات جعبهٔ سیاه هواپیمای اوکراینی در آژانس تخصصی فرانسه پنج روز در نظر گرفته شده است، اما مسئولین اوکراینی پیش‌تر گفته بودند چنانچه مشکلی پیش نیاید احتمال دارد نتایج این روند تا یکی دو روز آینده منتشر شود.

دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه روز دوشنبه از پیاده‌سازی «موفقیت‌آمیز» محتویات و صداهای ضبط شده در جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی خبر داد.

این نهاد فرانسوی اطلاعاتی درباره محتوای جعبه‌سیاه‌های بازخوانی شده نداد و گفت باید جمهوری اسلامی درباره انتشار محتویات جعبه‌سیاه‌ها تصمیم بگیرد.

حدود بیست نفر اعم از نمایندگان ایکائو، سازمان بین‌المللی هوانوردی، سازمان هواپیمایی ایران و نمایندهٔ دادسرای نظامی تهران، کارشناسان اوکراینی و کانادایی و نمایندهٔ شرکت بوئینگ در عملیات بازخوانی اطلاعات جعبهٔ سیاه حضور خواهند داشت.

ر همین حال، رئیس‌جمهوری اوکراین با استقبال از واگذاری بازخوانی اطلاعات جعبهٔ سیاه به فرانسه تاکید کرد: ایران باید مطابق معیارهای بین‌المللی تحقیقات انجام دهد تا بستگان قربانیان حقیقت را بدانند و غرامت شایسته از ایران دریافت کنند.

ولودیمیر زلنسکی در بیانیه‌ای که در صفحهٔ فیسبوکش منتشر شد تاکید کرد: «عدالت اجرا خواهد شد و عاملین به جزای کار خود خواهند رسید».

همچنین گروه هماهنگی و پاسخگویی برای قربانیان پرواز ۷۵۲ متشکل از اوکراین، کانادا، سوئد، بریتانیا و افغانستان که شهروندان‌شان در سانحه پرواز ۷۵۲ جان باختند، اعلام کردند: تحویل جعبهٔ سیاه به کارشناسان بین‌المللی اقدام مهمی‌ست که باید ماه‌ها پیش انجام می‌شد اما تنها یکی از گام‌هایی‌ست که برای به نتیجه رساندن تحقیقات این سانحه ضروری‌ست.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG