لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۵۱

محبوب‌ترین رنگ خودروها در جهان چیست؟


مجله خودرو: از محبوب‌ترین رنگ‌ها در خودروها تا پرشتاب‌ترین خودرو و نیز خودروی آینده اپل از موضوعات این هفته مجله خودرو است.

محبوب‌ترین رنگ‌ها

مجله اتوکار به بررسی محبوب‌ترین رنگ‌ها در سال جاری میلادی پرداخته است. بر اساس بررسی این رسانه معتبر خودرویی، برای چندین سال متوالی رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ در میان خودروها شده است.

در ایران هم رنگ سفید بسیار استفاده می‌شود و تقریباً بیشتر محصولات صنعت خودرو در ایران سفید است.

در چین هم مانند ایران رنگ سفید بسیار پراستفاده است و نزدیک به ۶۰ درصد خودروها رنگ سفید دارند.

از دلایل محبوبیت رنگ سفید، جذب کمتر گرما و دیر کثیف شدن است ضمن آن‌که خش‌افتادگی هم در رنگ سفید کمتر مشخص می‌شود.

شاید کمی عجیب باشد که در جهان هم حدود ۳۸ درصد خودروها سفیدند. پس از رنگ سفید، رنگ سیاه با حدود ۱۹ درصد دیگر رنگ محبوب در میان صاحبان خودروهاست. پس از رنگ سیاه، رنگ خاکستری سهم ۱۵ درصدی دارد.

رنگ زرد یکی از رنگ‌هایی است که محبوبیت کمی دارد و تنها پنج درصد خودروها در جهان زرد هستند. البته این موضوع در میان خودروهای سوپر اسپرت متفاوت است و زرد در این خودروها بسیار محبوب است. زرد یکی از دو رنگ اصلی شرکت فراری محسوب می‌شود.

در میان خودروهای لوکس در اروپا حدود ۶۰ درصد به رنگ سیاه هستند.

اما آبی یکی از رنگ‌هایی است که زیاد محبوب نیست و تنها شش درصد از خودروها در جهان آبی هستند.

ترخیص ب‌م‌و، بنز و تویوتاهای غیراستاندارد مشروط شد

بر اساس گزارش ایسنا با شدت گرفتن انتقادات نسبت به تعیین تکلیف نشدن خودروهای مانده در گمرک به دلیل عدم تأیید استاندارد، سازمان ملی استاندارد طی نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور ظاهراً برخی موانع را پذیرفته و با اعلام این‌که امکان واردات برخی از این خودروها از جمله بنز، بی‌ام‌و و تویوتا بر اساس قانون و ضوابط مربوطه وجود ندارد، تأکید کرده که اگر شرایط فراهم شود و دستگاه‌های مرتبط به موضوع وارد شوند، آماده همکاری است.

خودروهای روز برای ورود به ایران در حالی از نظر استاندارد تأیید نمی شوند که خودروهایی با فناوری‌های قدیمی که در ایران ساخته می‌شوند توسط استاندارد ایران تأیید می‌شوند. این موضوع سبب شده استانداردهای ایران زیر سؤال برود.

چندی پیش در گزارش تلویزیون ایران، عدم تأیید استاندارد خودروهایی مثل بنز، ب‌ام‌و، پورشه و تویوتا از سوی سازمان ملی استاندارد در بازدید مسئولان قضایی از گمرک شهید رجایی حاشیه‌ساز شده بود و سازمان ملی استاندارد در این باره توضیح داده بود که «عمده خودروهایی که در گمرک دپو شده و تاکنون ترخیص نشده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته‌ دارای حداقل یکی از اشکالات از جمله عدم ثبت سفارش، نداشتن گواهی صحه‌گذاری تأیید نوع خودرو از سازمان ملی استاندارد ایران، حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی، مستعمل بودن یا عمر بیشتر از یک سال هستند.»

قصد اپل برای ساخت خودرو

رسانه‌های گوناگون خبر داده‌اند که احتمال می‌رود اپل در سال آینده خودروی خود را معرفی کند و ممکن است این خودرو در سال ۲۰۲۴ وارد بازار شود.

گفته شده این خودرو خودران و برقی است. اپل قصد دارد در این خودرو از سیستم جدید باتری و شارژدهی استفاده کند تا بتواند در بازار جدید خودروهای برقی نسبت به رقبا مخصوصاً تسلا برتری داشته باشد.

اپل به دنبال آن است که خودرو سریع‌تر شارژ شود و با یک بار شارژ شدن مسافت بیشتری را طی کند.

هم‌اکنون یکی از مشکلات خودروهای برقی پیمایش کم آن‌ها و مدت زمان زیاد برای شارژ شدن است.

یک خودروی برقی هم‌اکنون با شارژ سریع حداقل باید یک ساعت در شارژ باشد و در نهایت هم می‌تواند ۵۰۰ کیلومتر را طی کند.

اپل قصد دارد در باتری جدید خود از ترکیب جدیدی استفاده کند که گزارش شده است لیتیوم فسفات آهن از جمله این ترکیبات است.

پرشتاب‌ترین خودرو

اطلاعات تازه‌ای از خودروی جدید هنسی Venom F5 منتشر شده که نشان می‌دهد این خودرو کمی بیش از هشت ثانیه می‌تواند به سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. خودروهای پرشتاب معمولی در این مدت زمان می توانند به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسند.

این خودرو که از یک موتور هشت‌سیلندر تقویت‌شده با مواد خاص استفاده می‌کند، بیش از هزار و ۸۰۰ اسب بخار قدرت دارد و شرکت هنسی ادعا کرده که سرعت این خودرو بیش از ۵۰۰ کیلومتر در ساعت است.

XS
SM
MD
LG