لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۰

قاضی آرژانتینی: آلبرتو نیسمان به قتل رسیده است


آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده رسیدگی به بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در «آمیا»،

یک قاضی فدرال آرژانتین روز سه شنبه پنجم دی اعلام کرد که آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده آمیا، به قتل رسیده است.

آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده رسیدگی به بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در «آمیا»، انجمن یهودیان شهر بوینس آیرس بود. جسد او یک روز پیش از ارائه شواهد و نتیجه تحقیقاتش در پارلمان کشور در آپارتمانش پیدا شد.

آلبرتو نیسمان به این نتیجه رسیده بود که کریستینا فرناندز کرشنر ، رییس‌جمهوری وقت آرژانتین قصد داشت نقش احتمالی ایران در حمله به مرکز فرهنگی یهودیان در بوینس آیرس را لاپوشانی کند.

به گزارش رویترز، قاضی جولین ارکولیینی روز سه شنبه اعلام کرد که شواهد اثبات می کند که آلبرتو نیسمان در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ خودکشی نکرده است.

رویترز می گوید، این نخستین بار است که یک قاضی اعلام می کند که آلبرتو نیسمان به قتل رسیده است.

در همین زمینه، یک قاضی در آذرماه سال جاری حکم جلب کریستینا فرناندز کرشنر را در ارتباط با پرونده «دست داشتن» ایران در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ آرژانتین صادر کرد. اما او این اتهام را رد کرده است.

کریستینا فرناندز کرشنر که بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ رئیس‌جمهور آرژانتین بود، سال جاری توانست به مجلس سنای این کشور راه یابد.

پرونده آمیا بیش از دو دهه پیش و پس از بمبگذاری در مرکز فرهنگی یهودیان در بوینس آیرس که ۸۶ کشته بر جا گذاشت، ‌گشوده شد. در آن زمان گروه حزب‌الله لبنان به انجام این بمبگذاری و ایران به هدایت آن متهم شدند.

اینترپل، پلیس بین‌المللی، سال‌ها بعد، افزون بر عماد مغنیه مسئول وقت ارشد ستاد عملیاتی حزب‌الله، برای شمار دیگری از مقامات جمهوری اسلامی به اتهام دخالت در آن بمب‌گذاری حکم جلب صادر کرد.

ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را بارها تکذیب کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG