لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۷

«تمایل» طرفین اختلاف در اسپانیا به حل بحران


یکی از تظاهرکنندگان هوادار برقراری گفت‌وگو بین کاتالونیا و دولت مرکزی. بر روی برچسب نوشته شده است: «می‌آیید صحبت کنیم؟»

عذرخواهی دولت اسپانیا به دلیل خشونت پلیس در کاتالونیا و اظهارات مقام‌های بارسلون مبنی بر ترجیح به «آتش‌بس» با مادرید، تمایل طرفین ماجرا برای جلوگیری از بحرانی شدن بیشتر کشور را نشان می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه (۱۵ مهر) گزارش داده است که این نشانه‌ها پس از آن دیده می‌شود که رهبران استقلال کاتالونیا به اعلام استقلال یک‌جانبه تهدید می‌کردند و ماریونو راخوی، نخست وزیر اسپانیا گفته بود که مانع آنها خواهد شد.

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد رهبران دو طرف برای جلوگیری از آنچه بی‌ثباتی اروپا اعلام شده، تمایل به عقب‌نشینی داشته باشند.

دولت مرکزی اسپانیا پس از روزها سخنرانی خشن، از برخورد خشونت‌بار پلیس در کاتالونیا عذرخواهی و اعلام کرد که دولت کاتالونیا برای حل و فصل بحران باید یک انتخابات محلی برگزار کند.

رئیس دولت محلی کاتالونیا نیز که به کارلس پوج‌دمون، رهبر استقلال‌طلبان نزدیک است، به یکی از شبکه‌های خبری محلی گفته طرفداران وی تمایل به برقراری آتش‌بس برای جلوگیری از درگیری بیشتر با مادرید دارند.

پوج‌دمون هم حضور خود را در پارلمان محلی که برخی از اعضای آن به اعلام استقلال یک‌جانبه کاتالونیا از اسپانیا امید داشتند، به تعویق انداخته‌است.

پیشتر نیز دادگاه قانون اساسی اسپانیا نشست روز دوشنبه در پارلمان کاتالونیا را که انتظار می‌رفت با اعلام استقلال این منطقه از خاک اسپانیا به نشستی تاریخی تبدیل شود، به حالت تعلیق درآورده بود.

گزارش‌ها همچنین از بازداشت رئیس پلیس کاتالونیا و دو تن از رهبران جدایی‌طلب این منطقه حکایت دارد.

اظهارات مقام‌های کاتالونیا پس از آن مطرح می‌شود که دولت مرکزی اسپانیا و شماری از صاحبان بنگاه‌های اقتصادی، فشارها بر این منطقه را افزایش داده‌اند و حتی برخی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی تهدید کرده‌اند که دفاتر خود را به سایر بخش‌های اسپانیا منتقل می‌کنند.

در حالی که شماری از کشورها از جمله سوئیس برای میانجی‌گری میان مادرید و بارسلون اعلام آمادگی کرده‌اند، دولت مرکزی اسپانیا اعلام کرده تا وقتی کاتالونیا درخواست استقلال را کنار نگذارد، حاضر به پذیرش میانجی‌گری نیست.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش کرده که هواداران گفت‌وگو میان رهبران اسپانیا و کاتالونیا برای حل اختلاف نیز قرار است برای تجمع شهرداران سراسر کشور، امروز دور هم جمع شوند.

یک منبع ناشناس متعلق به این گروه گفته که شعار آنها این است که «اسپانیا از رهبران خود بهتر است.»

وی گفته که زمان جمع شدن مردم به دور هم و رساندن پیام ناتوانی و مسئولیت‌ناپذیری رهبران کشور به آنها فرارسیده است.

تجمع این گروه و گروه دیگری که به عنوان میهن‌پرستان از آنها نام برده می‌شود و هوادار اسپانیای متحد هستند، ظهر امروز به وقت محلی برگزار خواهد شد.

دولت کاتالونیا می‌گوید از حدود ۴۲ درصد افرادی که توانستند در همه‌پرسی استقلال این منطقه شرکت کنند نزدیک به ۹۲ درصد به آن رأی مثبت داده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های اسپانیا از اساس این همه‌پرسی را برخلاف قوانین این کشور می‌دانند و از همان ابتدا تلاش کردند که از انجام آن ممانعت به عمل آورند.

XS
SM
MD
LG