لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۶

درخواست کاتالونیا از اتحادیه اروپا: به برگزاری همه‌پرسی استقلال کمک کنید


دانشجویان در بارسلون علیه اقدامات دولت مرکزی در زمینه همه‌پرسی دست به تطاهرات زده‌اند.

مسئول امور خارجه ناحیه خودمختار کاتالونیای اسپانیا از اتحادیه اروپا خواست تا «به وظیفه خود به عنوان امانت‌دار ارزش‌های دموکراتیک» عمل کند و از اسپانیا بخواهد تا اجازه برگزاری همه‌پرسی کاتالونیا را صادر کند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ششم مهر نوشت که رائول رومِوا این مطلب را طی یک نشست خبری در بروکسل اظهار داشته‌است.

کاتالونیا منطقه‌ای خودمختار در شمال شرقی اسپانیا با مرکزیت شهر بارسلون است که هفت‌ونیم میلیون نفر جمعیت دارد و مردم آن نسبت به دیگر نقاط اسپانیا در رفاه نسبی به سر می‌برند.

نخست‌وزیر اسپانیا همه‌پرسی استقلال این ناحیه را «غیرقانونی» خوانده و دادگاه قانون اساسی کشور نیز حکم به تعویق آن داده‌است تا قانونی بودن یا نبودن آن مشخص شود.

در حالی که دولت منطقه‌ای کاتالونیا اصرار دارد که همه‌پرسی استقلال روز یکم اکتبر برگزار می‌شود، دولت اسپانیا از هفته گذشته اقدامات خود را برای جلوگیری از این همه‌پرسی افزایش داده و حتی به برخی بازداشت‌ها و جمع‌آوری صندوق‌های رأی روی آورده‌است.

پلیس کاتالونیا و پلیس اسپانیا همچنین از دولت مرکزی دستور دریافت کرده‌اند که روز یکم اکتبر در برابر مدارس این ناحیه مستقر شوند و از استفاده این مدارس به عنوان محل‌های رأی‌گیری جلوگیری کنند.

مسئول امور خارجه ناحیه کاتالونیا اما در اظهارات تازه خود در بروکسل خطاب به اتحادیه اروپا گفت که «از نهادهای اتحادیه اروپا می‌خواهیم که بر ارزش‌ها و اصول [معاهدات این اتحادیه] پافشاری کنند.»

آقای روموا افزود که در این رابطه «حقوق مدنی پایمال شده و کیفیت دموکراسی در اسپانیا رو به زوال گذاشته‌است.»

این مقام ناحیه کاتالونیا با ذکر این‌که «مقام‌های دولتی، شهردارها و روزنامه‌نگاران [کاتالونیایی] با آزار و اذیت روبه‌رو شده‌اند»، گفت که اتحادیه اروپا به خاطر عدم فراخوان جهت ایجاد دیالوگ بین طرفین، هم‌اکنون به عنوان حامی «اقدامات سرکوبگرانه» دولت مرکزی اسپانیا دیده می‌شود.

کمیسیون اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده که در پیوند با مسئله همه‌پرسی در کاتالونیا به طی روند قانونی مطابق با قانون اساسی اسپانیا احترام می‌گذارد.

در همین حال روز پنج‌شنبه هزاران تن از دانشجویان در شهر بارسلون ضمن اعتصاب به خیابان‌ها آمده و علیه اقدامات دولت مرکزی برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی تظاهرات کردند.

بنا بر نظرسنجی‌های موجود، ۴۰ درصد از کاتالونیایی‌ها از استقلال از حکومت مرکزی حمایت می‌کنند و همین عده نیز احتمالاً در همه‌پرسی شرکت کرده و باعث تصویب آن خواهند شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرده و از مردم اسپانیا خواسته‌است که متحد بمانند.

XS
SM
MD
LG