لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۲

بانک‌ مرکزی ایران در «پرونده بزرگ‌ترین پولشویی» در بحرین محکوم شناخته شد


دادگاه عالی کیفری در بحرین در پرونده «بزرگ‌ترین پولشویی» در تاریخ این کشور روز پنج‌شنبه بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی دیگر را مجرم شناخت و جریمه کرد.

به گزارش خبرگزاری بحرین، دادستان بحرین روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد اعلام کرد که پس از بررسی همه موارد مربوط به اتهامات اشخاص و بانک‌های درگیر در این پرونده، بانک «المستقبل» و شش نفر از مقامات آن در بحرین، هم‌چنین بانک مرکزی ایران و چند بانک‌ ایرانی دیگر را مجرم شناخته است.

دادگاه کیفری عالی بحرین همچنین اعلام کرد که بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌های ایرانی درگیر در این پرونده هر یک، یک میلیون دینار بحرین جریمه شده و دستور توقیف مبالغ که قرار بوده مورد پولشویی قرار گیرد، صادر شده است.

همزمان پنج نفر از محکومان این پرونده هر یک به ده سال و ششمین فرد به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

دادستانی بحرین در اردیبهشت امسال، بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک دیگر را به اتهام «پولشویی» ۱.۳ میلیاردی دلار تحت پیگرد قضایی قرار داد.

علی بن فضل البوعینین، دادستان کل بحرین، در همان زمان اعلام کرد که بانک ملی و بانک صادرات ایران به دستور بانک مرکزی ایران از یک سیستم جایگزین که از طرف مقامات بحرینی مجوز نداشته برای انتقال این مبلغ استفاده کرده و با «نگهداری» آن، تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را دور زده‌اند.

در گزارش‌ها همچنین آمده بود که بانک المستقبل [فیوچر بانک] در تلاش برای انتقال پول به ایران و تأمین مالی چندین «نهاد تروریستی» از جمله سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و نهادهایی در عراق بوده، اما به‌ دلیل کنترل شدید مقامات بحرینی بر بانک‌ها، موفق به انجام این کارها نشده است.

بانک المستقبل در سال ۱۳۸۳ با سرمایه‌گذاری مشترک بانک ملی و صادرات ایران و همچنین یک بانک بحرینی آغاز به کار کرد.

پرونده بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ بحرین به آوریل ۲۰۱۵ بازمی‌گردد که در آن زمان، بانک مرکزی بحرین، دستور تعطیلی بانک المستقبل و توقیف کلیه اسناد آن برای بررسی را صادر کرد.

منابع: خبرگزاری بحرین، رادیوفردا/ ف. ع./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG