لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۱

هجوم غارتگران به فروشگاه‌های شیکاگو؛ بیش از ۱۰۰ نفر بازداشت شدند


شهردار شیکاگو گفته است٬ پلیس از مهاجمان و غارتگران فیلمبرداری کرده است.

به دنبال تیراندازی روز يکشنبه ماموران پلیس به سوی يک مظنون مسلح در محله‌های جنوب شهر شیکاگو صبح روز دوشنبه ۲۰ مرداد صدها نفر با هدف غارت به فروشگاه‌های مرکز شهر یورش برده و هر آنچه که می‌توانستند را با خود بردند.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ یکی از فرماندهان پلیس شیکاگو گفت پس از حادثه تیراندازی عصر یکشنبه پیامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که از غارتگران خواست در مرکز تجاری شهر تجمع کنند.

پس از مشاهده این پیام‌ها پلیس شیکاگو ۴۰۰ مامور به منطقه اعزام کرد. به گفته مقامات پلیس در جریان این حوادث بیش از ۱۰۰ نفر بازداشت و ۱۳ مامور پلیس مجروح شدند.

مقامات پلیس شیکاگو می‌گویند٬ این حادثه «تبهکاری محض» است و به هیچ عنوان تظاهرات اعتراضی به حادثه تیراندازی روز یکشنبه نبوده است.

به گفته مقامات پلیس شیکاگو یکشنبه سرنشینان مسلح یک خودرو به سوی ماموران پلیس تیراندازی کرده‌اند. در این تیراندازی به ماموران آسیبی وارد نشد ولی یک نگهبان و یک شهروند به شدت زخمی شده و وضع آنها وخیم است.

لوری لایتفوت، شهردار شیکاگو نیز تاکید کرد که این حوادث هیچ ربطی به تظاهرات نداشته و «رفتار تبهکارانه محض بوده است.» او دربخش دیگری ازنشست خبری ظهردوشنبه به وقت محلی گفت:« پلیس از مهاجمان و غارتگران فیلمبرداری کرده است و ما شما را شناسایی و دستگیر خواهیم کرد.»

این حادثه باری دیگر مشکل خشونت‌های مسلحانه در شهر شیکاگو را برجسته کرده است. موارد قتل با اسلحه گرم در ماه ژوئیه در شیکاگو در حدی بی‌سابقه طی چند دهه اخیر افزایش یافته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که همواره از نحوه کنترل خشونت در این شهر انتقاد کرده اخیرا دستور داد که نهادهای انتظامی فدرال نیروی بیشتری به این شهر اعزام کنند.

عصر روز یکشنبه ویدیویی در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر شد که صحنه تیراندازی ماموران پلیس به سوی یک پسر ۱۵ ساله و مرگ او بر اثر اصابت گلوله را نشان می‌داد. تا صبح روز دوشنبه حدود ۱۰۰ هزار نفر این ویدئو را تماشا کردند. ولی طبق گفته مقامات محلی اين ويدئو صحت ندارد.

علاوه بر مرکز تجاری شهر شیکاگو، تعدادی از فروشگاه‌ها در نقاط دیگر شهر نیز غارت شد.

یکی از رهبران کلیسای کاتولیک شهر شیکاگو و از فعالان مدنی در محله‌های جنوب این شهر در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی گفت:«کاملا مشخص است که این حملات سازماندهی شده بود.»

پلیس شیکاگو می گوید حادثه تیراندازی بعد از ظهر یکشنبه پس از آن روی داد که ماموران گزارشی در مورد یک مظنون مسلح دریافت کردند. فرد مسلح هنگام رویارویی با ماموران به سوی آنها شلیک کرد و در تیراندازی متقابل مجروح و به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته پلیس این فرد سابقه تبهکارانه دارد.

حدود یک ساعت پس از این درگیری عده‌ای از ساکنان محل که از یک نفر شنیده بودند پلیس به سوی یک نوجوان تیراندازی کرده در محل تجمع کرده و با ماموران درگیر شدند. پس از مدتی جمعیت متفرق شد.

به گفته پلیس مدتی پس از این حادثه پیامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مردم را به رفتن به مرکز شهر و غارت مغازه‌ها تشویق می‌کرد.

منبع: آسوشیتدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG