لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۸

یک مقام بهزیستی تهران: ۲ هزار کودک کار در مترو داریم


دو کودک کار در ایران

مدیرکل بهزیستی استان تهران می‌گوید که صدها کودک کار از سطح خیابان‌های پایتخت به داخل بازارچه‌ها و ایستگاه‌های مترو تغییر مکان داده‌اند و در حال حاضر، حدود ۲ هزار کودک کار در مترو فعالیت دارد.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۲۹ آبان به نقل از امین شاهرخی گزارش داد که سازمان بهزیستی طرح سامان‌دهی «کودکان خیابانی» را آغاز کرده اما فرآیند سامان‌دهی «کودکان کار و زباله‌گرد» نیازمند همکاری از سوی شهرداری تهران است.

این سخنان چند روز پس از آن بیان می‌شود که مدیر بهزیستی شهر تهران طی یک مراسم بازدید ادعا کرده بود کودکان کار پایتخت «روزانه بین ۸۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان درآمد دارند».

سعید آرام روز سه‌شنبه ۲۵ آبان هنگام بازدید از شیرخوارگاهی در منطقه ۱۵ تهران افزود که البته این رقم بستگی به مناطق مختلف شهر دارد، به‌طوری که درآمد روزانه کودکان کار در مناطق بالای شهر به ۳ میلیون تومان هم می‌رسد.

آقای آرام با بیان این‌که این کودکان با «جلب احساسات مردم در مناطق بالایی شهر تهران» درآمدهای بالایی کسب می‌کنند، به شهروندان توصیه کرد: «به جای کمک به این کودکان، از طریق سازمان‌های مردم نهاد، انجمن‌ها و موسسات کمک‌های خود را اهدا کنند».

مدیر بهزیستی شهر تهران همچنین بدون ارائه مدارک کافی و مستندات قابل اتکا گفته است که ۸۲ درصد کودکان کار پایتخت را «اتباع خارجی» تشکیل می‌دهند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که به گفته رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بیش از ۸۰ درصد کودکان کار به دلیل فقر کار می‌کنند و هنوز آمار دقیقی از کودکان کار در ایران موجود نیست.

از سوی دیگر، همه کودکان کار در ایران و به‌ویژه پایتخت لزوماً کودکان خیابان نیستند و تاکنون هیچ‌گونه نظارتی در این زمینه از سوی دولت‌ها انجام نگرفته است.

بر اساس قوانین در ایران، کار برای کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است اما به دلیل گسترش فقر و جرائم سازمان‌یافته این قوانین معمولا رعایت نمی‌شود.

مستمری ناچیز سازمان‌های حمایتی

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا به صراحت گفت که «پرداختی سازمان‌های حمایتی به کودکان کار، از میزان درآمد این کودکان کمتر است».

به‌گفته حسن موسوی چلک، «آن‌چه در سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد بر اساس قوانین بودجه به کودکان کار پرداخت می‌شود، معمولا کمتر از آن چیزی است که کودکان کار و خانواده‌های آن‌ها درآمد دارند».

او با اشاره این‌که پرداختی سازمان حمایتی به خانواده یک‌نفره فقط ۳۵۰ هزار تومان و به خانواده پنج نفره تنها یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، گفت: «پیش‌بینی این است که وضع بدتر و نگران‌کننده‌تر خواهد شد و در این شرایط خانواده‌های کم‌درآمد مجبور می‌شوند کودک را به خیابان یا جایی بفرستند تا کار کند».

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی تاکید کرده است معضل کودکان خیابان یا کار موضوعی «غیرقابل پیش‌بینی» نبوده و تقریبا دو دهه است در ایران مورد توجه قرار گرفته اما اقدام سازنده و راهگشایی در این زمینه انجام نشده است.

گزارش جدید وزارت کار ایران که ۳۰ مهر امسال منتشر شد نیز نشان می‌دهد که بیش از یک سوم جمعیت ایران در «فقر مطلق» زندگی می‌کنند.

بر اساس آمارهای وزارت کار، «خط فقر مطلق» در سال ۱۳۹۹ برای خانوار سه‌نفره ۲ میلیون و ۷۵۸ هزار تومان و برای خانوار چهار نفری ۳ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که آمارهای بالا مربوط به «خط فقر مطلق» است. در برخی آمارهای ارائه‌شده از سوی نهادهای رسمی، خط فقر معمولی برای یک خانواده ۴ نفره در ایران حدود ۱۰ میلیون تومان فرض شده است و نه ۳ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان.

نرخ تورم در کشور تا پایان مهر‌ماه امسال بالای ۴۵ درصد بوده، در حالی‌که تورم پارسال ۳۶ درصد گزارش شده است. به این ترتیب، رشد قیمت کالاها، مسکن و خدمات در سال جاری بیشتر از سال گذشته خواهد بود و انتظار می‌رود دوباره خیل بیشتری از افراد جامعه به زیر خط فقر سقوط کنند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رسانه‌های ایران و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG