لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۰۱

سازمان ملل: برای اولین بار پس از ۲۰ سال، تعداد کودکان کار رو به افزایش است


سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد، گفت که جهان پس از ۲۰ سال موفقیت در کاهش تعداد کودکان کار، اکنون بار دیگر با افزایش تعداد این کودکان روبه‌رو است.

سازمان ملل همچنین هشدار می‌دهد که بحران ویروس کرونا میلیون‌ها کودک دیگر را هم به سمت همین سرنوشت سوق خواهد داد.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بین‌المللی کار در یک گزارش مشترک جدید می‌گویند که تعداد کودکان کار در سراسر جهان، با افزایشی چشمگیر طی چند سال اخیر، به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده است.

بنا بر این گزارش، شمار کودکان کار در چهار سال گذشته ۸.۴ میلیون نفر افزایش یافته و میلیون‌ها کودک دیگر به خاطر تأثیرات منفی بحران کرونا در معرض خطر هستند.

این گزارش که در آستانه ۲۲ خرداد، یعنی روز جهانی مبارزه با کار کودکان، منتشر شده هشدار می‌دهد که در حال حاضر پیشرفت‌ها در مسیر پایان دادن به کار کودکان برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته متوقف شده است.

پیش از این اعلام شده بود که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی تعداد کودکان کار، ۹۴ میلیون نفر کاهش یافته است، اما این گزارش جدید نشان می‌دهد که این روند اکنون معکوس شده است.

درست پیش از آغاز بحران کرونا، تقریباً از هر ۱۰ کودک در جهان یک نفر کودک کار بود و منطقه آفریقایی جنوب صحرا از این نظر بیشترین آسیب را نشان می‌داد.

روز پنج‌شنبه هِنریتا فور، رئیس یونیسف، در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر این‌که «در مبارزه برای پایان دادن به کار کودکان در حال شکست خوردن هستیم» تأکید کرد: «اکنون، با قرار گرفتن در سال دوم شهربندان جهانی، تعطیلی مدارس، اختلالات اقتصادی و کاهش بودجه‌های ملی، خانواده‌ها مجبور به تصمیم‌گیری‌های غم‌انگیزی می‌شوند.»

بنا بر گزارش سازمان ملل، رشد سریع جمعیت، به‌ویژه در آفریقا، درصد کودکان کار را بالاتر می‌برد و این گزارش هشدار می‌دهد که اگر اقدامات فوری برای کمک به فقرزدایی خانوارها انجام نشود، می‌توان طی دو سال آینده شاهد ورود نزدیک به ۵۰ میلیون کودک دیگر در سطح جهان به عرصه کار اجباری بود.

مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر کار کودکان در بخش کشاورزی متمرکز است که ۷۰ درصد از آمار جهانی کودکان کار، یا ۱۱۲ میلیون کودک، را تشکیل می‌دهد.

حدود ۲۰ درصد از کودکانِ کار نیز در بخش خدمات و حدود ۱۰ درصد در بخش صنعت کار می‌کنند.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار ایران آخرین گزارش خود از وضعیت کودکان کار را خرداد ۹۸ منتشر کرد، اما آخرین آمارهای آن مربوط به سال ۹۶ است.

بر اساس آن گزارش، بیش از ۳۳۶ هزار کودک پسر و ۷۴ هزار کودک دختر در سال ۹۶ مشغول به کار بوده‌اند. همچنین علاوه بر اینها، نزدیک به ۹۰ هزار کودک نیز به دنبال کار بوده‌اند.

کلا نزدیک به نیم میلیون کودک در ایران به عنوان کودکان کار در آمارهای این نهاد دولتی برای سال ۹۶ ذکر شده که این رقم نسبت به سال ۹۵ و ۹۴ به ترتیب ۶ درصد و ۹٫۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این در حالی است که ناهید تاج‌الدین، عضو وقت هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس در سال ۹۶، شمار کودکان کار ایران را بر اساس تخمین کارشناسان، ۳ تا ۷ میلیون نفر اعلام کرده بود.

با استفاده از گزارش یونیسف، آی‌بی‌تی و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG