لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۱۴

تلاش فراکسیون امید مجلس برای بررسی بیشتر پرونده سعید طوسی


سعید طوسی از قاریان مشهور قرآن در ایران

نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس خواستار ورود مدعی‌العموم به پرونده سعید طوسی شد و سخنگوی این فراکسیون نیز اعلام کرد که توضیحات معاون قوه قضائیه و وزیر دادگستری دربارهٔ این پرونده برای اعضای این فراکسیون «قانع‌کننده نبود».

پیش از این پرونده این قاری قرآن دربارهٔ اتهام آزار جنسی کودکان و «انجام اعمال منافی عفت» مختومه شده بود.

سعید طوسی از قاریان مشهور قرآن در ایران است که قرائت‌هایش در نزد رهبر جمهوری اسلامی و در مراسم حکومتی مانند افتتاحیه مجلس شورای اسلامی، نشان‌دهنده اهمیت اوست.

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس، در مصاحبه با شماره روز چهارشنبه، ۱۸ خرداد، روزنامه شرق خبر داد که این فراکسیون در جلسه‌ای با حضور معاون قوه قضائیه و وزیر دادگستری پرونده سعید طوسی را بررسی کرده‌است.

به گفته آقای پارسایی، توضیحات آنان دربارهٔ این پرونده برای اعضای فراکسیون امید «قانع‌کننده نبود».

وی همچنین گفت که شاکیان این پرونده که قاریان جوان قرآن بوده‌اند «کارشان به استفاده از قرص اعصاب و روان رسیده و حال و روز روحی و روانی خوشی ندارند».

در همین حال عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید، خواستار آن شد که دراین پرونده «آسیب واردشده به افکار عمومی و جریحه‌دارشدن حس مردم در نظر گرفته شود» و به جز فراکسیون امید، فراکسیون حقوق شهروندی و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس «به این مسئله ورود جدی داشته باشند».

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، روز جمعه ششم بهمن خبر داده بود که سعید طوسی، قاری مشهور قرآن، در دادگاه تجدید نظر از اتهام «اشاعه فساد و فحشا» تبرئه شده‌است. وی در دادگاه اولیه به چهارسال زندان محکوم شده بود.

محمود صادقی روز چهارشنبه نیز در توئیتر خود نوشت که وب‌سایت خانه ملت، وابسته به مجلس، با او دربارهٔ این پرونده مصاحبه کرده اما در نهایت به او اعلام شده که این مصاحبه «غیرقابل انتشار تشخیص داده شد».

آقای صادقی در آبان ماه نامه‌ای از رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به رئیس قوه قضائیه را منتشر کرده بود که در آن اعلام شده، رئیس دادگستری استان تهران پرونده را از شعبه ۵۶ دادگاه تجدید نظر «گرفته» شده و این پرونده «تاکنون عودت داده نشده‌است».

این نماینده مجلس همچنین در توئیتر خود نوشته بود: «از قرائن چنین برمی آید که کودک‌آزار قرآنی مستظهر به حمایت فرد یا افرادی است که در بیت مقام معظم رهبری نفوذ کرده‌اند».

در مقابل سعید طوسی در مصاحبه با وب‌سایت انصاف نیوز ادعای اعمال نفوذ مقام‌ها در این پرونده را رد کرده‌است.

پیش از این دو نفر از شاکیان سعید طوسی در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده بودند که با دخالت «علی مقدم، مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی»، «رئیس قوه قضائیه» و «دادستان تهران» برای او قرار منع تعقیب صادر شده‌است.

همچنین براساس تصویر نامه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به رئیس قوه قضائیه دربارهٔ این پرونده، بازپرس در سال ۹۱ برای محمد گندم‌نژاد طوسی، مشهور به سعید طوسی «قرار مجرمیت» صادر کرده اما در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۲ با «نظریه» علی خلفی مشاور رئیس قوه قضائیه، و «نظریه» عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، برای او قرار منع تعقیب صادر شده‌است.

پیشتر رادیو فردا در گزارشی به بررسی سابقه بازپرس پرونده سعید طوسی یعنی رضا کیان‌منش راد پرداخته بود. رضا کیان‌منش راد در حالی پرونده سعید طوسی را مختومه کرده بود که پیشتر برای متهمان اینترنتی از جمله سعید ملک‌پور، که از سوی سپاه پاسداران در پروژه‌هایی با عنوان «گرداب» و «مضلین» دستگیرشده، در خواست احکام سنگین کرده بود.

به جز سعید ملک‌پور، برخی از دیگر متهمان اینترنتی که کیان‌منش راد بازپرس پرونده آنها بود از جمله حسن سی‌سختی به اعدام محکوم شدند که این حکم در نهایت لغو شد. برخی دیگر از فعالان اینترنتی چون حسین رونقی ملکی و ابوالفضل عابدینی هم که او بازپرس آنها بود، حکم‌های زندان طولانی‌مدت بیش از ۱۰ سال برایشان صادر شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG