لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۱

چین و آمریکا در مورد «نقشه راه» در مذاکرات تجاری گفت‌وگو کردند


کسری تراز تجاری آمریکا در برابر چین سال گذشته به رقم ۳۷۵ میلیارد دلار رسیده بود (در تصویر بندر یانگشان در منطقه آزاد شانگهای)

مقام‌های ارشد دولت‌های چین و ایالات متحده در مورد گام‌های بعدی و دستیابی به یک نقشه راه در جریان مذاکرات تجاری، گفت‌وگو کرده‌اند. این گفت‌وگو پس از توافق رهبران دو کشور بر سر یک «آتش‌بس تجاری» ۹۰ روزه انجام شده‌است.

رسانه‌های دولتی چین می‌گویند لیو هه، معاون نخست‌وزیر، روز سه‌شنبه ۲۰ آذر (به وقت چین) با وزیر خزانه‌داری و نماینده تجاری دولت آمریکا، تلفنی گفت‌وگو کرده‌است.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای گفته است لیو هه، استیو منوچین، وزیر خزانه داری، و رابرت لایتایزر، نماینده تجاری آمریکا، «در مورد علمی کردن نتایج حاصل‌شده از دیدار رهبران دو کشور، رایزنی کرده‌اند».

به گفته این وزارت‌خانه مقام‌های دو کشور «برای رسیدن به یک نقشه راه و دستیابی به یک زمان‌بندی مشخص در مورد تعاملات اقتصادی و بازرگانی» نیز مذاکره کرده‌اند.

آقای لایتایزر روز یک‌شنبه گفته بود اول مارس واپسین مهلتی‌ست که برای مذاکرات تجاری بین طرف‌ها تعیین شده و اگر توافقی حاصل نشود، ایالات متحده تعرفه‌های تازه را اجرایی خواهد کرد.

دونالد ترامپ و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین، دهم آذر ماه در آرژانتین بر سر آتش‌بسی ۹۰ روزه در پیوند با وضع تعرفه‌های جدید به توافق رسیده‌اند، تا مذاکرات تجاری بین دو کشور ادامه پیدا کند؛ در نتیجه قرار شد آمریکا در ماه ژانویه تعرفه تازه‌ای بر کالاهای چینی وضع نکند. چین پیش‌تر تعرفه‌های جدید آمریکا را «بزرگ‌ترین جنگ تجاری تاریخ» توصیف کرده بود.

لیو هه، معاون نخست‌وزیر چین که در حال حاضر مذاکرات را برای پکن پیش می‌برد، دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد و مشاور ارشد شی جین‌پینگ در امور اقتصادی‌ست. رابرت لایتایزر، نماینده تجاری ایالات متحده، نهادی که مسئولیت آن توسعه و ارائه پیشنهادهای تجاری به رئیس‌جمهوری‌ست، از جمله منتقدان سرسخت سیاست‌های اقتصادی چین به‌شمار می‌رود.

تازه‌ترین دور از مذاکرات بین دو کشور در حالی صورت گرفته که کانادا به درخواست آمریکا، مدیر مالی شرکت هواوی، غول فناوری چین، را بازداشت کرده‌است. آن‌چه سبب شده تا دولت چین هم سفیر کانادا و هم سفیر آمریکا را فراخوانده و در مورد ادامه بازداشت این شهروند چینی هشدار دهد.

برخی می‌گویند بازداشت منگ وانجو پیامدهایی بر مذاکرات تجاری بین واشینگتن و پکن خواهد داشت، اما شماری دیگر نیز بر این عقیده هستند که دو کشور به گفت‌وگوهای خود فرای این موضوع ادامه خواهند داد.

آقای لایتایزر، اخیرا به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفته بازداشت مقام ارشد هواوی «مسئله قضائی است» و «کاملا از هرآنچه مقام‌های دولتی در امور سیاست‌های تجاری در حال انجام آن هستند، مجزا است». او گفته فکر نمی‌کند سیاست‌گذاری‌های اقتصادی تحت تاثیر این واقعه قرار گیرد.

منگ وانجو دهم آذر ماه به درخواست ایالات متحده، در کانادا بازداشت شد. او با اتهام فریب‌کاری و‌ تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران روبه‌رو است و در حال حاضر در کانادا در بازداشت به‌سر می‌برد.

چاینا دیلی، رویترز، رادیو فردا|ت|خ
XS
SM
MD
LG