لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۷

چین به شرکت‌های اسرائیلی، ایرانی و عربستانی «حمله سایبری می‌کند»


یک شرکت بین‌المللی امنیت سایبری از حمله سایبری همزمان و دامنه‌دار از منشأ چین، به شرکت‌ها و سازمان‌های فناوری و بازرگانی در اسرائیل، ایران و عربستان سعودی خبر می‌دهد.

شرکت «فایرآی» روز سه‌شنبه نوزدهم مرداد، خبر داد که در این میان، شماری از نهادهای نظامی و دولتی اسرائیل هم هدف این حمله سایبری بوده‌اند.

«فایرآی» گفته است که این کوشش برای سرقت اطلاعات فناوری و دانسته‌های دیگر، غیر از اسرائیل، ایران و عربستان شمار دیگری از کشورها را هدف قرار داده و بخشی از یک برنامه وسیع نهادهای اطلاعاتی چین بوده است.

یک محقق شرکت امنیتی «فایرآی» گفته‌است، چین هر زمان که به فکر پیشبرد طرح‌های احتمالی مختلف با کشورهای دیگر است، در جریان مذاکرات متعارف، از اطلاعاتی که پیشتر یا همزمان با مذاکرات، از طریق حملات سایبری از آنها به‌دست می‌آورد، استفاده می‌کند.

به گفته «فایرآی»، برای چینی‌ها غیر از دانش و تخصص شرکت‌ها و دولت‌هایی که طرف قرارداد آنها هستند، مطالب مربوط به مدیران و تبادل نامه‌های آنها با افراد و سایر مسائل مرتبط با این مهره‌ها اهمیت دارد.

این گزارش در مورد نوع حمله سایبری چین به ایران و داده‌های احتمالی به‌سرقت‌رفته توضیحی نداده است.

به نوشته هاآرتص و جروزالم پست، این رویداد به احتمال زیاد، نخستین حمله سایبری منتسب به چین علیه اسرائیل محسوب می‌شود.

شرکت «فایرآی» گفته است که پس از دو سال رصد این تحرکات در فضای سایبری، به این برآورد رسیده که غیر از نهادهای دولتی اسرائیلی، سازمان‌های خصوصی در عرصه‌هایی مانند کشتیرانی، فناوری‌های پیشرفته، ارتباطات و نهادهای دانشگاهی اسرائیلی، دست‌کم از سال ۲۰۱۹ به بعد آماج ضربات سایبری چین بوده‌اند.

در این حملات، فناوری رانندگی خودکار، مخابرات پرسرعت، انرژی‌های تجدیدپذیر، داده‌های بازرگانی داخلی مربوط به نهادها و شرکت‌های اسرائیلی از جمله در خصوص مناقصه‌ها، و همچنین اطلاعات شرکت‌های بیمه و برخی اطلاعات مربوط به مدیران و مقامات آنها به سرقت رفته است.

بر اساس این گزارش‌ها، حملات به صورت سنجیده علیه برخی از شرکت‌های عمده و مادر در عرصه‌های دولتی و خصوصی صورت گرفته تا راه دستیابی به اطلاعاتِ شرکت‌های زیرمجموعه و مرتبط با آنها نیز فراهم شود.


چین به گزارش شرکت «فایرآی» واکنش نشان نداده‌است. مقامات رسمی اسرائیل نیز هرچند در مورد سرقت اطلاعات یا رخنه چین به ذخیره‌های اطلاعاتی آنها در نهادهای مختلف سکوت کرده‌اند اما به نوشته رسانه‌های این کشور، مسئولان شرکت‌هایی مانند شرکت‌های بیمه که خود مظنون به این حملات شده بودند، تنها به افشای بخشی از زیان وارده تن درداده‌اند.

اسرائیل تا پیش از این، خود را یکی از معتبرترین و دست‌نیافتنی‌ترین کشورها به دلیل محافظت قاطع از اطلاعات به تصویر می‌کشید اما در سال‌های گذشته موارد هک سایبری، از برخی از نهادهای خصوصی اسرائیلی، افزایش یافته است.

مقامات دولتی امنیت سایبری اسرائیل ابراز نگرانی کرده‌اند که در سرقت اطلاعات شرکت‌های خصوصی این کشور، مانند شرکت‌های بیمه، اطلاعات مربوط به نظامیان و مقامات و خانواده‌های آنها در صدر اهداف «دشمنان» باشد.

اسرائیل در دو سال اخیر از هک سایبری از سوی ایران، حزب‌الله و سازمان‌های مسلح فلسطینی مانند حماس، ابراز نگرانی می‌کرد و تقریباً بسیاری از موارد هک سایبری را به ایران نسبت می‌داد. اما این نخستین بار است که از چین به عنوان یک قدرت جهانی متعرض به نهادهای اسرائیلی خبر داده شده‌است.

اسرائیل در سال‌های گذشته روابط گسترده‌ای با چین دارد و با وجود ناخشنودی دولت پیشین آمریکا نیز از این مناسبات، قراردادهای کلان با چینی‌ها را کماکان در دستور کار خود حفظ کرده‌است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG