لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۵۰

رئیس‌جمهوری چین در مورد ویروس تازه: وضعیت وخیم است


بیشترین شمار قربانیان را شهروندان در اواخر دهه پنجم زندگی خود یا بیشتر، تشکیل می‌دهند. 

در حالی‌که شمار قربانیان کرونا-ویروس تازه در چین، به ۵۶ تن رسیده‌است، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری آن کشور، در مورد پیامدهای شیوع بیماری و شرایطی که کشور در آن قرار دارد، هشدار داده‌است.

دولت چین روز یک‌شنبه ۶ بهمن ماه تائید کرد که شمار جان‌باختگان ویروسی که ظاهرا از شهر ووهان سرچشمه گرفته، به ۵۶ نفر رسیده است.

شمار رسمی بیمارانی که بستری شده‌اند به حدود ۲۰۰۰ نفر رسیده، و ویروس در ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، استرالیا، آمریکا، سنگاپور، تایلند، مالزی، نپال و جاهای دیگر نیز رصد شده‌است.

از میان افرادی که در خود چین بستری هستند وضعیت ۳۲۴ نفر وخیم گزارش شده‌است.

بیشترین شمار قربانیان را شهروندان در اواخر دهه پنجم زندگی خود یا بیشتر، تشکیل می‌دهند.

امدادگری در ایستگاه شاننیگ در حال آزمایش یکی از مسافران است
امدادگری در ایستگاه شاننیگ در حال آزمایش یکی از مسافران است

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین گفته وضعیت «وخیم» است. آقای شی در جریان دیداری با رهبران حزب حاکم بر آن کشور، در مراسم سال نوی چینی، از نهادهای دولتی خواسته «فورا و به‌طور گسترده» به اقدامات خود برای کنترل اوضاع بیافزایند.

از مسائل چالش‌برانگیز در شرایط فعلی فرا رسیدن سال نوی چینی و تعطیلات ناشی از آن از در چین و دیگر کشورهای شرق و جنوب‌شرق آسیا است. در نتیجه بسیاری در حال سفر کردن هستند و همین موضوع نیز ممکن است خطر شیوع بیماری را افزایش دهد. مواردی از بیمارانی که در برخی از نقاط دیگر آسیا مانند سنگاپور، یا مالزی رویت شده‌اند، گردشگران چینی هستند که پیش از سفر به ویروس مبتلا شده بودند.

در حال حاضر رفت و آمد و حمل و نقل عمومی در شهر ووهان در استان هوبئی که احتمالا مرکز شیوع ویروس است، مسدود است. اما روز یک‌شنبه گزارش شد که شهر «تیان‌جین» در شمال چین نیز فعالیت تمامی اتوبوس‌های داخل شهر را متوقف می‌کند.

شهروندان در نزدیک شهر ممنوعه در پکن؛ فرارسیدن تعطیلات سال نوی چینی بر نگرانی‌ها از شیوع ویروس افزوده است
شهروندان در نزدیک شهر ممنوعه در پکن؛ فرارسیدن تعطیلات سال نوی چینی بر نگرانی‌ها از شیوع ویروس افزوده است

در جریان شیوع ویروس‌هایی مانند کرونا-ویروس تازه، از شهروندان خواسته می‌شود به موارد شستن دست‌های خود با آب پاکیزه و مواد شوینده بیافزایند، حتما دهان خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانند، از حضور در اماکن عمومی و شلوغ که احتمال وجود ویروس در آن‌ها وجود دارد، و نیز نزدیک‌شدن به افراد بیمار پرهیز کنند، یا از تماس بدون محافظ‌های بدنی (مانند ماسک دستکش و مانند این‌ها) با حیوانات اهلی و وحشی خودداری کنند.

منابع: رویترز، خبرگزاری آلمان، رسانه‌های محلی، سازمان بهداشت جهانی

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG