لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۱

چین در واکنش به تحریم‌های تازه، آمریکا را به «قلدری» متهم کرد


گنگ شوآنگ

در واکنش به تحریم‌های تازه آمریکا علیه چینی‌های طرف معامله با ایران، وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه، چهارم مهرماه، دادوستد خود با تهران را قانونی دانست و واشینگتن را به «قلدری» متهم کرد.

این واکنشی است به تحریم‌هایی که واشینگتن روز سوم مهرماه علیه چندین فرد حقیقی و حقوقی چینی برقرار کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه، سوم مهرماه، پنج شخص حقیقی و شش شخص حقوقی چینی را به خاطر واردات نفت از ایران تحریم کرد.

این تحریم‌ها به‌ویژه شرکت‌های نفتی «کنکورد» و «کشتیرانی کوسکو» را در بر می‌گیرد.


شرکت «کونلون» که در جزایر ویرجین بریتانیا ثبت شده است نیز از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده است.

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین،‌ روز پنج‌شنبه ضمن متهم کردن آمریکا به قلدری تمام معاملات خود با ایران را «مشروع و قانونی» توصیف کرد.

آقای شوآنگ در ادامه همچنین از واشینگتن خواست که «خطای خود را تصحیح کند».

او همچنین تاکید کرد که پکن همواره با «تحریم‌های یک‌جانبه» آمریکا و «رفتار قلدرمآبانه‌اش» مخالف بوده است.

چین از مشتریان عمده نفت ایران است و گزارش‌ها حاکی است که بعد از اردیبهشت امسال که آمریکا معافیت‌ نفتی به مشتریان را متوقف کرد، تا پایان ماه گذشته، روزانه به طور متوسط بیش از ۲۲۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده است.

در همین حال گزارش‌های متعددی در رابطه با نقض تحریم‌های آمریکا توسط شرکت حمل‌ونقل دریایی کونلون و بانک کونلون در رسانه‌ها منتشر شده است.

بهمن ماه پارسال مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین، در مورد بانک کونلون گفت: «این بانک برای ساماندهی روابط بانکی ایران با چین در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران و با هدف دور زدن تحریم‌ها در دولت قبل ایجاد شد.»

منابع: خبرگزاری رویترز، رادیوفردا/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG