لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۰۸

آمریکا رسما چین را به دستکاری در ارزش «یوان» متهم کرد


واحد پول چین اکنون با ۱.۴ درصد کاهش، به حدود هفت یوان در برابر یک دلار رسیده است.

ایالات متحده روز دوشنبه رسما چین را در سیاهه کشورهایی قرار داد که ارزش پول خود را در برابر دلار دستکاری می‌کنند و تهدید کرد برای مقابله با سیاست‌های پکن به اقدامات تازه‌ای دست خواهد زد.

تازه‌ترین تنش‌ بین دو اقتصاد بزرگ جهان پس از اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی از سوی واشینگتن و کاستن ارزش یوان از سوی پکن، شکل گرفته‌ است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دهم مرداد در ادامه فشارها بر پکن برای دستیابی به توافقات تجاری تازه با آن، ۱۰ درصد تعرفه تازه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع کرد. چین همان زمان تهدید کرد که این اقدام را تلافی خواهد کرد.

دولت چین سرانجام روز دوشنبه ۱۴ مرداد از ارزش یوان در برابر دلار کاست؛ اقدامی که در ۱۱ سال گذشته سابقه نداشته‌است. دستکاری در ارزش یوان همواره با انتقاد سیاستمداران آمریکایی روبه‌رو بوده‌است.

واحد پول چین اکنون با ۱.۴ درصد کاهش، به هفت یوان در برابر یک دلار رسیده است. اما کار در اینجا پایان نیافت و پکن اعلام کرده‌است که خرید فرآورده‌های کشاورزی از ایالات متحده را متوقف می‌کند.

رسانه‌های چینی به‌نقل از بانک مرکزی آن کشور می‌گویند کاهش ارزش یوان «واکنشی‌ست به یکجانبه‌گرایی و اقدامات حمایت‌گرایانه داخلی» آمریکا، و نیز وضع تعرفه‌‌های جدید بر کالاها و فرآورده‌های چینی.

«بانک خلق چین» افزوده است که به «حفظ تعادل منطقی ارزش یوان» ادامه می‌دهد.

ساعاتی بعد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد اعلامیه بانک مرکزی چین شک و تردیدی باقی نمی‌گذارد که دولت پکن ارزش یوان را دستکاری می‌کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید این اقدام دولت چین به‌معنی نقض تعهداتش، به‌عنوان عضوی از گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، در خودداری از کاهش ارزش قابل رقابت پول است.

رویترز می‌گوید، از نظر قوانین آمریکا اتهام رسمی دستکاری در ارزش پول، باید به مذاکرات تازه‌ای برای تغییر مسیر کشوری که دست به چنین کاری زده بیانجامد و می‌تواند مانع از حضور آن کشور در قراردادهای تدارکاتی و خدماتی دولتی آمریکا شود.

کاهش ارزش یوان در برابر دلار، باعث می‌شود تا فرآورده‌های تولید چین در بازارهای بین‌المللی ارزان‌تر شوند. در عین حال می‌تواند بر پیامدهای اعمال تعرفه‌های تازه نیز موثر واقع شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در حساب کاربری خود در توئیتر با انتقاد از «دستکاری ارزش پول چین» گفته که «این کار یک تخلف چشمگیر است و در بازه‌ای از زمان به تضعیف چین خواهد انجامید».

رخدادهای تازه بر بازارها نیز تاثیر گذاشته‌ و بنا بر گزارش‌ها ارزش شاخص سهام در وال‌استریت آمریکا کاهش یافته‌است.

رویترز، چاینادیلی، شین‌هوا، اسوشیتدپرس/ت/خ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG