لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۳

هشدار دوباره چین در مورد مقابله به مثل با اقدامات اقتصادی آمریکا


پرچم جمهوری خلق چین

چین می‌گوید آماده است با هرگونه پیامد ناشی از تنش‌های اقتصادی احتمالی با ایالات متحده، مقابله کند. آمریکا به‌تازگی یک شرکت چینی را به‌دلیل ارسال تجهیزات به ایران و کره شمالی جریمه کرده، و این موضوع واکنش چین را در پی داشته‌است.

گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین، ۳۰ فروردین به خبرنگاران گفته است ایالات متحده اگر در عزم چین برای مقابله به مثل، تردید کند، دچار خطای محاسباتی شده‌است.

گائو فنگ در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد آینده روابط تجاری چین و آمریکا و احتمال در گرفتن یک جنگ تجاری، گفته پکن برای مقابله با پیامدهای ناشی از تنش‌های احتمالی «آمادگی خیلی خوبی» دارد.

سخنگوی وزارت بازرگانی در عین حال گفته است تصمیم فعلی چین برای افزایش تعرفه شماری از کالاهای وارداتی از آمریکا، تاثیر چندانی بر شرایط و سازوکارهای اقتصادی و تولیدی داخلی نخواهد گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، شدیدا از روند تجارت چین با کشورش انتقاد کرده آن را «غیرمنصفانه» نامیده و پکن را نیز به «دزدی مالکیت معنوی» متهم کرده‌است. آقای ترامپ می‌گوید، آمریکا در برابر چین بین ۳۷۵ تا ۵۰۴ میلیارد دلار کسری تجاری دارد که ناشی از تجارت «غیرمنصفانه» با چین است.

به همین دلیل نیز ایالات متحده تعرفه شماری از کالاهای وارداتی از چین را افزایش داده‌است که میلیاردها دلار را در بر می‌گیرد. چین نیز فورا روش مشابهی را در پیش گرفت و بر تعرفه‌ها افزود. هنوز البته افزایش تعرفه‌ها به مرحله اجرایی نرسیده و کم نیستند تحلیل‌گرانی که در مورد مذاکره میان دو طرف و جلوگیری از یک «جنگ تجاری»، ابراز خوشبینی می‌کنند. اما چنین مذاکراتی هنوز صورت نگرفته است.

روز دوشنبه ۲۷ فرودین وزارت بازرگانی آمریکا گفت از آنجا که شرکت چینی «مخابرات و ارتباطات ژونگشینگ»، «زی‌تی‌ای»، فناوری‌های خریداری شده از آمریکا را در اختیار ایران و کره شمالی گذاشته، شرکت‌های آمریکایی دیگر اجازه همکاری با این شرکت را ندارند. این شرکت پرداخت بیش از یک میلیارد دلار جریمه را پذیرفته‌است.

گروه زی‌تی‌ای متشکل از دو گروه است و به گفته وزارت بازرگانی آمریکا، بزرگ‌ترین شرکت ارتباطات چین و چهارمین شرکت بزرگ ارتباطی در جهان محسوب می‌شود.

یک روز پس از جریمه «زی‌تی‌ای»، پکن اعلام کرد دست به افزایش تعرفه و انجام اقداماتی در زمینه واردات ذرت خوشه‌ای و کائوچوی مصنوعی از آمریکا، می‌زند.

گائو فنگ روز پنج‌شنبه گفت کشورش در مقابل جریمه زی‌تی‌ای، «در هر زمانی که لازم بداند، واکنش نشان می‌دهد» و این تحریم «به خود آمریکا ضربه می‌زند». وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید زی‌تی‌ای از ژانویه ۲۰۱۰ تا آوریل ۲۰۱۶ قوانین تحریمی آمریکا را نقض کرده‌است.

بدون در نظر گرفتن اتحادیه اروپا به‌عنوان یک نهاد کلی، آمریکا و چین، به ترتیب، در صدر فهرست کشورها بر پایه تولید ناخالص داخلی قرار دارند.

برپایه گزارش رویترز، شین‌هوا و وب‌سایت وزارت بازرگانی آمریکا|ت.ت|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG