لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۳

«استرس‌زاترین» شهرهای جهان


تهران
تهران

اگر «آرامش خاطر» به معنای گذر از میان پارک‌های سرسبز برای رسیدن به خانه، داشتن میزان کافی پول در حساب بانکی و امنیت شغلی است، آن وقت باید گفت که آلمانی‌ها، خوش‌شانس‌ترین مردم روی زمین هستند.

نتایج تحقیق موسسه زیپ‌جت در بریتانیا، که از بررسی ۱۵۰ شهر در نقاط مختلف دنیا به‌دست آمده نشان می‌دهد که چهار شهر آلمان در فهرست ده شهری که ساکنین آنها کمترین میزان استرس را تجربه می‌کنند قرار دارند.

در این رده بندی که بر اساس معیارهایی چون میزان ترافیک شهری، کیفیت حمل و نقل عمومی، درصد فضای سبز موجود در شهر، وضعیت اقتصادی شهروندان و اندازه بدهکاری آنها، سلامت جسمانی و روانی و همینطور میزان نور طبیعی که شهر در طول سال از آن بهره می‌برد، انجام شده، شهر اشتوتگارت مقام اول را از آن خود کرده است.

اشتوتگارت
اشتوتگارت

شهرهای دیگر آلمان که در مقام‌های سوم، پنجم و نهم قرار دارند، هانوفر، مونیخ و هامبورگ هستند.

کشور کوچک لوکزامبورگ که کمتر از ششصد هزار نفر جمعیت دارد مقام دوم این رده‌بندی را از آن خود کرده است. دیگر شهرهای اروپایی در فهرست ده‌تای اول شامل برن (سویس) و بوردو (فرانسه)‌، ادینبورگ (بریتانیا) هستند. تنها شهر غیراروپایی که توانسته مکانی در فهرست ده‌تای اول پیدا کند، سیدنی استرالیا است.

کریسمس در سیدنی
کریسمس در سیدنی

از دیگر عوامل بررسی شده در این تحقیق، میزان آلودگی نوری شهرها، وضعیت برابری نژادی و جنسیتی، احساس امنیت، میزان بیکاری و امنیت اجتماعی است.

داکا
داکا

تهران، تنها شهری از ایران که در این رده‌بندی آمده است، تقریبا در قعر فهرست قرار دارد. میزان استرس زندگی در تهران، که در رده ۱۴۵ این جدول ۱۵۰ تایی قرار دراد، تنها از شهرهایی مثل بغداد، کابل، لاگوس، در نیجریه، داکار و قاهره کم‌تر است. این چند شهر به اضافه داکا، پایتخت بنگلادش، دهلی نو، کراچی، مانیل، پایتخت فیلیپین، و دمشق استرس‌زاترین نقاط جهان برای زندگی اندازه‌گیری شده‌اند.

XS
SM
MD
LG