لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۷

درخواست فعالان مدنی و سیاسی از سازمان جهانی بهداشت: برای مهار فاجعه در ایران کمک کنید


تجهیزات سازمان جهانی بهداشت برای ایران در حال بارگیری در دبی امارات

صدها نفر از فعالان مدنی، سیاسی ایرانی در نامه‌ای به رئيس سازمان جهانی بهداشت، با اشاره به ابعاد مختلف بحران کرونا، خواستار کمک این سازمان برای جلوگیری از بروز یک فاجعه در ایران شده‌اند.

در این نامه سرگشاده که خطاب به تئودر آدهانوم فبریسوس نوشته شده است، با اشاره به کمبود تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مهار این بیماری را خارج از توان حکومت جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

نویسندگان این نامه، حکومت ایران را به «بی‌توجهی و سهل‌انگاری» و اتخاذ «تصمیم غیرمسئولانه» و «پنهانکاری» متهم و تاکید کرده‌اند که این رفتارها «به شیوع این بیماری دامن زده و باعث ابتلای شهروندان زیادی» شده است.

نویسندگان این نامه از سازمان جهانی بهداشت خواسته‌اند که تحت نظارت سازمان ملل، «تیم‌های تخصصی به مناطق بحرانی» ایران اعزام کند تا با واقعیت‌های این بحران که بر خلاف گزارش‌های رسمی حکومت است، آشنا شوند.

پیش از این حدود ۱۵۰ تن از فعالان سیاسی و صنفی، هنرمندان و روزنامه‌نگاران در داخل و خارج از ایران ضمن انتقاد از سیاست حکومت در برخورد با شیوع ویروس کرونا نوشتند که «انواع تبعیض، فقدان دسترسی به درمان و امکانات بهداشتی را تشدید کرده و نظام بهداشت و درمان تضعیف‌شده در سایه خصوصی‌سازی به مرز فروپاشی رسیده است».

سازمان جهانی بهداشت روز ۱۲ اسفند اعلام کرد که یک تیم شش نفره با ۷٫۵ تن تجهیزات پزشکی، از جمله کیت‌های تشخیص ویروس کرونا، ماسک و دستگاه‌های تنفسی به تهران فرستاده است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین ۲۰ اسفند یک تیم کارشناسی برای بررسی میزان آمادگی ایران در مقابله با کرونا به تهران فرستاد.

ریک برنان، مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت در غرب آسیا که همراه با این تیم به تهران سفر کرد، روز ۲۷ اسفند به خبرگزاری رویترز گفت شمار موارد رسمی ابتلا در ایران ممکن است تنها یک پنجم شمار واقعی باشد، اما «آزمایش‌ها به سرعت در حال افزایش است در نتیجه شمار موارد بیشتر خواهد شد».

او تاکید کرد که داده‌ها و اطلاعات رسمی در ایران، همچنان نقطه ضعف اصلی در مسیر شیوع ویروس کرونای جدید موجود در این کشور است.

با این حال، مقام‌های حکومت ایران می‌گویند سازمان جهانی بهداشت کارنامه کاری آنها را در زمینه مقابله با کرونا تایید کرده است.

حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در جلسه ستاد مقابله با بحران کرونا گفت نمودار سازمان جهانی بهداشت «نشان‌دهنده این بود که شرایط ایران بهتر از دیگر کشورها است». او توضیح بیشتری درباره جزئیات این نمودار نداده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG