لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۱۲

تشنج و درگیری در شهر سراوان در اعتراض به «کشته شدن سوخت‌بران به دست سپاه»


گزارش‌های غیررسمی از سراوان در استان سیستان‌و‌بلوچستان، حاکی از ورود خانواده‌های شماری از سوخت‌بران به داخل فرمانداری این شهر و درگیری با ماموران پلیس است.

روز دوشنبه ۴ اسفند، خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوخت‌بران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

برخی منابع خبری دیگر از «کشته شدن ۱۰ نفر» و زخمی‌شدن ۵ نفر از سوخت‌بران خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت بران ممانعت کردند و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز بودند که با تیراندازی نیروهای سپاه مواجه شدند که این ماجرا منجر به کشته‌شدن برخی از کولبران شد.

محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با تایید کشته شدن دو نفر از سوخت‌بران گفته است که یکی از این افراد با تیراندازی ماموران مرزی دولت پاکستان کشته شده‌ است.

او همچنین با اشاره به حمله به فرمانداری شهر سراوان گفته است برخی از افراد پس از «شکستن شیشه‌های فرمانداری متفرق شدند.»

او گروه جیش‌العدل و برخی «سودجویان» را متهم به ایجاد اخلال در طرح «رزاق» که برای ساماندهی سوخت‌بری در مناطق مرزی طراحی شده، متهم کرد و تنش و درگیری‌های امروز سراوان را کاری «خرابکارانه» از سوی «گروه‌های ضدانقلاب» نامید.

در ویدیوهایی که امروز در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توئیتر منتشر شده است، شماری از خانواده‌ای سوخت‌بران آسیب‌دیده وارد ساختمان فرمانداری سراوان شد‌ه‌اند.

کانال تلگرامی کمپین فعالان بلوچ نیز نوشته است نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضانی که به خاطر کشته‌شدن «ده‌ها» سوخت‌بر توسط تیراندازی سپاه، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کرده بودند، «با گلوله‌های ساچمه‌ای و مشقی» به سمت معترضان تیراندازی کردند.

این کمپین از زخمی‌شدن شماری از معترضان بدلیل شلیگ گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور خبر داده، اما نوشته از تعداد آنها فعلا اطلاعی در دست ندارد.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، علاوه بر به هم‌ریختگی و آسیب داخل ساختمان فرمانداری سراوان، صدای شلیگ گلوله نیز از خارج از ساختمان فرمانداری به گوش می‌رسد.

در ویدیوهای دیگری نیز پرتاب گاز اشک‌آور به معترضانی که در خیابان‌ها می‌دوند و همچنین آتش گرفتن یک ماشین پلیس قابل مشاهده است.

گزارش‌هایی درباره اختلال در خطوط تلفن همراه و حضور پررنگ نیروهای امنیتی در سطح شهر سراوان نیز منتشر شده است.

هشتگ سراوان نیز در شبکه‌های اجتماعی داغ شده و کاربران از درگیری ماموران نظامی و انتظامی با معترضان در سطح این شهر خبر می‌دهند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به کشته و زخمی‌‌شدن سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان اعتراض کرده است.

در این بیانیه که در وب‌سایت آقای عبدالحمید منتشر شده، او تیراندازی به سوخت‌بران را «جنایت» نامیده، این اقدام را محکوم کرده و افزوده «از مسئولین درخواست دارم در سریع‌ترین زمان ممکن عاملان این حادثۀ دردناک را محاکمه و مجازات» کنند.

خبرگزاری هرانا هم در گزارشی با اشاره به این رویدادها نوشته است که سالانه ده‌ها نفر از شهروندان بلوچ در استان‌های شرق و جنوب ایران مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند که بیشتر آنها به کار فروش و جا‌به‌جایی سوخت مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می‌‌داند.

منبع: تسنیم، باشگاه خبرنگاران جوان، هرانا، توییتر، کمپین فعالان بلوچ /ب‌.ب/ر.ح
XS
SM
MD
LG