لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۵

سازمان ملل خواستار توقف اجرای حکم قطع انگشتان هشت زندانی در ایران شد


سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خواستار توقف اجرای حکم قطع انگشتان برای هشت زندانی در ایران شد.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به نگرانی عمیق سازمان ملل از اجرای قریب‌الوقوع این احکام، از ایران خواست هر چه زودتر در قوانین کیفری خود بازنگری کرده و از اجرای احکامی چون قطع عضو، شلاق و سنگسار خودداری کند.

به گزارش وب‌سایت سازمان ملل متحد، راوینا شامداسانی با استناد به گزارش نهادهای جامعه مدنی ایران گفته است بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰، دست‌کم ۲۳۷ نفر در ایران، عمدتاً از اقشار فقیرتر جامعه، به قطع انگشت محکوم شدند که کمتر از نیمی از این احکام اجرا شده است.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه یکم تیر گفت که «ما عمیقاً نگران قطع قریب‌الوقوع انگشتان هشت مردی هستیم که به جرم سرقت در ایران محکوم شده‌اند و از مقامات ایرانی می‌خواهیم که قطع عضوهای برنامه‌ریزی شده را لغو کنند.»

احکام اخیر قرار بود در روز ۲۲ خرداد در زندان اوین اجرا شود، اما به دلیل درگیری شماری از زندانیان با مأموران یگان زندان به تعویق افتاد.

به نوشته سازمان ملل، این هشت نفر که هفت نفر از آنها به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی، یعقوب فاضلی کوشکی شناسایی شده‌اند به «قطع چهار انگشت دست راست به‌طوری‌که فقط کف دست و شستشان باقی بماند» محکوم شده‌اند.

هفت تن از این افراد در حال حاضر در زندان مرکزی تهران بزرگ به‌سر می‌برند و محل نگهداری یکی از آنها به نام هادی رستمی پس از انتقال از زندان در ۱۲ خردادماه مشخص نیست.

گزارش سازمان ملل می‌نویسد که احتمالاً همه آنها به زندان اوین تهران منتقل می‌شوند، جایی که گزارش‌ها نشان می‌دهد اخیراً یک گیوتین بریدن انگشت نصب شده و بنا به گزارش‌ها در ۳۱ مه برای قطع انگشتان یک زندانی دیگر از آن استفاده شده است.

پیشتر نیز چندین نهاد مدافع حقوق بشر و همچنین رئیس جامعه جراحان ایران، خواستار توقف اجرای حکم قطع انگشتان شدند.

با استفاده از وب‌سایت سازمان ملل؛ پ.پ

XS
SM
MD
LG