لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۶

ترامپ «وضعیت اضطراری ملی» در مورد ایران را یک سال دیگر تمدید کرد


دونالد ترامپ هم به‌مانند روسای جمهوری پیشین آمریکا وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران را تمدید کرده است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با امضای مجدد فرمانی به کنگره کشورش، «وضعیت اضطراری ملی» علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در تمدید مجدد این فرمان گفته شده که روابط واشینگتن و تهران هنوز عادی نشده، و روند اجرای توافق‌نامه‌های مورخ ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ با ایران همچنان ادامه دارد.

این فرمان در ۲۱ آبان/۱۲ نوامبر دوباره تمدید شده و از تاریخ ۲۳ آبان/۱۴ نوامبر مجددا لازم‌الاجرا خواهد بود.

در اطلاعیه منتشرشده در وب‌سایت کاخ سفید، آقای ترامپ تاکید کرده لازم می‌داند که وضعیت اضطراری ملی در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ در مورد ایران ادامه پیدا کند.

تمدید این وضعیت به‌معنی ادامه سیاست رایج از زمان صدور فرمان ۱۲۱۷۰ در زمان جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری اسبق ایالات متحده، تا کنون است.

جیمی کارتر، در پی حمله دانشجویان گروه موسوم به «خط امام» در آبان ۱۳۵۸ به سفارت آمریکا در تهران، اشغال این سفارت و گروگان‌گیری کارکنان آن، فرمان ۱۲۱۷۰ را صادر و تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد.

در ۲۹ دی ماه ۱۳۵۹/ ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ بین ایران و آمریکا، در الجزایر، توافقی به‌دست آمد که هدف آن پایان دادن به بحران ناشی از گروگان‌گيری کارمندان سفارت آمريکا در تهران بود. کارمندان سفارت پس از ۴۴۴ روز از اسارت آزاد شده و به کشورشان بازگشتند.

در سال ۱۹۹۵ و در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون نیز فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ علیه ایران وضع شد.

آقای کلینتون در فرمان اولیه تحریم علیه تهران، همکاری تجاری آمریکا در صنعت نفت‌وگاز ایران را ممنوع، و دو ماه بعد نیز آن را مشمول هر نوع تجارت با ایران کرد.

طی سال‌های گذشته دیگر روسای جمهوری ایالات متحده فرمان «وضعیت اضطراری ملی» در مورد ایران را برای سالی دیگر تمدید کرده‌اند.

ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG