لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۷

کرونا در جهان؛ مبتلایان جدید در چین، رشد شتابان در هند و آمریکای جنوبی‎


گورستان قربانیان ویروس کرونا در برزیل

تعداد جان‌باختگان کرونا تا شامگاه یکشنبه چهارم خرداد به بیش از ۳۴۵ هزار نفر در نقاط مختلف جهان رسیده است؛ همزمان نگرانی‌ها از رشد همه‌گیری در آمریکای جنوبی و هند افزایش یافته و چین نیز بعد از یک روز آمار صفر، سه مبتلای جدید را گزارش کرد.

در روزهای اخیر بیشتر مبتلایان جدید در آمریکای جنوبی و برخی کشورهای آسیایی، به ویژه هند، ثبت شده‌اند.‎

تعداد ابتلای جدید به ویروس کرونا در جهان در روز سوم خرداد حدود صد هزار نفر شد که بیش از یک چهارم آن‌ها از آمریکای جنوبی بودند. روز یکشنبه نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، تعداد مبتلایان جدید در جهان بیش از ۴۰ هزار مورد بود، اما هنوز بسیاری از کشورها از جمله در آمریکای جنوبی آمارهای خود را به‌ روز نکرده‌اند.

بیشترین تعداد مبتلایان جدید در جهان هنوز هم متعلق به ایالات متحده است. روز شنبه تعداد مبتلایان جدید به ۲۲ هزار نفر و شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به حدود ۱.۷ میلیون نفر رسید.

پس از ایالات متحده، برزیل بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد، کشوری که تاکنون نزدیک به ۳۵۰ هزار مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کرده است.

روز یکشنبه یک نهاد مشاوره در رابطه با بومیان آمازون هشدار داد که نرخ مرگ‌ومیر میان آنها تقریبا دو برابر غیربومیان در برزیل است.

روسیه با بیش از ۹ هزار مورد جدید ابتلا، هند با ۶۶۰۰ نفر، پرو چهار هزار، شیلی با ۳۵۰۰ نفر و مکزیک با سه هزار نفر به ترتیب بیشترین شمار مبتلایان روزانه در جهان را دارند.

اروپا

اروپا تا چند هفته پیش به شدت درگیر کرونا بود اما تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیرهای جدید در این قاره کاهش یافته است. با این حال کارشناسان نسبت به خیز موج دوم کرونا در این منطقه هشدار می‌دهند.

بریتانیا و روسیه هم اکنون بدترین وضعیت را در اروپا دارند. روز شنبه ۲۸۲ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بریتانیا جان باختند و شمار کل قربانیان این ویروس در این کشور به ۳۶ هزار و ۶۷۵ مورد رسید.

به استثنای بریتانیا و روسیه، دیگر کشورهای اروپایی توانسته‌اند میزان موارد جدید ابتلا را سه رقمی کنند و موارد جدید مرگ‌ومیر را نیز در مجموع به زیر ۵۰۰ نفر در روز برسانند.

هفته گذشته شمار مبتلایان جدید در روسیه تا بالای ۱۱ هزار نفر نیز اوج گرفت، اما طی چند روز گذشته این روند مقداری فروکش کرده است. البته تعداد موارد مرگ‌ومیر روزانه در روسیه در حال افزایش است و روز شنبه ۱۳۹ مورد و روز یکشنبه ۱۵۳ مورد گزارش شده است. شمار کل قربانیان این ویروس در روسیه نیز سه هزار و ۵۴۱ نفر اعلام شده است.

آسیا

چین که روز شنبه برای نخستین بار از زمان شیوع کرونا در ماه ژانویه اعلام کرده بود هیچ مورد جدید ابتلا نداشته است، امروز از ابتلای سه نفر جدید به کرونا خبر داد.

چین که منشاء شیوع ویروس کروناست بیش از دو ماه است که مدعی افت چشمگیر موارد ابتلا و مرگ‌ومیر جدید است؛ ادعایی که با تردید کارشناسان و کشورهای گوناگون جهان روبه‌رو شده است.

ژاپن و کره جنوبی نیز که نخستین کشورهای درگیر با کرونا بعد از چین بودند، هرکدام شمار مبتلایان جدید در روز شنبه را ۲۳ مورد گزارش کردند.

اما در میان کشورهای آسیایی وضعیت هند، بنگلادش، اندونزی و کشورهای عربی خاورمیانه در حال بدتر شدن است.

مقامات ایران نیز اگرچه از روند صعودی مبتلایان جدید در کشور طی سه هفته گذشته خبر می‌دهند، اما مدعی هستند که آمارهای مرگ‌ومیر نسبت به هفته‌های گذشته به‌شدت کاهش یافته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش ابتلای حدود پنج میلیون و ۳۴۰ هزار نفر به کرونا در جهان قطعی شده است و حدود ۳۴۵ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز، وبسایت وورلد او مترز و خبرگزاری ایرنا/ ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG