لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۲

روز یکشنبه در جهان بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در یک روز ثبت شد


اجرای برنامه‌ای هنری در برازیلیا، در غرب برزیل، به یادبود جان‌باختگان کرونا در این کشور

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد روند شیوع کرونا همچنان افزایشی است و تأثیرات این بیماری تا دهه‌ها ادامه خواهد یافت؛ همچنین بنابر آمار این سازمان، روز یکشنبه اول تیرماه تعداد مبتلایان جدید در جهان به رکورد جدید ۱۸۳ هزار تن در یک شبانه‌روز رسید.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه منتشر شد اعلام کرد شمار مبتلایانی که در ۲۴ ساعت اخیر در کشورهای مختلف ثبت شده به ۱۸۳ هزار و ۲۰ تن رسیده است.

بیش از نیمی از این تعداد تنها در سه کشور ثبت شد: نزدیک به ۵۵ هزار تن در برزیل، حدود ۳۷ هزار نفر در ایالات متحده و بیش از ۱۵ هزار تن در هند.

مطابق آمارهایی که مرکز معتبر جانز هاپکینز ارائه می‌کند، در حال حاضر حدود ۹ میلیون تن در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و شمار مرگ‌های ناشی از کرونا به ۴۶۹ هزار نفر رسیده است.

کشورهای اروپایی در حال برداشتن محدودیت‌های وضع‌شده به خاطر کرونا هستند اما همه‌گیری کرونا در قاره آمریکا و مناطقی از آسیا همچنان روندی صعودی دارد.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز روز دوشنبه در نشستی اینترنتی گفت: شیوع کرونا «همچنان رو به افزایش است ... اما بزرگ‌ترین تهدید نه خود ویروس، بلکه عدم همبستگی جهانی است».

تدروس آدهانوم گبریسوس در این نشست اینترنتی که مقام‌های دوبی آن را ترتیب داده بودند همچنین با تأکید بر اینکه «ما نمی‌توانیم با جهان متفرق این شیوع را شکست دهیم» گفت: موضوع کرونا فقط بحرانی در سلامت نیست و آثاری اقتصادی، سیاسی، اجتماعی برجای گذاشت که ممکن است برخی از آنها دهه‌ها به طول بینجامد.

مدیریت تدروس آدهانوم و همچنین عملکرد سازمان جهانی بهداشت در بحران کرونا با انتقادهایی روبه‌رو شده و در مجمع عمومی این سازمان، تمامی اعضا خواستار انجام تحقیقی در این باره شدند.

آمریکا نیز این سازمان را «چین‌محور» خوانده و با انتقاد شدید از «همدستی‌اش با چین در پنهان‌کاری‌های اولیه»، کمک‌های مالی به سازمان جهانی بهداشت را تعلیق کرد.

از سوی دیگر، سازمان جهانی بهداشت چند روز پیش هشدار داد شیوع کرونا به «مرحله‌ای خطرناک» رسیده است؛ زیرا به رغم روند صعودی همه‌گیری، مردم از شرایط قرنطینه یا دیگر محدودیت‌ها خسته شده و ممکن است هشدارها را کمتر جدی بگیرند.

در حال حاضر پس از آمریکا که بیشترین تعداد مبتلا (۲.۳ میلیون) و مرگ‌های ناشی از کرونا (۱۲۲ هزار) را شاهد بوده است، برزیل دومین کشور با بیشترین آسیب از این بحران است.

شمار مبتلایان به کرونا در برزیل از یک میلیون تن گذشته و روز یکشنبه اعلام شد تعداد جان‌باختگان کرونا در این کشور به ۵۰ هزار نفر رسیده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG