لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۱

شهرهای قرمز کرونایی در ایران در یک هفته دو برابر شد؛ هشدار درباره افزایش ابتلای کودکان


بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در آغاز هفته چهارم ماه بهمن، تعداد شهرهای در وضعیت قرمز کرونایی در مقایسه با هفته پیش دو برابر شده است و هم‌اکنون دیگر هیچ شهری در وضعیت آبی نیست.

بر اساس این گزارش که شامگاه جمعه، ۲۲ بهمن، منتشر شد، تعداد شهرهای قرمز کشور از ۱۲۰ مورد در هفته گذشته به ۲۴۷ مورد رسیده است. در همین حال وضعیت ۱۱۲ شهر نارنجی و ۸۹ شهر زرد اعلام شده است.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ده نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده باشند. در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» این رقم به شش نفر، در وضعیت زرد یا «خطر متوسط» این رقم به دست‌کم سه نفر و در وضعیت آبی به دو نفر در هر صد هزار نفر می‌رسد.

تداوم رنگ‌بندی شهرها بر اساس «آمار بستری» در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان و متخصصان این معیار را برای ارزیابی دقیق شرایط کرونایی مناسب نمی‌دانند و معتقدند که لحاظ کردن موارد مثبت روزانه و مراجعات سرپایی امکان ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت واقعی کرونا در کشور را فراهم می‌کند.

در پی افزایش شمار شهرهای قرمز کرونایی عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد کرونا روز شنبه در توییتر از تعطیلی یک هفته‌ای مهد کودک‌ها در شهرهای قرمز و لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی برای دورکاری مادران دارای فرزند زیر شش سال به مدت یک هفته خبر داد.

همزمان با اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران در پی همه‌گیری کرونا که مسئولان وزارت بهداشت ایران از آن به عنوان «پیک ششم» نام می‌برند، آمار ابتلای کودکان در مقایسه با پیک‌های قبلی افزایش قابل توجهی یافته است.

در همین زمینه پیام طبرسی، عضو ستاد کرونا، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس وضعیت کودکان را در پیک ششم «نامناسب» خواند و گفت که میزان ابتلای این گروه سنی در مقایسه با پیک‌های قبلی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

آقای طبرسی در ادامه با اشاره به روند تصاعدی موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کشور، شرایط را در یک ماه تا یک ماه و نیم آینده «سخت» توصیف کرد.

در همین حال حمیدرضا عمادی، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی و دیگر عضو ستاد کرونا نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که موارد بستری نسبت به ماه‌های گذشته سه برابر شده است.

آقای عمادی در ادامه با اشاره به افزایش شمار کودکان بدحال، درباره کمبود آی سی یوی کودکان در هفته‌های آینده هشدار داد.

این عضو ستاد کرونا «اصرار بی‌منطق وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم» را از عوامل مهم شروع پیک ششم اعلام کرد و گفت که بر اساس اعلام بیماران در هفته‌های گذشته، شروع بیماری در بیشتر خانواده‌ها در پی ابتلای کودکی که به مدرسه رفته، صورت گرفته است.

علاوه بر آمار بیماران سرپایی و موارد بستری، روند مرگ و میر کرونایی نیز رو به افزایش است.

سعید غضنفری، مدیر عامل سازمان بهشت زهرا، روز شنبه اعلام کرد که آمار جان‌باختگان کرونا در دو هفته گذشته از ۵ نفر به ۳۰ نفر رسیده است.

او با «جدی» خواندن این آمار از شهروندان خواسته تا حضور خود در مجموعه بهشت زهرا را کاهش دهند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG