لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۲

کرونا در ایران؛ طرح «تعطیلی دو یا سه هفته‌ای» تمام دستگاه‌های دولتی در شهرهای بزرگ


عضو ستاد ملی مقابله با کرونای ایران روز پنج‌شنبه، ۲۲ آبان، ضمن اشاره به ناکارآمدی طرح محدودیت ساعتی کسب ‌و کار تاکید کرد که قطع زنجیره کرونا فقط با تعطیلی کامل و سه هفته‌ای همه دستگاه‌ها محقق می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مسعود مردانی در این باره گفت: «به‌رغم این‌ که اجرای طرح ملی مقابله با کرونا برای کاهش تردد عملیاتی شد، من حدود ساعت ۱۸ مدت‌ها در ترافیک شهری گرفتار شدم که این موضوع بیانگر این است که اجرای این طرح تغییری در رفتار مردم ایجاد نکرده است.»

بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مشاغل غیرضروری از روز ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر باید از ساعت ۱۸ در تهران، مراکز استان‌ و شهرهای پرجمعیت دست از کار بکشند.

بنا بر اعلام این ستاد، مراکز ضروری شامل مراکز درمانی، داروخانه‌ها، مراکز آتش‌نشانی، امداد و نجات، آمبولانس‌ها، خدمات سرویس‌های عمومی آب و برق و تلفن، سوپری‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.

آقای مردانی روز پنج‌شنبه در ادامه بر ضرورت تعطیلی کامل و دو الی سه هفته‌ای همه دستگاه‌های دولتی تاکید کرد و تنها راه کنترل و قطع زنجیره ویروس کرونا در کشور را با این روش قابل تحقق دانست.

مسعود مردانی در ادامه خبر داد که این طرح به دولت حسن روحانی پیشنهاد داده شده است.

با وجود تاکید بسیاری از کارشناسان و مسئولان بر لزوم تعطیلی حداقل دو هفته‌ای تهران و شهرهای دیگر که آمار کرونا در آن‌ها بسیار بالا است، دولت تاکنون در مقابل این خواسته مقاومت کرده است.

بنا بر اظهار نظرهای کارشناسان، به نظر می‌رسد این پافشاری دولت بنا به دلایل اقتصادی باشد.

دیگر عضو کمیته ملی مقابله با کرونا روز چهارشنبه، ۲۱ آبان، با تاکید دوباره بر لزوم تعطیلی حداقل یک هفته‌ای تهران و اکثر شهرهای کشور گفته بود: «هزینه‌های قرنطینه و تعطیلی کامل برای کشور بیشتر از هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی کرونا نیست.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مینو محرز هم تعطیلی بازار و اماکن عمومی از ساعت ۱۸ را برای مدیریت بحران فعلی کرونا در کشور را ناکافی دانست و گفت: «این تصمیم باعث شده که بسیاری از این اماکن در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنند که صبح‌ها باز هستند و مردم را دعوت می‌کنند که در ساعت صبح در این اماکن حضور پیدا کنند.»

آقای مردانی در گفت‌وگوی امروز خود با ایرنا همچنین استفاده از ماسک را بهترین راه جلوگیری از آلوده شدن به ویروس کرونا خوانده و گفت: «اسکناس‌های آلوده به کرونا از ۶ تا ۱۲ ساعت احتمال انتقال این ویروس به افراد سالم را دارند.»

آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران تا ظهر روز چهارشنبه به ۷۱۵ هزار و ۶۸ نفر رسید و تعداد قربانیان این بیماری نیز به ۴۰ هزار نفر نزدیک شد.

با این حال آمارهای رسمی وزارت بهداشت همواره محل تردید و ابهام بوده و آمار واقعی تا چهار برابر آمار رسمی برآورد شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG