لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۵

کرونا در ایران؛ هشدار در مورد مرگ‌ومیرهای سه‌رقمی و وضعیت «شکننده»


با وجود اعلام رسمی روند نزولی کرونا در ایران طی روزهای گذشته، مقامات بهداشتی این شرایط را «شکننده» توصیف می‌کنند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا شامگاه شنبه، ۲۵ اردیبهشت با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن بیان این که «هنوز نمی‌توانیم بگوییم که خیز چهارم کرونا تمام شده است» افزود: «این که می‌گوییم بیشتر شهرهای کشور نارنجی است، یعنی از حدی که باید، پایین‌تر نیامده و کوچک‌ترین غفلت باعث می‌شود که این شاخه نزولی یک‌جا متوقف شده و سینوسی شود.»

روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت اعلام شد که طی شبانه‌روز گذشته ۱۱ هزار و ۲۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و ۳۰۳ بیمار دیگر کرونا در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

بر اساس آخرین گزارش ستاد کرونا در روز شنبه، وضعیت سه شهر کشور قرمز، ۲۶۲ شهر نارنجی و ۱۸۳ شهر زرد اعلام شد.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده باشند.

در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» این آمار از هر صدهزار نفر، دست‌کم به شش نفر از صدهزار نفر و در وضعیت زرد یا «خطر متوسط» این رقم به دست‌کم سه نفر از صدهزار نفر می‌رسد.

در همین حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا روز شنبه گفت که آمار مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها کماکان زیاد است و در مقایسه با نقطه اوج همه‌گیری، تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

آقای مردانی در مورد وضعیت فوتی‌ها در کشور هم گفت که احتمالا تا یک ماه آینده همین وضعیت را خواهیم و شاهد مرگ و میرهای سه رقمی خواهیم بود.

آقای مردانی هم‌چنین درباره خیز پنجم کرونا در کشور در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دلیل انتشار خبر کاهش آمار کرونا هشدار داد و وضعیت نارنجی در بسیاری از شهرهای کشور را «شکننده» توصیف کرد.

لینک مستقیم

در ماه‌های گذشته، شیوع گونه‌های مختلف ویروس جهش‌یافته به افزایش آمار کرونا در ایران دامن زده است.

در همین حال با توجه به واگیری بالا و میزان کشندگی دو ویروس جهش‌یافته اخیر موسوم به «هندی» و «آفریقایی» نگرانی‌ شهروندان از افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان به‌ویژه با توجه به روند کُند واکسیناسیون در کشور افرایش یافته است.

به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا تعداد موارد مثبت ابتلا به این نوع ویروس‌ها تاکنون ۶۰ مورد گزارش شده است.

آقای رئیسی به آمار تفکیکی مبتلایان در استان‌های مختلف بر اساس گونه مورد ابتلا اشاره‌ای نکرد و تنها درباره وضعیت شیوع ویروس‌های جهش‌یافته جدید در استان‌های جنوبی و شرقی هشدار داد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران اولین بار روز ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونای جهش‌یافته آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در ایران خبر داده بود.

بر اساس اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران تا روز ۱۷ اردیبهشت موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در استان‌های قم، آذربایجان غربی، بوشهر و یزد تائید شده است،‌ اما درباره شهرهای درگیر با ویروس آفریقایی تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

با این حال وزیر بهداشت ایران پیش از این درباره شیوع ویروس آفریقایی در استان‌های جنوبی کشور، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و فارس هشدار داده بود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پیشتر در ۲۳ اردیبهشت، شناسایی ۴۴ مورد ابتلا به گونه جهش‌یافته آفریقایی در شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس و بندرلنگه در استان هرمزگان را تایید کرده و گفته بود که با توجه به حضور اتباع خارجی در این استان، احتمالا آمارهای واقعی بیش از این موارد خواهد بود.

رد خبر تزریق واکسن فایرز به مسئولان

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا دربارهٔ خبری مبنی بر تزریق واکسن فایزر به مسئولان کشور گفت: تا جایی که اطلاع دارم مسئولان واکسن دریافت نکردند.

او تأکید کرد که نگهداری واکسن فایزر به دمای منفی ۸۰ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد و از آنجا که این زنجیره سرد در کشور رعایت نشده، حتی اگر واکسن فایزر وارد شده باشد، اصلاً ارزش ندارد.

پیش از این گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی دربارهٔ واردات واکسن فایزر و استفاده برخی از مسئولان نظام از این واکسن منتشر شده بود.

چند روز پیش محمود احمدی‌نژاد که برای ثبت نام به عنوان نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حاضر شده بود بدون استفاده از ماسک در جمع برخی هوادارانش به طعنه گفت که برخی از مسئولان واکسن آمریکایی که از آن به عنوان «جنس خوب» نام برد، دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که عبدالرضا داوری، مشاور سابق آقای احمدی‌نژاد مدعی شده خود محمود احمدی‌نژاد نیز واکسن آمریکایی فایزر زده تا از ویروس کرونا در تجمعات انتخاباتی در امان بماند.

پیشتر سعید نمکی، وزیر بهداشت اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی قرار است واکسن ایرانی کرونا بزند و «حتی یک نفر از مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون واکسن نزده» است.

مقام‌های وزارت بهداشت وعده داده‌اند از اواخر بهار که خط تولید داخلی واکسن کرونا شروع به فعالیت می‌کند، واکسیناسیون گسترده را شروع خواهند کرد.

با وجود افزایش یافتن شیوع کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری، واکسیناسیون عمومی در ایران روند بسیار کندی دارد و میزان آن تاکنون به یک درصد جمعیت کشور هم نرسیده است.

با استفاده از ایسنا و رادیو فردا / ف.ع / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG