لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۱۹

خبرخوان

تعطیلات ۶ روزه تهران بحران کرونا در شمال را تشدید کرد؛ بیماران کف زمین خوابیده‌اند

عکس از آرشیو

تعطیلات شش روزه تهران و موج سفرها، موجب شدت دوباره بحران کرونا در استان‌های شمالی شده و به گفته غلامعلی کوهساری، نماینده گلستان در مجلس، در برخی از بیمارستان‌های این استان به دلیل تکمیل ظرفیت، بیماران کف زمین خوابیده‌اند.

در همین رابطه، انوش دهنادی مقدم، معاون علوم پزشکی گیلان، از پر شدن بیمارستان‌های این استان از بیماران کرونایی خبر داده و آمار بالای مسافرت را تهدید جدی برای این استان عنوان کرده است.

عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، هم در اظهاراتی مشابه از عادی‌انگاری‌ها و کاهش شدید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی انتقاد کرده و گفته است که تعطیلی تهران و البرز مشکلاتی دوچندان برای مدیریت کرونا در این استان ایجاد کرده است.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی ستاد کرونا نیز تایید کرده است که تعطیلی ۶ روزه تهران و البرز نه‌تنها نتوانست برای مقابله با بیماری اثرگذار باشد، بلکه باعث پخش شدن بیماران تهران در شهرهای شمالی شد.

به گفته خانم عابدینی افزایش سفرها با مقصد شمال در حالی صورت گرفته که برخی مسافران، جریمه یک میلیونی برای ورود خودروهای غیربومی را به صورت دنگی پرداخت می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های داخل ایران، در روزهای گذشته بسیاری از اصناف بدون توجه به محدودیت‌ها و لزوم تعطیلی در تهران، باز و فعال بوده‌اند و با وجود ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به سایر شهرها، بسیاری از شهروندان بدون توجه به این ممنوعیت‌ها و حتی با اجاره خودروهای بومی اقدام به سفر به‌ویژه به استان‌های شمالی کشور کرده‌ بودند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، ۹ مرداد آمار کرونا در کشور با جهش ناگهانی همراه بوده و طی یک شبانه‌روز گذشته ۳۲۲ نفر جان خود را به دلیل کرونا از دست داده‌‌اند و مجموع قربانیان کرونا در ایران به بیش از ۸۹ هزار نفر رسید.

این آمارها در حالی اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی ایران، تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

افزایش مصرف داخلی و سقوط شدید صادرات بنزین ایران

رییس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت ایران از افزایش حداقل ۱۸ درصدی مصرف بنزین کشور نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت که مصرف روزانه بنزین کشور حدود ۸۵ تا ۸۶ میلیون لیتر است.

همایون صالحی روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در گفت‌وگو با ایلنا همچنین پیش‌بینی کرد که در این روزهای آخر تابستان با توجه به افزایش احتمالی سفر، میزان مصرف باز هم رشد کند و پیک مصرف احتمالا به حدود ۸۷ تا ۸۸ میلیون لیتر در روز برسد.

به گفته وی، اما با این هنوز به رقم مصرف بنزین در قبل از دوران کرونا نرسیده‌ایم و این رقم ۲۰ درصد کاهش نشان می‌دهد با توجه به این که «آن زمان متوسط مصرف ۹۶ میلیون لیتر بود و در برخی روزهای فصل تابستان و افزایش مسافرت‌ها به حدود ۱۱۵ میلیون لیتر در روز هم می‌رسید».

ایران پارسال به خاطر شیوع کرونا و قرنطیه کشور، صادرات بنزین مازاد خود را ۸ برابر کرد و به ۲.۹ میلیارد دلار رساند.

اما آمارهای چهارماهه سال جاری خورشیدی نشان می‌دهد به رغم افزایش تقریبا دو برابری قیمت بنزین نسبت به دور مشابه پارسال، کل صادرات بنزین کشور در این دوره ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

از طرفی نشریه تخصصی آرگوس اخیرا از قول منابع تجاری گزارش داده بود که صادرات بنزین ایران در ماه ژوئیه (تقریبا معادل تیرماه) تنها ۱۰ هزار بشکه در روز بوده که در ماه اوت (تقریبا معادل مرداد) به حدود ۸ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

ایران پارسال ۷.۸ میلیون تن صادرات بنزین داشت که معادل صادرات روزانه ۱۶۰ هزار بشکه بنزین است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و آرگوس؛ د.خ/س.ن

سازمان بهداشت جهانی روند تایید واکسن اسپوتنیک‌وی را «تعلیق کرده است»

یک مقام سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه ۲۴ شهریور گفت به دلیل تشخیص چندین خطا در تولید واکسن «اسپوتنیک وی» درکارخانه‌های محل تولید آن در روسیه، روند تایید این واکسن در سازمان بهداشت جهانی متوقف شده است.

جارباس باربوسا، از مقامات ارشد سازمان بهداشت جهانی در قاره آمریکا گفت این ایرادها در جریان بازدید هیئت اعزامی این نهاد در ماه‌های گذشته از کارخانه‌های محل تولید واکسن در روسیه مشاهده شده است و قبل از تایید نهایی واکسن «اسپوتنیک‌وی» کارشناسان سازمان بهداشت جهانی باید بار دیگر از یکی از کارخانه‌ها بازدید کنند.

وی افزود که سازمان بهداشت جهانی ایرادها در شیوه تولید و تصحیح این موارد قبل از انجام بازرسی بعدی را به کارخانه مورد نظر اطلاع داده و منتظر دریافت پاسخ این کارخانه در مورد برطرف شدن نقایض در تولید است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر شد اعلام کرد که در یکی از کارخانه‌های داروسازی متعلق به شرکت «فارما استاندارد» واقع در شهر اوفا در روسیه، چندین ایراد از جمله «نامناسب بودن تدابیر لازم برای پیشگیری از آلودگی بطری‌های حاوی واکسن» را مشاهده کرده است.

این کارخانه پس از مدتی اعلام کرد که این نواقض را برطرف کرده است.

روسیه درخواست تایید واکسن «اسپوتنیک‌وی» را در ماه فوریه به سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اتحادیه اروپا ارائه کرد. نتایج بررسی‌ها توسط مجامع علمی مستقل که مدتی قبل در نشریه پزشکی «لنست» منتشر شده بود به این نتیجه رسیدند که این واکسن در برابر بیماری کووید ۱۹ حدود ۹۱ درصد کارایی دارد.

با وجود آن که این واکسن هنوز از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید نشده است علاوه بر روسیه در تعدادی از کشورهای جهان تجویز می‌شود.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

مقامات آلمان: طرح حمله به یک کنیسه خنثی شد

یکی از کنیسه‌ها در آلمان

مقام‌های ایالت نوردراین-وستفالن آلمان می‌گویند که پلیس آلمان روز چهارشنبه از یک حمله احتمالی اسلام‌گرایان به کنیسه‌ای در شهر هاگن، در غرب آلمان، جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آرمین لاشِت، نخست‌وزیر ایالت نوردراین-وستفالن روز پنج‌شنبه گفت که حمله خنثی‌شده به این کنیسه در یوم کیپور، مقدس‌ترین روز تقویم یهودی، احتمالاً انگیزه‌ای اسلام‌گرایانه داشته است.

پلیس آلمان می‌گوید چهار نفر را در این رابطه دستگیر کرده است که یک جوان ۱۶ ساله سوری نیز در میان آنهاست.

به گفته پلیس، «تهدید آشکار» علیه این کنیسه عصر چهارشنبه باعث محاصره مناطق اطراف کنیسه توسط پلیس و لغو خدمات آن شد و تحقیقات برای یافتن شواهد بیشتر از مظنونان در حال انجام است.

تیر ماه امسال، رسانه‌های آلمان گزارش دادند که در جریان تظاهرات حمایت شماری از ساکنان آلمان از فلسطینیان، رفتارهایی بروز کرد که به یهودستیزی تعبیر شد.

در آن تظاهرات و راه‌پیمایی‌ها در چند شهر آلمان، از جمله برلین، که در آن اکثر تظاهرکنندگان از عرب‌تبارها بودند، به سوی یک کنیسه یهودیان سنگ‌پرانی شد؛ شعارهای ضد اسرائیلی سر داده شد و راه‌پیمایان پرچم اسرائیل را آتش زدند.

پلیس برلین در یکی از تظاهرات که به خشونت کشیده شد، ۵۹ تن از راه‌پیمایان را بازداشت کرد.

آغاز اولین سفر خارجی رئیسی در پی «دعوت رسمی» همتای تاجیکستانی

ابراهیم رئیسی در اولین سفر خارجی خود پس از آغاز ریاست جمهوری، صبح روز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور برای حضور در اجلاس شانگهای به تاجیکستان سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سفر آقای رئیسی در پی دعوت رسمی رئیس جمهور تاجیکستان صورت گرفته و او قرار است در حاشیه این اجلاس با امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان و برخی مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

رئیس جمهور ایران، صبح امروز پیش از آغاز سفرش بدون اشاره به جزئیات گفته بود که قرار است در حوزه‌های حقوقی، اقتصادی و کشاورزی، قراردادهایی بین دو کشور امضا ‌شود.

سفر آقای رئیسی به تاجیکستان در حالی صورت گرفته که نام او از آبان ۹۸ در فهرست تحریم وزارت خزانه‌داری ایالت متحده آمریکا و از سال ۸۹ در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

ابراهیم رئیسی به‌عنوان یکی از اعضای هیئت مرگ در تابستان ۶۷ به نقش داشتن در اعدام هزاران زندانی سیاسی متهم است و گفته می‌شود انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهوری در ایران، مصونیتی دیپلماتیک در برابر این تحریم‌ها ایجاد خواهد کرد.

با وجود این از زمان انتخاب آقای رئيسی به عنوان رئيس‌جمهور ایران در انتخاباتی که به گفته فعالان سیاسی از سوی شورای نگهبان مهندسی شده بود، نهادهای حقوق بشری و مخالفان جمهوری اسلامی، همواره بر ضرورت تعقیب نقش رئيسی در نقض گسترده حقوق بشر در ایران تاکید کرد‌ه‌اند.

در همین راستا، بیش از ۴۰۰ دانشمند، کارشناس، استاد دانشگاه، و محقق ایرانی‌-‌آمریکایی با نوشتن نامه‌ای از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در خواست کردند در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در ایران و اتهام جنایت علیه بشریت بپردازد و به آن اشاره کند.

آمار رسمی کرونا؛ مجموع جان‌باختگان در ایران از ۱۱۶ هزار نفر گذشت

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور، طی یک شبانه‌روز گذشته ۴۵۳ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داه و بیش از ۱۸ هزار نفر بیمار جدید شناسایی شده است.

بنا بر این گزارش، مجموع کل جان‌باختگان این بیماری به ۱۱۶ هزار و ۷۲ و شمار کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۴۰۸ نفر رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده که نزدیک به ۷ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در حال حاضر ۱۶۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

کشف بیش از یک تُن مواد مخدر در کامیونی در کرمان

عکس آرشیوی است

فرمانده انتظامی کرمان روز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور، از کشف بیش از یک تُن مواد مخدر که در یک کامیون جاسازی شده بود در این استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا ناظری گفته است که در این رابطه تنها راننده کامیون که قصد انتقال این محموله به خارج از کشور را داشته، بازداشت شده است.

آقای ناظری درباره جزئیات این پرونده و نحوه جاساز کردن این حجم از مواد مخدر و مبدا و مقصد آن توضیحی نداده است.

فرمانده انتظامی کرمان در ادامه گفته است که از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹۳ تن مواد مخدر تنها در این استان کشف شده است.

مجید کریمی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، تیرماه امسال ضمن اعلام خبر کشف ۳۰۰ تن مواد مخدر در سه ماهه نخست گفته بود که در سال ۹۹، ۱۷۹ نفر از عناصر اصلی و سرباندهای مواد مخدر شناسایی و دستگیر شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران در اواخر تیر اعلام کرده بود که از ابتدای سال میلادی، ۴۰ نفر به اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» در ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، تعداد اعدامیان مربوط به اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ در مقایسه با زمان مشابه سال پیش، شش برابر افزایش یافته و از ۷ مورد در سال گذشته به ۴۰ مورد در سال جاری رسیده است.

دیوان کیفری بین‌المللی: «جنگ مواد مخدر» در فیلیپین مصداق حمله به غیرنظامیان است

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین

دیوان کیفری بین‌المللی اجازه تحقیقات کامل دربارهٔ «جنگ علیه مواد مخدر» رئیس‌ جمهور فیلیپین را صادر کرد و گفت که این حمله شبیه یک حمله غیرقانونی و سیستماتیک به غیرنظامیان است.

به گفته قضات این دادگاه، «مبنای معقولی» وجود دارد که کشتن ده‌ها هزار نفر به دستور رودریگو دوترته، رئیس‌ جمهور فیلیپین، که در چارچوب «جنگ علیه مواد مخدر» رخ داده مصداق جنایت علیه بشریت باشد.

رودریگو دوترته در سال ۲۰۱۹ و پس از آغاز تحقیقات اولیه از سوی دیوان لاهه، کشورش را از عضویت در این دادگاه بیرون آورد، اما دیوان کیفری لاهه می‌گوید هنوز صلاحیت رسیدگی به جنایاتی را دارد که فیلیپین در زمانی که هنوز عضو بود مرتکب شده است.

دوترته، از شهرداران سابق فیلیپین، در جریان مبارزه انتخاباتی‌اش قول داد که در صورت رئیس جمهور شدن ۱۰ هزار بزهکار را بکشد.

او از زمانی که انتخاب شده برنامه‌ای به نام «جنگ علیه مواد مخدر» را آغاز کرده است که در جریان آن مأموران پلیس فیلیپین تاکنون هزاران فروشنده و مصرف‌کننده مواد مخدر در محلات فقیرنشین کشور را به قتل رسانده‌اند.

بر اساس آخرین اطلاعات رسمی منتشر شده توسط فیلیپین در ژوئیه سال جاری، دست‌کم ۶۱۸۱ نفر در بیش از ۲۰۰ هزار عملیات ضد مواد مخدر از ژوئیه ۲۰۱۶ کشته شده‌اند. دیوان کیفری بین‌المللی شمار کشته‌شدگان را بین ۱۲ هزار تا ۳۰ هزار نفر تخمین زده است.

رئیس فرهنگستان علوم: ۷۰ استاد دانشگاه آزاد در یک ترم اخراج شدند

رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و استاد سابق دانشگاه

در پی اخراج بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه آزاد، رئیس فرهنگستان علوم و استاد سابق دانشگاه می‌گوید که ۷۰ استاد این دانشگاه در یک ترم با «قطع حقوق» عملا اخراج شده‌اند.

به گزارش رکنا، رضا داوری اردکانی روز چهارشنبه، ۲۴ شهریور، بدون اشاره به زمان دقیق این اقدام دانشگاه آزاد گفت که اخراج این اساتید بدون اطلاع قبلی و به جرم «داشتن رأی و نظر خاص» صورت گرفته است.

آقای داوری اردکانی در ادامه با بیان این که خود یکی از این اساتید اخراجی بوده گفت که بدون اعتراض به این رویه تا آخر ترم به تدریس ادامه داده است.

این استاد سابق دانشگاه در ادامه، اخراج اساتید را «معامله مغبون‌الطرفین» (معامله‌ای که هر دو طرف در آن زیان می‌بینند) خوانده و از بازگشت بیژن عبدالکریمی، استاد اخراجی دانشگاه آزاد خبر داده است.

آقای عبدالکریمی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، روز شنبه ۱۳ شهریور حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد و خبرگزاری مهر دلیل اخراج او را «دفاع از نظام سلطنتی پهلوی» عنوان کرد.

این استاد دانشگاه در گفت‌وگویی که خبرگزاری موج روز شنبه، ۲۰ شهریور منتشر کرد گفته بود که دلیل اخراج او سخنرانی در سال ۹۸ بوده است که در آن به حوادث سال ۸۸ اشاره کرده، ولی به تعبیر مقام‌های دانشگاه «دفاع از اصحاب فتنه» کرده است.

او همچنین گفت که بر اساس حکمی که از دادگاه دریافت کرده، حقوق او باید پرداخت شود، اما حتی به حکم دادگاه نیز توجهی نشده است.

آقای عبدالکریمی با بیان این که جلسه تجدید نظر در ۱۵ مرداد امسال با درخواست «همان شاکی اول که نمی‌داند کیست» برگزار شده گفته بود: «برای آن که رویم کم شود، حکم اخراجم صادر شد.»

پس از بازتاب گسترده این خبر در شبکه‌های اجتماعی، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دستور داد حکم اخراج آقای عبدالکریمی از دانشگاه مجدداً بررسی شود.

بیژن عبدالکریمی از سال ۱۳۸۰ در دانشگاه مشغول تدریس بوده و چندین کتاب تألیفی و ترجمهٔ فلسفی در کارنامه‌اش دارد.

ترکیه: ۲۴۲ کیلومتر دیگر به دیوار امنیتی خود در مرز با ایران اضافه می‌کنیم

بخشی از دیوار مرزی ترکیه با ایران در استان وان

وزیر کشور ترکیه از تصمیم این کشور برای طولانی‌تر کردن دیوار امنیتی خود در امتداد مرز ایران خبر داد.

به نوشته روزنامه حریت ترکیه، سلیمان سویلو با ذکر این خبر توضیح داد: «ما ۲۴۲ کیلومتر دیگر به ۲۲۱ کیلومتری که تاکنون در مرز خود با ایران در شرق احداث کرده‌ایم، اضافه می‌کنیم.»

همزمان با تحولات افغانستان و به راه افتادن سیلی از پناهجویان، دولت ترکیه به تلاش‌هایش برای تکمیل دیوار مرزی با ایران، شدت بخشید.

ترکیه که در حال حاضر میزبان نزدیک به سه میلیون آواره سوری است، قصد دارد از ایجاد شرایط مشابه برای آوارگان افغانستانی جلوگیری کند.

وزیر کشور ترکیه که روز چهارشنبه ۲۴ شهریور سخن می‌گفت، اضافه کرد که که ترکیه در سال ۲۰۱۷ ساخت دیوار امنیتی را در استان ایغدیر، در شرق کشور، آغاز کرد و بعداً در مجموع ۱۵۹ کیلومتر دیوار در استان آغری در مرز با ایران ساخت.

دولت یونان نیز اخیراً اعلام کرده است که عملیات احداث دیوار ۴۰ کیلومتری در مرز با ترکیه را به همراه تجهیزات نظارتی، برای مقابله با موج احتمالی پناهندگان افغان به سمت اروپا تکمیل کرده است.

دولت یونان اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد پناهجویان از طریق خاک این کشور راهی اروپا شوند و همه آنها را بازخواهد گرداند.

واکسن کرونا؛ ورود محموله پنج میلیون دُزی به ایران، تایید دو واکسن تک‌دُز

همزمان با ورود یک محموله پنج میلیون دُزی واکسن کرونا به ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور، سازمان غذا و داروی کشور نیز از تایید دو واکسن تک‌دُز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اعلام خبر ورود محموله جدید واکسن کرونا گفت که با ورود این محموله مجموع واکسن‌های وارداتی این سازمان به ۳۵ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز رسیده که از این میزان حدود ۲۰ میلیون دُز از ابتدای شهریورماه وارد شده است.

آقای همتی همچنین وعده واردات ۷۰ میلیون دُز واکسن در دو ماه آینده را داد و گفت که از این میزان واکسن، ۱۰ میلیون دُز مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، از واکسن‌های وارداتی مخصوص گروه سنی زیر ۱۸ سال یکی سوبرانا۲ یا سینوفارم خواهد بود که در صورت تأیید سازمان غذا و دارو، واردات این دو واکسن و واکسیناسیون این گروه سنی از ماه مهر آغاز خواهد شد.

بنا بر آخرین گزارش سازمان گمرگ ایران، بیشترین آمار واکسن وارداتی مربوط به واکسن چینی سینوفارم است و با وجود انعقاد قرارداد واردات واکسن از روسیه تاکنون تنها یک میلیون و ۴۵ هزار دُز اسپوتنیک و ۹۶۳ هزار دُز آسترازنکا از این کشور وارد شده است.

در همین حال محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو، روز پنج‌شنبه از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن «اسپوتنیک لایت» و تایید «واکسن جانسون و جانسون» که هر دو تک‌دُز هستند خبر داد.

مکرون: فرمانده داعش در «صحرای بزرگ» در حمله نیروهای فرانسوی کشته شد

امانوئل ماکرون

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بامداد پنجشنبه گفته است که نیروهای نظامی این کشور عدنان ابو ولید الصحراوی، رهبر گروه حکومت اسلامی، داعش در منطقه «صحرای بزرگ» آفریقا را کشته‌اند.

امانوئل ماکرون در حساب کاربری توئیتر خود نوشت:‌ عدنان ابو ولید الصحراوی، رهبر گروه تروریست‌های داعش در صحرای بزرگ به وسیله نیروهای فرانسوی از پای در آمد.

رئیس‌جمهور فرانسه اضافه کرده است، این یک موفقیت بزرگ دیگر در مبارزه ما در منطقه ساحل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ عدنان ابو ولید الصحراوی رهبری شاخه‌ای از گروه داعش را برعهده داشت که در منطقه مرزی بین کشورهای مالی، بورکینافاسو و نیجر بسیار فعال است.

عدنان ابو ولید الصحراوی از اعضای سابق جبهه پولیساریو بود و از زمانی که پیکارجویان بخشی‌هایی از شمال مالی را تصرف کردند، نقش او بیشتر برجسته شد.

طبق این گزارش٬ عدنان ابو ولید الصحراوی در سال ۲۰۱۵ با گروه داعش اعلام بیعت کرد.

صد چهره تاثیرگذار ۲۰۲۱ مجله تایم: ابراهیم رئیسی و ملا عبدالغنی برادر هم در لیست هستند

مجله آمریکایی «تایم» فهرست ۱۰۰ نفر از تاثیرگذارترین چهره‌های جهان در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که در میان آن‌ها، نام ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، و ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس دولت موقت طالبان، به چشم می‌خورد.

در بخش معرفی ابراهیم رئیسی آمده است که او نه با «رای قاطع» مردم ایران، بلکه با رای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در «انتخابات مهندسی‌شده خرداد ۱۴۰۰» به سمت رئیس‌جمهوری ایران منصوب شد.

مجله تایم در ادامه از ابراهیم رئیسی به عنوان «یار وفادار» و «جانشین احتمالی» علی خامنه‌ای نام برده که در اعدام هزاران زندانی سیاسی و اقلیت مذهبی در دهه ۱۳۶۰ نقش داشته است.

فهرست مجله تایم در شش بخش مختلف از جمله هنرمندان و رهبران سیاسی تهیه شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و معاون او، کامالا هریس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز به عنوان تاثیرگذارترین چهره‌های سیاسی سال ۲۰۲۱ انتخاب شده‌اند.

با استفاده از وب‌سایت مجله تایم/ آ.ت/ ک.ر

یونیسف: یک میلیون کودک نیجریه‌ای به‌دلیل آدم‌ربایی‌هایی گسترده از تحصیل باز می‌مانند

نام دختران دانش‌آموز ربوده شده مدرسه چیبوک در نیجریه روی صندلی‌های خالی آن‌ها گذاشته شده است.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز چهارشنبه ۲۴ شهریور اعلام کرد در سال تحصیلی جدید دست‌کم یک میلیون کودک نیجریه‌ای به‌دلیل آدم‌ربایی‌های گسترده و ناامنی از تحصیل باز می‌مانند.

مدارس شمال نیجریه به اهداف آدم‌ربایی‌های گسترده گروه‌های مسلح برای باج‌گیری تبدیل شده است. این آدم‌ربایی‌ها نخستین بار از سوی گروه اسلامگرای جهادی بوکوحرام باب شد و الان به روشی معمول برای باج‌گیری گروه‌های تبهکار تبدیل شده است.

یونیسف می‌گوید در سال جاری حدود ۲۰ حمله به مدارس نیجریه صورت گرفته است که در جریان آن‌ها ۱۴۰۰ کودک ربوده شده و ۱۶ تن نیز کشته شده‌اند. بیش از ۲۰۰ کودک نیز ناپدید شده‌اند.

پیتر هاوکینز، نماینده یونیسف در نیجریه، گفته است: محصلان از تحصیل باز مانده‌اند زیرا خانواده‌ها و جوامع نگران فرستادن کودکان خود به کلاس‌ها، به‌دلیل حملات به مدارس و ربودن دانش‌آموزان در نیجریه هستند.

قرار است سال تحصیلی جدید نیجریه با حضور بیش از ۳۷ میلیون دانش‌آموز در ماه جاری میلادی آغاز شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ک.ر

یعقوب ظروفچی،‌ خواننده معروف آذربایجان، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

یعقوب ظروفچی در دهه ۱۳۵۰ با شرکت در برنامه‌های رادیو تلویزیون ملی ایران و تالار رودکی در سراسر کشور معروف شد.

یعقوب ظروفچی، خواننده معروف ترانه‌های آذری، روز ۲۳ شهریور بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستانی در شهر باکو درگذشت.

او در سال ۱۳۳۳ در تبریز متولد شد و از سن ۱۵ سالگی خوانندگی را آغاز کرد.

آقای ظروفچی عضو ارکستر بزرگ سازهای ملی در تبریز بود و در دهه ۱۳۵۰ با شرکت در برنامه‌های رادیو تلویزیون ملی ایران و تالار رودکی در سراسر کشور معروف شد.

یعقوب ظروفچی پس از انقلاب بهمن ۵۷ یک سال به فعالیت‌ خود در رادیو و تلویزیون ایران ادامه داد و سپس به آلمان مهاجرت کرد.

او چند سال در آمریکا زندگی کرد و آخرین سال‌های عمرش را در جمهوری آذربایجان گذراند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آزار و اذیت جسمی بازرسان زن در ایران انتقاد کرد

مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۴ شهریور با صدور بیانیه‌ای، به آزار و اذیت بازرسان زن این آژانس توسط نگهبانان تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و موارد گزارش‌شده را «غیرقابل قبول» خواند.

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت جورنال» به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد نگهبانان تاسیسات هسته‌ای ایران طی چند ماه گذشته بارها بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد آزار جسمی قرار داده‌اند.

این روزنامه در شماره روز ۲۳ شهریور خود نوشته بود: مواردی که قبلا در تاسیسات هسته‌ای نطنز اتفاق افتاده ولی گزارش نشده بود، شامل لمس نامناسب بدن بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط نگهبانان مرد و دستور به درآوردن برخی از لباس‌های آ‌ن‌ها بوده است.

در بیانیه آژانس که در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته، آمده است که آژانس «بلافاصله و قاطعانه» این مسئله را با ایران مطرح کرد و به‌صراحت خواستار جلوگیری از بروز و تکرار چنین موارد غیرقابل قبولی شد.

این بیانیه می‌افزاید که از وقتی آژانس موضوع را با ایران در میان گذاشته است، وقایعی از این قبیل گزارش نشده است.

ساعاتی پس از گزارش وال استریت جورنال، کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنشی توئیتری نوشت، «اقدامات امنیتی در تاسیسات هسته‌ای ایران به طور منطقی تشدید شده و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تدریج با قواعد و مقررات جدید کنار آمده‌اند».

برخی دیپلمات‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که علنی کردن این موارد ممکن است به روابط آژانس و ایران که به تازگی به توافق دست یافته‌اند، لطمه بزند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG