لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۷

موفقیت اولیه واکسن آکسفورد؛ سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با کرونا فعال می‌کند


محققان دانشگاه آکسفورد روز دوشنبه ۳۰ تیرماه اعلام کردند نتایج اولیه کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تهیه شده توسط این دانشگاه نشان می‌دهد که این واکسن باعث فعال کردن سیستم ایمنی برای مقابله با این ویروس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس تزریق این واکسن تجربی به داوطلبان از ماه آوریل و در مورد حدود هزار نفر آغاز شد. در پژوهش‌های پزشکی معمولا اولین آزمایش‌های بالینی برای سنجش ایمنی دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در این مورد مشخص پژوهشگران قصد داشتند واکنش سیستم ایمنی بدن را نیز ارزیابی کنند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در گزارش تحقیقات خود که روز دوشنبه ۳۰ تیر در مجله علمی «لنست» منتشر شد می گویند، تزریق اين واکسن تجربی در افراد بین ۱۸ تا ۵۵ ساله واکنش ایمن سازی توام يا دوگانه ایجاد کرده است.

دکتر آدریان هیل، مدیر موسسه پژوهشی جنر در دانشگاه آکسفورد گفت:«تقریبا در تمامی موارد واکنش ایمن سازی خوبی ایجاد کرده است. نکته جالب در مورد این واکسن این است که هر دو بازوی سیستم ایمنی بدن را فعال می کند.»

دکتر هیل افزود، در نتیجه تزریق این واکسن پادتن‌های خنثی‌کردن عفونت در بدن فعال می شوند و درعین حال این واکسن باعث واکنش فعال لنفوسیت تی می‌شود که به مقابله بدن با ویروس کرونا کمک می‌کند.

او گفت: آزمایش‌های بالینی گسترده تر در مورد ۱۰ هزار بیمار در بریتانیا و مشارکت بیماران بيشتری در برزیل و آفریقای جنوبی در این آزمایش‌ها آغاز شده است. یک آزمایش دیگر با مشارکت حدود ۳۰ هزار بیمار در آمریکا نیز قرار است به زودی آغاز شود.

سنجش سریع میزان کارایی این واکسن تا حد زیادی به گستره انتقال ویروس و آزمايش نمونه تجربی واکسن در ابعاد وسيع بستگی خواهد داشت، ولی دکتر هیل تخمین می‌زند که تا پایان سال جاری میلادی اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد تجویز عمومی این واکسن جمع آوری خواهد شد.

او گفت٬ میزان پادتنی که در نتیجه تزریق این واکسن در بدن بیماران تولید می‌شود برابر همان میزان از پادتنی است که در افراد بهبود یافته از بیماری کووید - ۱۹ مشاهده می‌شود. درعین حال امیدوارند که فعال شدن لنفوسیست تی میزان ایمنی در بدن بیماران را افزایش دهد.

دکتر هیل در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس افزود: «شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد واکنش فعال لنفوسیت تی همراه با فعالیت پادتن‌ها در کنترل بیماری کووید - ۱۹ نقش مهمی ایفاد می کند.»

او درعین حال یادآوری کرد که تزریق دوز دوم این واکسن ممکن است واکنش سیستم ایمنی بدن را فعالتر کند. آزمایش‌های بالینی این واکسن تجربی با تزریق دو دوز به فاصله چهار هفته انجام شده است.

به گفته دکتر هیل واکسن تجربی دانشگاه آکسفورد با هدف کاهش بیماری و کاهش انتقال ویروس طراحی شده است. با استفاده از یک ویروس بی‌خطر شاخک‌های پروتئینی ویروس کرونا را به بدن منتقل می‌کند و این باعث می شود سیستم ایمنی بدن فعال شود.

او افزود٬ دانشگاه آکسفورد در همکاری با شرکت داروسازی «آسترازنکا» قرار است این واکسن را در سطح جهانی تولید کند و این شرکت از هم اکنون تعهد داده که ۲ میلیارد دوز از این دارو را تولید خواهد کرد.

دکتر هیل اشاره کرد که با توجه به اینکه احتمالا برای هر نفر به چندین دوز نیاز هست ۲ میلیارد دوز برای همه کافی نخواهد بود.

چندین کشور از جمله آلمان، فرانسه، آمریکا، هلند و ایتالیا از هم اکنون قراردادهایی برای خرید این واکسن امضا کرده اند. این واکسن هنوز مجوز علمی را دریافت نکرده ولی رهبران بریتانیا وعده داده اند که در صورت اثبات کارایی این دارو مردم بریتانیا اولین کسانی خواهد بود که آنرا دریافت می کنند.

در ماههای اخیر چندین نمونه دیگر از واکسن‌های تجربی در چین، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی به مرحله آزمایش بالینی روی انسان رسیده‌اند و چندین نمونه دیگر در مراحل آزمایشی ابتدایی‌تر هستند.

۹۰ میلیون واکسن

پیش از اعلام خبر مثبت بودن نتایج آزمایش واکسن آکسفورد، خبرگزاری‌ها گزارش دادند که بریتانیا ۹۰ میلیون دوز واکسن بالقوه کووید-۱۹ که شرکت‌های مختلف در فرانسه، آلمان و ایالات متحده در حال کار روی آنها هستند را سفارش داده است.

۶۰ میلیون دوز از این واکسن‌ها به شرکت فرانسوی والنوا و ۳۰ میلیون دوز هم به دو شرکت آلمانی و آمریکایی که در حال کار روی واکسن دیگری هستند سفارش داده شده است.

دولت بریتانیا اعلام کرد قرارداد با والنوا همچنین شامل این بند می‌شود که اگر ثابت شود واکسن این شرکت «ایمن، موثر و مناسب» است، ۴۰ میلیون دوز دیگر از آن سفارش داده خواهد شد.

بریتانیا در حال حاضر ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن احتمالی دانشگاه آکسفورد را سفارش داده است.

در همین حال، یک پژوهشگر گفته که برآوردها درباره اینکه تا ماه سپتامبر یک میلیون دوز از واکسن تجربی دانشگاه آکسفورد تولید خواهد شد بستگی به این دارد که آزمایش‌های نهایی آن چه زمانی تکمیل خواهد شد.

آدریان هیل، پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، به خبرگزاری رویترز گفت: «قطعا در ماه سپتامبر یک میلیون دوز تولید خواهد شد. آنچه که برخلاف تولید صنعتی واکسن قابل پیش‌بینی نیست، میزان شیوع این بیماری است».

او افزود: احتمالا این واکسن در اواخر سال جاری در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG