لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۲

مخالفت آلمان با پیشنهاد آمریکا برای لغو انحصار پروانه واکسن‌های کرونا


اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از پیشنهاد آمریکا برای لغو انحصار پروانه یا مالکیت معنوی واکسن‌های کووید ۱۹ حمایت کرد، اما تولیدکنندگان دارو و برخی از کشورها از جمله آلمان با آن مخالفت کردند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه اروپا آماده است تا در مورد پیشنهاد لغو مالکیت معنوی واکسن‌های کووید ۱۹ وارد بحث و گفت‌وگو شود.

وی تاکید کرد که اولویت اروپا «افزایش» عرضه واکسن‌های کرونا در سطح جهان است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم اظهار داشت، موضوع مهم این است که ما می‌بایست این فرایند را تسریع کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد، تا زمانی که هرچه بیشتر افراد واکسینه نشوند، هیچ یک از ما به طور کامل ایمن نخواهیم بود .

آنتونی بلینکن تاکید کرد، لغو انحصار پروانه مالکیت معنوی «یکی از راه‌های ممکن برای تولید و دسترسی به واکسن‌ها است.»

به رغم استقبال شماری از کشورها از رویکرد تازه دولت آمریکا برای لغو موقت مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا، آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا و محل استقرار شرکت‌های بزرگ داروسازی، اعلام کرده است با این ایده مخالف است.

آلمان می‌گوید، کمبود واکسن‌های کرونا ناشی از محدود بودن ظرفیت تولید و رعایت استانداردهای تولید این واکسن‌ها است به مساله انحصار مالکیت معنوی این واکسن‌ها مرتبط نیست.

سخنگوی دولت آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرده است، حفاظت از مالکیت معنوی منبع نوآوری است و باید در آینده نیز چنین باشد.

رویترز می‌گوید، مذاکرات در سازمان بهداشت جهانی برای لغو مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

از سوی دیگر شرکت‌های تولید کننده این واکسن ها می‌گویند، دولت‌های ثروتمند می‌بایست میزان بیشتری از واکسن‌هایی که در اختیار دارند را به کشورهای فقیر و در حال توسعه بدهند.

رویترز می‌گوید، شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در جهان به بیش از ۱۵۵ میلیون نفر رسیده است و نزدیک به سه میلیون و ۴۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

طبق این گزارش بخش اعظم ۶۲۴ میلیون نفری که دست‌کم یک واکسن کرونا دریافت کرده‌اند در کشورهای ثروتمند زندگی می‌کنند.

پیش از این دولت قبلی آمریکا و چند کشور دیگر مانع طرح مذاکرات برای بررسی پیشنهاد هند و آفریقای جنوبی جهت لغو موقت حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا در سازمان بهداشت جهانی، شده بودند.

با استفاده از رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG