لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۸

بحران کرونا؛ ورود ارتش رومانی به کارزار و تشدید شرایط اضطراری در اوکراین


بخارست؛ صف ورود به سوپرمارکت

تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان روز چهارشنبه ۶ فروردین از ۲۰ هزار ۸۰۰ نفر فراتر رفت و موارد ابتلا شناسایی شده نیز به بیش از ۴۶۰ هزار نفر رسید.

همزمان با اقدامات دولت‌ها برای جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس بسیاری از شهرها، مدارس و فعالیت‌های اقتصادی و روزانه مردم متوقف شده است.

در گزارش زیر وضعیت کشورهایی که رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در آنجا برنامه پخش می‌کند به جز ایران، بررسی شده است.

رومانی

تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور از ۹۰۰ مورد عبور کرده و تاکنون ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. دولت برای اجرای وضعیت قرنطینه کامل ارتش را در سطح کشور مستقر کرده است.

در رومانی از روز ۲۶ اسفند وضعیت اضطراری اعلام شده است. اما به دلیل بی‌توجهی مردم به مقررات وضعیت اضطراری تعداد موارد ابتلا به ویروس افزایش یافته و به همین دلیل کلاوس لوهاینس، رییس جمهور رومانی از روز ۵ فروردین با تشدید محدودیت‌های قبلی در این کشور «قرنطینه کامل» اعلام کرد.

منابع بهداشتی رومانی روز چهارشنبه ۶ فروردین ۱۴۴ مورد جدید از ابتلا را گزارش دادند و به این ترتیب مجموع تعداد مبتلایان به ۹۰۷ نفر رسید. در مجموع در این کشور تاکنون ۱۴ هزار نفر تست شده‌اند. همچنین تعداد مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در روز چهارشنبه ۸ مورد افزایش یافت و به ۱۳ نفر رسید.

با صدور فرمان رییس جمهور برای استقرار ارتش در شهرها به منظور کنترل مقررات قرنطینه، سربازان با اونیفورم‌های رزمی و ماسک در شهر بخارست مستقر شده و گشت‌زنی را آغاز کردند.

مولداوی

در مولداوی، همسایه شرقی رومانی روز چهارشنبه شناسایی ۱۶ مورد جدید از ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شد و تعداد مبتلایان در مجموع به ۱۲۵ نفر افزایش یافت.

وزیر بهداشت و خدمات اجتماعی مولداوی روز چهارشنبه گفت: «از روز ۱۷ اسفند بیش از هزار مورد تست انجام شده و نتیجه ۱۲۵ مورد مثبت بوده است. یک نفر نیز جان خود را از دست داده است.»

یان چیکو، رییس جمهور مولداوی روز سه‌شنبه از ارتش خواست به اجرای مقررات برای کنترل شیوع ویروس کمک کند و از روز چهارشنبه نیروهای ارتش گشت زنی در پایتخت این کشور را آغاز کردند.

رییس جمهور مولداوی گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم ارتش را به خدمت بگیریم. تصمیم گرفته‌ایم ورود مردم به اماکن عمومی مثل پارک‌های عمومی و سایر اماکن را محدود کنیم. این تصمیم دشواری است ولی برای جلوگیری از گسترش ویروس ضروری است.»

اوکراین

دولت اوکراین اقدامات در چارچوب وضعیت فوق العاده در این کشور را گسترش داده و این محدودیت‌ها تمامی کشور را در برمی‌گیرند. دولت اوکراین اقدامات جدید را روز چهارشنبه در جلسه فوق العاده‌ای که از طریق تلویزیون پخش می‌شد تصویب کرد و این مقررات قرار است به مدت ۳۰ روز اجرا شود.

قبل از این فقط شهر کی‌یف و چند ناحیه دیگر مشمول مقررات اضطراری می‌شد. تاکنون ۱۱۳ مورد ابتلا و ۴ مورد مرگ بر اثر ویروس کرونا در اوکراین گزارش شده است.

روسیه

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه به دولت‌های ایالتی و محلی دستور داده با سرعت بیمارستان‌ها و تخت‌های اضافی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا را آماده کنند.

اوایل وقت روز چهارشنبه دولت روسیه ۶۵۸ مورد ابتلا را گزارش داد که به نسبت روز گذشته ۴۹۵ نفر افزایش نشان می‌دهد. تاتیانا گولیکووا، معاون نخست وزیر گفت این تعداد تقریبا سه برابر متوسط ابتلای روزانه در گذشته است.

خانم گولیکووا در جلسه اداره فدرال مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: «در حال حاضر ۶۵۸ مورد ابتلا در ۵۵ ناحیه روسیه شناسایی شده است. ۲۹ نفر بهبود یافته‌اند و حدود ۱۱۲ هزار نفر در قرنطینه‌های فردی تحت نظارت هستند.»

همین تعداد در وبسایت ویژه دولت روسیه که به خاطر شیوع ویروس راه‌اندازی شده نيز منتشر شد.

هشدار نخست وزیر به دولت‌های محلی پس از آن صادر شد که روز گذشته شهردار مسکو به ولادیمیر پوتین گفت که دولت‌ها و نهادهای محلی با سرعت لازم خود را برای شیوع ویروس آماده نکرده‌اند.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو هشدار داد که دلیل تعداد اندک مبتلایان در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ممکن است به دلیل قربالگری ضعیف مبتلایان و موارد مشکوک باشد و خواستار انجام اقدامات سریع‌تر برای مقابله با تشدید بحران شد.

تا روز چهارشنبه ۶ فروردین دولت روسیه هیچ موردی از مرگ بر اثر ویروس کرونا را گزارش نداده است. هفته گذشته یک زن ۷۹ ساله که به بیماری کووید- ۱۹ مبتلا شده بود در بیمارستان امراض تنفسی در مسکو درگذشت.

منابع بهزیستی دلیل مرگ او را ویروس کرونا اعلام کردند ولی مقامات دولتی به سرعت دلیل مرگ او را تغییر داده و لخته شدن خون اعلام کردند.

اما طبق اطلاعات و آماری که دانشگاه جان هاپکینز منتشر کرده تاکنون یک نفر به دلیل ابتلا به ویروس در روسیه جان خود را از دست داده است.

پاکستان

پس از شناسایی حداقل هزار مورد از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور دولت پاکستان تمامی پروازهای داخلی را از روز پنجشنبه ۷ فروردین لغو کرد.

دولت قبلا پروازهای خارجی و حرکت قطارها در شبکه راه آهن کشور را متوقف کرده بود.

اکثر موارد ابتلا به ویروس کرونا در هفته‌های قبل زائرانی بودند که از ایران به پاکستان بازگشته بودند. اما اکنون مقامات مسئول می‌گویند موارد ابتلا در افرادی دیده شده که هيچگاه به خارج سفر نکرده‌اند.

طبق آمارهایی که دانشگاه جان هاپکینز منتشر کرده تا روز چهارشنبه ۶ فروردین در پاکستان حدود ۱۰۰۰ مورد از ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده، هفت نفر جان خود را از دست داده و ۱۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG