لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۰

خبرهای کوتاه

سیل روند تخریب مجموعه امیرچخماقِ یزد را «تشدید کرد»

نصب تَرَک‌سنج جدید برای کنترل میزان ترک‌های ایجاد شده بر دیوارهای امیرچخماق
نصب تَرَک‌سنج جدید برای کنترل میزان ترک‌های ایجاد شده بر دیوارهای امیرچخماق

به گفته یک کارشناس مرمت بناهای تاریخی، وقوع سیل در یزد به ۲۴۰ خانه تاریخی آسیب زده و فرایند تخریب مجموعه «امیر چخماق» را تشدید کرده است.

کاوه منصوری روز جمعه، ۱۴ مرداد، در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت که بارش‌های اخیر موجب تشکیل آبگیر بزرگی به عمق حدود ۲۰ سانتی‌متر در محوطه غربی امیرچخماق شده که آب آن به‌تدریج جذب زیرزمین «تکیه» این بنا شده و در خاک بستر فرو رفته است.

به گفته آقای منصوری، این وضعیت موجب «تشدید وضعیت خاک رُمبنده» و «تغییر شکل» آن شده و از جمله پیامدهای آن «تشدید ترک‌های پیشین و ایجاد ترک‌های تازه در بنا، تورم و برآمدگی در کف ایوانچه‌های جنوبی و بروز شکم‌دادگی در بخش‌های زیرین مناره جنوبی» بوده است.

مجموعه امیرچخماق از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است و قدمت‌ آن به دوره تیموریان می‌رسد.

عبدالمجید شاکری شمسی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد، نیز روز پنج‌شنبه، ۱۳ مرداد، درباره احتمال فرونشست زمین در نقاط متعدد بافت‌ تاریخی این شهر به‌ویژه در صورت برگزاری تجمع‌های مذهبی و مراسم‌هایی مانند «نخل‌برداری» در روزهای آینده هشدار داده بود.

آقای شاکری شمسی از جمله نقاط در معرض خطر را «پارکینگ‌ها» عنوان کرده و از مردم خواسته بود که از ورود با خودرو به بافت تاریخی به‌ویژه پارکینگ‌ها خودداری کنند.

در پی ورود سامانه بارشی موسوم به «مونسون هند» به ایران از ابتدای مردادماه ۲۴ استان کشور و ۱۴۳۲ روستا درگیر سیل شدند. بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام‌شده، ۹۰ نفر در پی این واقعه جان خود را از دست داده و ۸ نفر نیز مفقود شده‌اند.

وقوع سیل علاوه بر تلفات جانی و خسارت‌های مالی در بخش‌های مختلف، آسیب‌های جدی به بناهای تاریخی کشور وارد کرده و در برخی موارد موجب نابودی کامل آن‌ها شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پرداخت وام اجاره مسکن به «کمتر از یک سوم» متقاضیان

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند بانک‌های کشور با تقاضای وام ودیعه مسکن کمتر از یک سوم متقاضیان مورد تأیید موافقت کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۷ اسفند اعلام کرد بانک‌ها طبق قانون موظف به ارائه وام مسکن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به تمامی متقاضیان هستند، اما آمارها حاکی است که از حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی دریافت وام اجاره، فقط به ۲۹ درصد افراد وام پرداخت شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا،‌ نیز به نقل از دفتر پایش طرح‌های نهضت ملی مسکن اعلام کرد از سال ۱۳۹۹ تاکنون بانک‌ها از میان نزدیک به ۱.۳ میلیون متقاضی حائز شرایط برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، با ۳۸۱ هزار و ۷۶۳ تقاضا موافقت کرده‌اند.

گزارش نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که تاکنون شرایط اولیه ۱.۳ میلیون متقاضی وام اجاره مسکن، محرز شده است و صلاحیت دریافت تسهیلات را دارند.

اما ایسنا می‌نویسد بجز بانک مسکن، سایر بانک‌ها تمایل چندانی به پرداخت وام‌های مسکن از جمله تسهیلات کمک ودیعه ندارند.

نهادهای جمهوری اسلامی آمار رسمی اجاره‌نشینان کشور را منتشر نکرده‌اند، اما برخی مقامات ایران می‌گویند ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت کشور اجاره‌نشین هستند.

اعطای وام ۲۰۰ میلیون تومانی اجاره مسکن تنها به ۲۹ درصد متقاضیان در حالی است که این افراد برای سه سال آینده دیگر نمی‌توانند وام ودیعه مسکن بگیرند و ارزش پول ملی به شدت در حال سقوط و میزان اجاره‌بها و ودیعه آن به شدت در حال اوج‌گیری است.

برای نمونه، از اسفند ۱۴۰۰ تاکنون، یعنی طی دو سال، ارزش پول ملی ایران کمتر از نصف و اجاره‌بها بیش از دو برابر شده است.

ایسنا می‌نویسد ایرادتراشی‌های نظام بانکی از جمله معرفی ضامن رسمی، معرفی دو ضامن یا ارایه سند خانه به عنوان وثیقه به سدی برای اجاره‌نشینان تبدیل شده است.

این گزارش بر اساس تحقیقات میدانی خود نوشته است: «برخی بانک‌ها از مستاجران که فاقد مسکن هستند، می‌خواهند سند خانه را وثیقه بگذارند».

این در حالی است که ایرنا اعلام کرده پرداخت وام ودیعه مسکن، جزو «تسهیلات خرد» است بر اساس آیین‌نامه پرداخت این تسهیلات، بانک‌ها باید در اخذ ضامن از این دسته از متقاضیان «مساعدت لازم» را داشته باشند.

براساس ابلاغ بانک مرکزی، سقف این وام برای شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌‌‌ها ۱۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان است. مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز ۵ ساله و نرخ سود آن براساس مصوبه شورای پول و اعتبار ۲۳‌ درصد است.

یک زندانی سیاسی دیگر در زندان ارومیه «خودکشی» کرد

پیش از این امیر شهبازی، زندانی «جرایم عادی»،‌ در دی‌ماه امسال در این زندان خودکشی کرده بود
پیش از این امیر شهبازی، زندانی «جرایم عادی»،‌ در دی‌ماه امسال در این زندان خودکشی کرده بود

رسانه‌های حقوق بشری از خودکشی شاهین‌ گله‌داری، زندانی سیاسی، در زندان ارومیه خبر می‌دهند.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا در این زمینه نوشت آقای گله‌داری که در حال تحمل حکم حبس دو ساله خود بود، شامگاه یکشنبه، ششم اسفندماه، در زندان «خودکشی» کرد و جسد او تحویل پزشکی قانونی شد.

این فعال سیاسی کُرد که از اسفند امسال در حال گذراندن دوران محکومیت خود بود، در سال ۱۳۹۴ نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

شعبه سه دادگاه انقلاب ارومیه در سال ۱۳۹۹ اتهام شاهین گله‌داری را «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان کرد.

پیش از این امیر شهبازی، زندانی «جرایم عادی»، نیز‌ در دی‌ماه امسال در این زندان خودکشی کرده بود.

در پی آن بیش از ۸۰۰ زندانی در زندان مرکزی ارومیه با اشاره به افزایش موارد خودکشی در این زندان به دلیل آزار و اذیت مسئولان، خواهان عزل پیمان خان‌زاده، رئیس زندان، شدند.

بنابر گزارش‌ها، آقای شهبازی قبل از خودکشی در نامه‌ای به خانواده‌اش اعلام کرده بود که شخص رئیس زندان و همچنین مسئول خوابگاه زندان باعث خودکشی او شدند.

فعالان و نهادهای حقوق بشری همواره به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره کرده و هشدار داده‌اند که این موارد در زندان‌های بیرون از پایتخت بسیار شدیدتر و رایج‌تر است.

همچنین طی ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از بازداشت فعالان مدنی و سیاسی در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی منتشر شده است.

فعالان حقوق بشری هفته گذشته از حکم زندان سه فعال مدنی منطقه آذربایجان خبر دادند. بر این اساس افشین نذیری فعال محیط زیست به چهار سال و ۹ ماه زندان، همچنین میلاد جلیلی و سالار طاهرافشار مجموعاً به یک سال و دو ماه زندان محکوم شدند.

دور تازه بازداشت‌ها در این منطقه از ۱۶ بهمن آغاز شده و اتهام تفهیم‌شده به بیشتر بازداشت‌شدگان که به‌صورت شفاهی به آن‌ها ابلاغ شده، «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» بوده است.

اعدام و تیرباران افراد در استادیوم‌های افغانستان از سر گرفته شد

تصویری آرشیوی از اجرای احکام طالبان در استادیوم‌های ورزشی افغانستان
تصویری آرشیوی از اجرای احکام طالبان در استادیوم‌های ورزشی افغانستان

سه روز بعد از اعدام دو نفر در استادیوم ورزشی غزنی، طالبان دوباره یک مرد را در یک ورزشگاه شهر شبرغان در ملأ عام اعدام کرد.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۷ اسفند گزارش داده است این مرد در ژانویه ۲۰۲۲ به اتهام قتل یک نفر با چاقو به اعدام محکوم شده بود و در مقابل خانواده مقتول و حضور هزاران نفر در ورزشگاه شهر شبرغان ولایت جوزجان با شلیک پنج گلوله جان باخت.

طالبان پس از کنترل دوباره افغانستان در سال ۱۴۰۰، احکام مختلفی، از جمله اعدام و حکم قصاص عضو، موسوم به «چشم در برابر چشم» را به اجرا گذاشته و محدودیت‌های گسترده اجتماعی، به‌ویژه علیه زنان و دختران اعمال کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته اجرای احکام اعدام در ملأ عام توسط طالبان را «اهانت شدید به کرامت انسانی» توصیف کرد.

طالبان در روزهای اخیر انتشار تصاویر ویدیویی از مجالس رسمی و غیررسمی مقامات را ممنوع کرده و حکمی نیز برای ممنوعیت تماس تلفنی دختران با رسانه‌های این کشور صادر کرده است.

گزارش‌های جدید حاکی است مقامات طالبان همچنین تصویربرداری از «موجودات زنده» توسط خبرنگاران را نیز ممنوع کرده و آن را «گناه کبیره» خوانده‌اند.

انتشار تصاویر و فیلم‌های موجودات زنده در شبکه‌های تلویزیونی در زمان حاکمیت پیشین طالبان در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ نیز ممنوع بود.

«محمد هاشم شهید ورور»، رئیس عمومی دعوت و ارشاد امارت اسلامی، می‌گوید عکس‌برداری «گناه» است و خبرنگاران با انجام این کار به سوی «فسق» کشیده می‌شوند.

به‌تازگی نیز ملا محمد علی حنفی، والی طالبان در قندهار طی نامه‌ای به مقامات محلی دستور داد که در مجالس رسمی و غیررسمی از تصویربرداری خودداری کنند.

او گفته‌است مسئولان باید گزارش فعالیت‌هایشان را به صورت صوتی و نوشتاری منتشر کنند.

در اقدام دیگری، عبدالرشید عمری، فرمانده امنیتی حکومت طالبان در ولایت «خوست» با ارسال نامه‌ای به ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان، تماس تلفنی دختران با رسانه‌ها در این ولایت را ممنوع کرده است.

آقای عمری در نامه خود مدعی شده است برخی از رادیوهای خصوصی این منطقه برنامه‌های درسی یا اجتماعی را منتشر می‌کنند که در آن دختران زیادی شرکت می‌کنند و با استفاده از این برنامه‌ها زمینهٔ «تماس‌های غیرمشروع تلفنی» فراهم می‌شود.

قرنطینه بیش از ۳ هزار مسافر کشتی کروز در موریس به‌دلیل «شیوع وبا»

کشتی کروز «غروب نروژی»
کشتی کروز «غروب نروژی»

بیش از ۳هزار نفر در یک کشتی تفریحی در نزدیکی جزيرهٔ موریس در شرق آفریقا به دلیل «شیوع وبا» در قرنطینه هستند.

مقامات موریس روز یکشنبه، ششم اسفندماه، پس از دیده شدن برخی بیماری‌های گوارشی در کشتی کروز «غروب نروژی» (Norwegian Dawn) به این کشتی اجازه ندادند در بندر پورت لوئیس، پایتخت این کشور، لنگر بیندازد.

جنوب آفریقا در حال حاضر یکی از شدیدترین موارد شیوع وبا در چند سال اخیر را تجربه می‌کند.

دست‌کم ۱۴ خدمهٔ کشتی «غروب نروژی» که از آفریقای جنوبی سفر خود را آغاز کرده، از اسهال و استفراغ رنج می‌برند.

کارمندان وزارت بهداشت بامداد یکشنبه از حدود ۱۵ سرنشین این کشتی نمونه‌برداری کردند و نتایج تحقیقات آن‌ها روز سه‌شنبه اعلام می‌شود.

جزیرهٔ «رئونیون» که تحت حاکمیت فرانسه است نیز پیش‌تر به این کشتی اجازهٔ ورود نداده بود.

بر اساس برنامهٔ اولیه، این کشتی قرار بود اکنون با مسافران جدید در راه آفریقای جنوبی باشد اما کاپیتان به مسافران اعلام کرده که فعلاً کشتی بندر پورت لوئیس را ترک نخواهد کرد.

به گفتهٔ او اقدامات بهداشتی در کشتی افزایش یافته و تمام اقدامات لازم برای محافظت از مهمانان در حال انجام است.

آمارهای سفیر از صادرات ایران به روسیه، سه برابر آمارهای رسمی گمرکی

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه
کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه

سفیر ایران در روسیه مدعی شده است بر اساس آمارهایی که روس‌ها در اختیار او قرار داده‌اند، صادرات ایران به روسیه در سال ۲۰۲۳ از ۲ میلیارد دلار فراتر رفته است.

کاظم جلالی روز دوشنبه ۷ اسفند اعلام کرد حتی ارزش واقعی صادرات ایران به روسیه می‌تواند بیشتر از این رقم است؛ چرا که بخشی از محصولات ایرانی از طریق کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا مانند قزاقستان به روسیه وارد می‌شود.

این اظهارات او در حالی بیان می‌شود که طبق آمارهای گمرکی جمهوری اسلامی، ایران در ۱۰ ماه سال جاری خورشیدی ۷۶۰ میلیون دلار صادرات کالا به روسیه داشته است.

بایگانی آمارهای اتاق بازرگانی نیز نشان می‌دهد صادرات ایران به روسیه در سال ۱۴۰۱ حدود ۷۴۳ میلیون دلار بوده و دو برابر این رقم نیز واردات ایران از روسیه بوده است.

مشخص نیست اختلاف سه برابری در آمارهای رسمی روسیه و گمرک جمهوری اسلامی از میزان صادرات ایران به این کشور چیست، اما بنابر گزارش‌ها، جمهوری اسلامی فروش گسترده پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را دارد که در آمارهای گمرک ایران قید نمی‌شود.

در این پیوند، کشورهای غربی تاکننون چندین بسته تحریمی علیه جمهوری اسلامی به‌دلیل ارسال جنگ‌افزار به روسیه وضع کرده‌اند.

آقای کاظمی همچنین در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایرنا مبنی بر گذشت نزدیک به یک سال از توافق رهبران دو کشور برای تأمین مالی خط آهن رشت-‌آستارا توسط روسیه گفته است امیدوار است به زودی این توافق نهایی شود.

ایران بارها با روسیه توافق‌هایی در رابطه با تامین مالی این پروژه ۱.۶ میلیارد دلاری امضا کرده تا کریدور شمال‌-جنوب برای اتصال روسیه از طریق ایران به خلیج فارس تکمیل شود.

روسیه نه تنها تاکنون اقدامی عملی برای نهایی کردن این قرارداد انجام نداده، بلکه برخلاف قراردادی که ۲۴ سال پیش برای راه‌اندازی راه‌گذر شمال-‌جنوب امضا شد، هیچ ترانزیتی از خاک ایران به آسیا یا بالعکس انجام نمی‌دهد.

آقای کاظمی در ادامه از سفر «یک هیئت بزرگ ۱۶۰ تا ۱۷۰ نفره» روسیه به ایران در روز دوشنبه خبر داد و اظهار امیدواری کرد در این دیدارها توافقات نهایی شود.

مقامات ایران طی دو سال گذشته برای نشان دادن اتحاد روسیه و چین با جمهوری اسلامی، تلاش کرده‌اند تا روابط مالی و تجاری دو کشور را برجسته کنند.

در همین زمینه، علی فکری، رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و معاون وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ۱۷ بهمن‌ماه مدعی شد از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی ۱۰.۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور جذب شده که ۲.۷ میلیارد دلار آن سرمایه روسی و سه میلیارد آن سرمایه چینی بوده است.

این اظهارات در حالی بیان شد که او آذرماه امسال در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اذعان کرده بود این رقم در واقع مربوط به طرح‌های سرمایه‌گذاری است که طرف‌های خارجی «ابراز علاقه‌مندی» کرده‌اند و به معنی ورود سرمایه به کشور نیست.

شرکت گازپروم روسیه نیز تیرماه پارسال چندین تفاهم‌نامه نفت و گاز با ایران امضا کرد و مقامات جمهوری اسلامی از آن به عنوان «بزرگترین قرارداد نفتی تاریخ ایران به ارزش ۴۰ میلیارد دلار» یاد کردند؛ موضوعی که نه همان زمان در گزارش وب‌سایت گازپروم منعکس شد و نه اصولاً برای تفاهم‌نامه (برخلاف قرارداد) ارزش و رقم تعیین می‌کنند.

شرکت گازپروم روسیه در بودجه سال ۲۰۲۴ خود نیز نامی از ایران در فهرست پروژه‌های سرمایه‌گذاری خود نیاورده است.

به‌روز شده

مرگ یک نظامی آمریکایی بعد از خودسوزی در برابر سفارت اسرائیل در واشینگتن

ماموران امنیتی آمریکا خیابان منتهی به سفارت اسرائیل را مسدود کرده‌اند
ماموران امنیتی آمریکا خیابان منتهی به سفارت اسرائیل را مسدود کرده‌اند

یک نظامی آمریکایی که ظاهرا در اعتراض به جنگ غزه در برابر سفارت اسرائیل در واشینگتن اقدام به خودسوزی کرده بود، جان خود را از دست داد.

این حادثه عصر یکشنبه به وقت محلی روی داد و ماموران او را به بیمارستان منتقل کردند. اما شبکه ان‌بی‌سی نیوز ساعاتی بعد به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد این نظامی جان باخت.

این منبع که نامش ذکر نشده است، گفت جزئیات بیشتر بعد از اطلاع دادن موضوع به خانواده این نظامی اعلام خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست هم به نقل از یک سخنگوی پلیس مرگ این فرد را تأیید کرد.

یک سخنگوی نیروی هوایی ارتش آمریکا پیش‌تر گفت که این حادثه مربوط به یک عضو فعال در این نیرو بوده است.

به گزارش نیویورک تایمز، این مرد در حالی که لباس نظامی به تن داشت، در سخنانی که به طور آنلاین پخش می‌کرد گفت: «من دیگر همدست نسل‌کشی نخواهم بود».

او پس از آن مایع شفافی به روی خود ریخت و با فریاد «فلسطین را آزاد کنید» خود را آتش زد.

به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی در حال بررسی این حادثه هستند.

برف و سرما در ایران؛ تعطیلی مدارس و ادارات به‌دلیل کمبود گاز

در حالی که شمار زیادی از استان‌های ایران درگیر بارش برف و باران، کولاک و یخبندان هستند، در برخی از استان‌ها از جمله خراسان شمالی کمبود گاز باعث تعطیلی مدارس و ادارات شده است.

کارگروه مدیریت انرژی خراسان شمالی شامگاه یکشنبه ششم اسفند تصویب کرد که «به منظور مدیریت مصرف گاز» مدارس و ادارات در این استان در روز دوشنبه تعطیل هستند.

در استان تهران نیز حامد یزدی‌مهر، مدیرکل مدیریت بحران، با تاکید بر خاموش بودن موتورخانه ادارات و صنایع مستقر در این استان هشدار داد: چنانکه محدودیت در مصرف گاز از سوی صنایع و ادارات اعمال نشود «گازرسانی در بخش‌های مربوطه با قطعی روبه‌رو خواهند شد».

شرکت ملی گاز نیز با انتشار اطلاعیه‌ای بر «مدیریت مصرف گاز» در استان‌های تهران، گیلان، البرز، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان‌غربی و آذربایجان شرقی تاکید کرد.

در این اطلاعیه همچنین هشدار داده شده که در صورت عدم مدیریت مصرف، احتمال قطع گاز در نیروگاه‌ های تولید برق نیز وجود دارد و در آن صورت قطع برق منازل را به دنبال خواهد داشت.

مدارس شمار زیادی از شهرهای ایران روز دوشنبه تعطیل اعلام شده و فعالیت آنها غیرحضوری است.

تمامی مقاطع در خراسان شمالی، همه مقاطع در شهر کرمان و برخی شهرستان‌های این استان، همه مدارس در استان مرکزی، و برخی مقاطع در شماری از شهرها در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، سمنان، یزد و خراسان رضوی روز دوشنبه تعطیل اعلام شده‌اند.

در استان تهران نیز تمامی مدارس چهار شهرستان فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس در نوبت صبح تعطیل هستند.

ایران با اشاره به بیش از ۳۲ تریلیون متر مکعب گاز در مخازن گازی کشور، خود را در جایگاه دوم دارندگان گازی جهان معرفی می‌کند اما ناترازی شدید بین تولید و مصرف هر سال بیشتر می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، میزان ناترازی گاز در سال گذشته در برخی روزها به بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسید.

این در حالی است که بر اساس داده‌های شرکت بریتیش پترولیوم، تولید گاز ایران سال گذشته تنها ۱.۱ درصد رشد داشت؛ این رقم یک‌پنجم متوسط رشد سالانه تولید گاز ایران طی یک دهه گذشته است.

کسری شدید گاز در فصل زمستان و اجبار برای تامین گاز خانگی باعث شده است که در سال‌های اخیر مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها و قطع گاز صنایع و ادارات افزایش یابد.

سازمان هواشناسی ایران صبح دوشنبه اعلام کرد که هوای سرد و بارش برف و باران تا پایان هفته جاری در بیشتر مناطق ادامه دارد.

سنتکام از سرنگونی دو پهپاد حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد که حوثی‌های مورد حمایت ایران شامگاه شنبه یک موشک بالستیک به سمت خلیج عدن شلیک کردند که احتمالا یک کشتی باری متعلق به آمریکا را هدف گرفته بود.

بنابر اعلام سنتکام، این موشک بالستیک در ساعت ۲۳:۴۵ شامگاه شنبه احتمالا به سمت کشتی باری «ام‌وی تورم» که حامل فرآورده‌های شیمیایی بود شلیک شد اما موشک به آب برخورد کرد و خسارتی در پی نداشت.

خبر شلیک این موشک به سوی نفتکش آمریکایی شامگاه شنبه و اندکی پس از حملات مشترک آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها منتشر شده بود و سنتکام آن را تایید کرده است.

سنتکام همچنین خبر داده است که ساعاتی پیش از شلیک آن موشک بالستیک، حوثی‌های مورد حمایت ایران سه پهپاد نیز به سوی جنوب دریای سرخ شلیک کردند که نیروهای آمریکایی دو فروند از آنها را سرنگون کردند و پهپاد سوم در حین پرواز سقوط کرد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده تاکید کرده است که این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی انجام می‌شود.

از آغاز جنگ غزه حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی با ادعای حمایت از فلسطینی‌ها ده‌ها حمله علیه کشتی‌ها در آب‌های منطقه انجام داده‌اند.

آمریکا و بریتانیا با پشتیبانی شمار دیگری از کشورها تاکنون چهار بار حملات مشترک هوایی علیه مواضع حوثی‌ها انجام داده‌اند.

به‌روز شده

طرح ارتش اسرائیل برای تخلیهٔ غیرن‍ظامیان از «مناطق جنگی» غزه

آوارگان فلسطینی در شهر رفح، جنوب نوار غزه
آوارگان فلسطینی در شهر رفح، جنوب نوار غزه

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه، هفتم اسفندماه، با بیان اینکه حملهٔ زمینی به رفح ضروری است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور طرحی را برای تخلیهٔ غیرن‍ظامیان از «مناطق جنگی» در غزه پیشنهاد داده است.

دفتر آقای نتانیاهو بدون اشاره به جزئیات، چگونگی و مکان انتقال غیرنظامیان گفت که این طرح به کابینهٔ جنگ اسرائیل ارائه شده است.

رسانه‌های مصری مرتبط با دولت مصر گزارش دادند که این اعلامیه پس از آن منتشر شده است که «کارشناسان» مصر، قطر و ایالات متحده در دوحه با نمایندگان اسرائیل و گروه افراطی حماس دیدار کردند که آخرین تلاش برای برقراری آتش‌بس قبل از ماه رمضان است.

حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

ایالات متحده، متحد اسرائیل، گفت که تلاش‌های میانجی‌گری مستمر باعث ایجاد «تفاهم» برای آتش‌بس و آزادی گروگان شد، در حالی که یک منبع حماس گفت که این گروه بر خروج نیروهای اسرائیلی اصرار دارد.

دولت‌های کشورهای مختلف و سازمان‌های امدادی بارها از اینکه تهاجم به رفح منجر به تلفات گسترده غیرنظامیان شود، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیش از ۱.۴ میلیون فلسطینی که بیشتر آنها از مناطق دیگر آواره شده‌اند، در رفح به‌سر می‌برند. شهر رفح همچنین نقطه ورود کمک‌های ضروری است که از طریق مصر وارد می‌شود.

جزئیات بیشتر از گفت‌وگوها

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از توافق بر سر «خطوط اساسی» برای شکل‌گیری آتش‌بس در غزه و تبادل زندانیان فلسطینی با گروگان‌های اسرائیلی خبر داد و نخست‌وزیر اسرائیل گفت در صورت رسیدن به توافق، حمله به شهر رفح به تأخیر می‌افتد.

جیک سالیوان روز یکشنبه ۶ اسفند به شبکه سی‌ان‌ان گفت در دیدار مقامات آمریکا، مصر، اسرائیل و قطر در پاریس، بر سر خطوط کلی آتش‌بس اجماع صورت گرفت.

او گفت اکنون باید مصر و قطر با نمایندگان گروه افراطی حماس به‌صورت غیرمستقیم مذاکره کنند تا جزئیات توافق نیز نهایی شود و افزود: «نهایتا این حماس است که باید تصمیم بگیرد آیا مایل به آزادی گروگان‌های اسرائیلی هست یا نه».

مشاور امنیت ملی جو بایدن در ادامه تصریح کرد مذاکرات در جریان است و ابراز امیدواری کرد در روزهای آتی طرف‌های به یک توافق قطعی و نهایی برسند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو از احتمال به تأخیر افتادن عملیات نظامی اسرائیل به رفح در صورت رسیدن به توافق با حماس خبر داد.

نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس گفت اگر توافق برای آزادی گروگان‌های اسرائیل حاصل شود، حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه «تاحدی به تأخیر می‌افتد.»

او در عین حال افزود اگر این توافق شکل نگیرد، حمله به رفح انجام خواهد شد: «وقتی عملیات رفح را آغاز کنیم، مرحله شدید جنگ چند هفته تا رسیدن به نتیجه طول می‌کشد، نه چند ماه.»

آقای نتانیاهو همچنین مدعی شد بین چهار تا شش گردان نظامی حماس در رفح جمع شده‌اند.

از سوی دیگر، رسانه‌های مصری نزدیک به دولت این کشور نیز روز یکشنبه گزارش دادند که مذاکرات برای آتش‌‍بس در دوحه با حضور نمایندگان آمریکا، مصر، قطر، اسرائیل و حماس از سر گرفته شده است.

هیئتی از اسرائیل به رهبری دیوید بارنیا، رئیس موساد مسئول مذاکرات در قطر است.

رسانه‌های اسرائیلی نیز با اشاره به نشست کابینه جنگ این کشور از «پیشرفت» در مذاکرات مربوط به آتش‌بس و تبادل گروگان‌ها و زندانیان خبر دادند.

پیش از نشست شامگاه شنبه تساخی هانگبی، مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو به رسانه‌های این کشور گفت مذاکره‌کنندگان از پاریس «دست خالی برنگشتند».

به نوشته هاآرتص، آزادی ۴۰ تن از ۱۳۴ گروگان، شامل آخرین گروه از زنانی که در اسارت گروه افراطی حماس مانده‌اند، مردان سالمند و مردان دیگری که مجروح و بیمار هستند، در جریان یک توقف شش هفته‌ای در عملیات جنگی اسرائیل در غزه به عنوان مرحله نخست توافق در کانون مذاکرات پاریس بوده است.

در این میان، یک بیانیه انتشار یافته در شنبه شب از سوی رئیس دفتر سیاسی حماس گزارش‌های اسرائیلی در خصوص «نرمش» از سوی حماس را «تبلیغات اسرائیلی» توصیف کرد.

بیانیه حماس افزود شروط این گروه برای توافق کماکان «پایان جنگ، خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه، رفع محاصره و احیای این باریکه است».

نخست‌وزیر تشکیلات فلسطینی استعفا داد

محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گوید که استعفای خود را به محمود عباس، رئیس این تشکیلات تسلیم کرده است. تشکیلات فلسطینی، کنترل امور در کرانه باختری اشغالی را بر عهده دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که آقای اشتیه دلیل استعفایش را «فرصت دادن به شکل‌گیری اجماعی گسترده در میان فلسطینی‌ها برای ترتیبات سیاسی پس از جنگ غزه» عنوان کرده است.

محمود عباس اعلام کرده بود که به دنبال تشکیل دولتی فراگیرتر و متشکل از تکنوکرات‌ها است.

با استفاده از گزارش‌های اسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه؛ د.خ/ ع.م / پ.پ

حکم زندان مهدی یراحی به استفاده از «پابند الکترونیکی» تغییر کرد

مهدی یراحی، خواننده ترانه‌های اعتراضی
مهدی یراحی، خواننده ترانه‌های اعتراضی

وکیل مهدی یراحی، خواننده ترانه‌های اعتراضی، از تغییر حکم زندان موکل خود به استفاده از «پابند الکترونیکی» خبر داد.

زهرا مینویی روز یک‌شنبه ششم اسفند در حساب کاربری خود در شبکه ایکس (توئیتر سابق) گفت که پرونده آقای یراحی به شعبه اجرای احکام ارسال شده و با توجه به «بیماری و نیاز به مراقبت‌های پزشکی، حبس یک ساله او تبدیل به مراقبت‌های الکترونیکی (پابند با شعاع حرکتی ۱۰۰۰ متر) شده است.»

به گفته خانم مینویی «این حکم با قرار وثیقه ۱۵ میلیارد تومانی از اول اسفند اجرایی شده است.»

وکیل مهدی یراحی ۱۹ دی اعلام کرده بود که این خواننده به دو سال و هشت ماه حبس تعزیری و ٧۴ ضربه شلاق تعزيری محکوم شده که بر اساس قانون مجازات اسلامی یک سال حبس برای او قابل اجرا است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ششم شهریور امسال و به دنبال انتشار ترانه‌ای با عنوان «روسریتو»، مهدی یراحی را بازداشت و او را به «تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام» متهم کرد.

این خواننده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ نیز چند ترانه در همراهی با معترضان منتشر کرده بود.

او در سال ۱۳۹۸ هم بابت ترانه‌هایش، با تشکیل پرونده قضایی و اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» روبه‌رو شده بود.

طالبان یک شهروند ۸۴ ساله اتریشی را آزاد کرد

هربرت فریتز موسس یک حزب راست افراطی در اتریش معرفی شده است
هربرت فریتز موسس یک حزب راست افراطی در اتریش معرفی شده است

حکومت طالبان در افغانستان یک شهروند ۸۴ ساله اتریشی را که ماه مه گذشته در جریان سفر به این کشور بازداشت شده بود، آزاد کرد.

وزارت خارجه اتریش روز یکشنبه ۶ اسفند با انتشار بیانیه‌ای هویت این فرد را هربرت فریتز اعلام کرده و گفته است «دولت موقت طالبان» در روز جاری آزادش کرده و او به قطر منتقل شده است.

صدراعظم اتریش نیز با انتشار توئیتی از دولت قطر برای میانجی‌گری و آزادی آقای فریتز تشکر کرد و گفت تنها با همکاری و اعتماد میان اتریش و قطر، او می‌تواند به نزد خانواده و نوه‌هایش بازگردد.

پیشتر رسانه‌های اتریش آقای فریتز را موسس یک حزب راست افراطی کوچک با نام «حزب دموکراسی ملی» معرفی کرده بودند که در سال ۱۹۸۸ فعالیت آن ممنوع شد.

روزنامه «دیر استاندارد» اتریش می‌نویسد این پیرمرد مشتاق به سفر به مناطق خطرناک، بعد از سفر به افغانستان و در پی انتشار مقاله‌اش در یک مجله دست راستی اتریشی با نام «تعطیلات با طالبان» که سعی در ارائه چهره‌ای مثبت از حاکمیت این گروه افراطی داشت، بازداشت و متهم به جاسوسی شده بود.

او در دهه ۱۹۸۰ نیز سفری به افغانستان داشت.

محدودیت‌های جدید برای رسانه‌ها و زنان در افغانستان

همزمان فعالان رسانه‌ای افغانستان اعلام کردند که طالبان محدودیت‌های جدید رسانه‌ای در کشور اعمال کرده است.

بر اساس گزارش رادیو آزادی، ملا محمد علی حنفی والی طالبان در قندهار طی نامه‌ای به مقامات محلی دستور داده که در مجالس رسمی وغیررسمی‌ از تصویربرداری خودداری کنند.

او گفته است مسئولان باید گزارش فعالیت‌هایشان را به صورت صوتی و نوشتاری نشر کنند.

برخی فعالان رسانه‌ای سازمان‌های حمایت از خبرنگاران محدودیت جدید را تلاش دیگری برای سانسور و عدم دسترسی به اطلاعات عنوان کرده‌اند.

در اقدام دیگری، عبدالرشید عمری، فرمانده امنیتی حکومت طالبان در ولایت «خوست» با ارسال نامه‌ای به ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان، تماس تلفنی دختران با رسانه‌ها در این ولایت را ممنوع کرده است.

آقای عمری در نامه خود مدعی شده است بعضی از رادیوهای خصوصی این منطقه برنامه‌های درسی و یا اجتماعی را منتشر می‌کنند که در آن دختران زیادی شرکت می‌کنند و با استفاده از این برنامه‌ها زمینۀ «تماس‌های غیرمشروع تلفنی» فراهم می‌شود.

از زمان قدرت‌گیری دوباره این گروه در افغانستان، محدودیت‌های گسترده رسانه‌ای در کشور اعمال شده و زنان بصورت روزافزونی از فعالیت‌های اجتماعی و حضور در جامعه طرد شده‌اند.

طالبان روز ۳ اسفند نیز حکم اعدام دو تن در ولایت غزنی در جنوب شرقی افغانستان را در ملأ عام اجرا کرد.

سخنگوی دولت رئیسی ادعا کرد «ممنوعیت استفاده از فیلترشکن» برای دستگاه‌های حاکمیتی است

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی

سخنگوی دولت سیزدهم ضمن انتقاد تلویحی از شورای عالی فضای مجازی درباره قانون «ممنوعیت استفاده از فیلترشکن» گفت که «مخاطب» این قانون «دستگاه‌های حاکمیتی» هستند.

علی بهادری جهرمی روز یک‌شنبه ششم اسفند در یک برنامه تلویزیونی بدون اشاره به نام شورای عالی فضای مجازی گفت که «شورایی فرادولتی» در زمینه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن قانون‌گذاری کرده است و مخاطب این قانون «دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی» هستند.

شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ به دستور علی خامنه‌ای با هدف راه‌اندازی مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شد.

محمدامین آقامیری، دبیر شورای فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، یکم اسفند مصوبه شماره سه جلسه نود ‌و ششم این شورا را برای اجرا ابلاغ کرد.

در این مصوبه که ۱۹ دی به تأیید رهبر جمهوری اسلامی رسیده بود، آمده است «استفاده از ابزارهای پالایش‌شکن [فیلترشکن] ممنوع می‌شود، مگر مواردی که دارای مجوز قانونی باشد.»

به‌جز توضیحات کوتاهِ امروز سخنگوی دولت، منابع رسمی تاکنون درباره افراد و گروه‌هایی که می‌توانند از این مجوز برخوردار شوند یا مراحل دریافت مجوز اطلاع‌رسانی نکرده است.

حکومت ایران شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مهم خارجی را فیلتر کرده است و آن‌ها را عامل «نفوذ دشمن» عنوان می‌کند، با این حال بسیاری از مقام‌ها و نهادهای حکومتی در این شبکه‌ها فعالیت دارند و در بسیاری موارد از ایدئولوژی‌های جمهوری اسلامی دفاع و آن‌ها را تبلیغ می‌کنند.

ابلاغ قانون «ممنوعیت استفاده از فیلترشکن» چند روز پس از آن صورت گرفت که شرکت «متا»، مالک اینستاگرام و فیس‌بوک، حساب‌های کاربری رسمی علی خامنه‌ای را در این پیام‌رسان‌های اجتماعی مسدود کرد.

این شرکت در پاسخ به ای‌میل رادیو فردا گفته بود: «این حساب‌های کاربری را به‌دلیل نقض مکرر سیاست ما در خصوص نهادها و افراد خطرناک مسدود کردیم».

متا درباره موارد مشخص نقض سیاست این شرکت، توسط حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی توضیح نداده بود، ولی به نظر می‌رسد اشاره آن به حمایت‌های این حساب از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه باشد که بسیاری از آن‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده قرار دارند.

عربستان سعودی شرکت‌کنندگان بدون مجوز در حج را «بیش از ۱۳ هزار دلار» جریمه می‌کند

عربستان سعودی هشدار داد افرادی که بدون مجوزهای لازم در مراسم حج ۲۰۲۴ همزمان با سال ۱۴۰۳ شرکت کنند، به «جریمه‌های سنگین و حبس» محکوم خواهند شد.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرده است در صورتی که شهروندان کشورهای دیگر و ساکنان خارجی مقیم این کشور بدون مجوزهای لازم در مراسم حج امسال شرکت کنند، به پرداخت ۵۰ هزار ریال سعودی معادل بیش از ۱۳ هزار دلار جریمه محکوم خواهند شد.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، افرادی هم که بدون مجوز در حال جابه‌جایی زائران بازداشت شوند تا سقف ۵۰ هزار ریال سعودی جریمه نقدی خواهند داشت.

هم‌چنین اتباع خارجی در صورت محکوم شدن به جرائم گفته‌شده پس از گذراندن حکم شش ماه حبس، از عربستان سعودی اخراج خواهند شد و به مدت ۱۰ سال حق ورود به این کشور را نخواهند داشت.

در همین حال دادستانی عربستان سعودی نیز به زائران شرکت‌کننده در مراسم حج پیش‌رو درباره شرکت در فعالیت‌های «غیرمجاز جمع‌آوری کمک‌های مالی» هشدار داد.

بر اساس اعلام دادستانی این کشور، متخلفان با مجازات‌های سنگینی از جمله هفت سال زندان و جریمه نقدی تا پنج میلیون ریال سعودی یا احتمالاً هر دوی این مجازات‌ها محکوم خواهند شد.

عربستان سعودی پیش از این نیز افرادی را که بدون مجوزهای قانونی در مراسم حج شرکت‌ می‌کردند، به پرداخت جریمه و حبس محکوم می‌کرد اما مجازات‌های گذشته در مقایسه با قانون جدید بسیار سبک‌تر بود.

مراسم حج ۱۴۰۳ اواخر خرداد برگزار خواهد شد.

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت بیش از ۶۵ هزار نفر از ایران در این مراسم شرکت خواهند کرد.

لوکاشنکو اعلام کرد بار دیگر نامزد ریاست‌جمهوری بلاروس می‌شود

شرکت رئیس‌جمهور بلاروس در انتخابات پارلمانی که با تحریم اپوزیسیون مواجه شده است
شرکت رئیس‌جمهور بلاروس در انتخابات پارلمانی که با تحریم اپوزیسیون مواجه شده است

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، می‌گوید در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری این کشور بار دیگر نامزد خواهد شد.

او روز یکشنبه ۶ اسفند و هم‌زمان با انتخابات پارلمانی به خبرنگاران گفت که هرچقدر رهبران اپوزیسیون بیشتر تقلا کنند، عزم او برای شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۵ ریاست‌جمهوری افزایش می‌یابد.

لوکاشنکوی ۶۹ ساله از ۲۹ سال پیش تاکنون با سیاست «مشت آهنین»، خود را در قدرت نگاه داشته و مهم‌ترین متحد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در اروپا است.

بخشی از نیروهای روسی در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم به اوکراین را از خاک بلاروس آغاز کردند و باقیمانده مزدوران نظامی گروه «واگنر» در بلاروس حضور دارند.

سرکوب گسترده معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ با واکنش غرب مواجه شد و تحریم‌های گسترده‌ای علیه عاملان سرکوب دولت لوکاشنکو اعمال شد.

آقای لوکاشنکو همچنین روز یکشنبه دوباره کشورهای غربی را به تلاش برای «بی‌ثبات» کردن بلاروس و تضعیف دولت خود متهم کرد.

او سه‌شنبه هفته گذشته نیز بدون ارائه مدرک ادعا کرده بود کشورهای غربی در حال بررسی برنامه‌هایی برای انجام کودتا در کشور یا تلاش برای به دست گرفتن قدرت با توسل به زور هستند.

انتخابات پارلمانی این کشور که روز یکشنبه برگزار شد، از طرف اپوزیسیون تحریم شده و نامزدهایی از چهار حزب طرفدار خود لوکاشنکو در این رقابت‌ها حضور دارند.

سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر اپوزیسیون و رقیب انتخاباتی سال ۲۰۲۰ لوکاشنکو که از آن زمان مجبور به تبعیدی خودخواسته به لیتوانی در کشور همسایه شده، از مردم خواسته است در رای‌دهی به انتخابات پارلمانی شرکت نکنند.

خانم تیخانوفسکایا با انتشار ویدیویی در روز انتخابات تصریح کرد: «هیچ نامزدی وجود ندارد که بتواند تغییرات واقعی ایجاد کند؛ چون رژیم تنها به عروسک‌های خیمه شب‌بازی خود اجازه داده که در رقابت‌ها حضور داشته باشند. من مردم را به تحریم این نمایش مسخره بی‌معنا و عدم توجه به آن دعوت می‌کنم».

در انتخابات چهار سال پیش ریاست‌جمهوری بیش از ۳۵ هزار معترض بازداشت شدند و رسانه‌های‌ منتقد دولت کلا تعطیل شدند.

هم‌اکنون بیش از ۱۴۰۰ زندانی سیاسی در این کشور محبوس هستند؛ از جمله آلس بیالیاتسکی از رهبران سرشناس اپوزیسیون و برنده جایزه صلح نوبل.

دو عضو حزب‌الله لبنان در حمله هوایی منتسب به اسرائیل در سوریه کشته شدند

تصویری از حمله هفته گذشته منتسب به اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان
تصویری از حمله هفته گذشته منتسب به اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان

گزارش‌ها حاکی از آن است که در یک حمله تازه منتسب به اسرائیل در خاک سوریه و در نزدیکی مرز آن کشور با لبنان، دست‌کم دو عضو گروه حزب‌الله لبنان کشته شدند.

رسانه‌های منطقه ظهر یکشنبه ششم اسفند از اصابت موشک هوا به زمین به یک کامیون خبر داده و گفته بودند این وسیله نقلیه از دمشق حرکت کرده و در منطقه قصیر در نزدیکی مرز لبنان هدف قرار گرفت.

همزمان با گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، گروه مخالف حکومت بشار اسد که از بریتانیا تحولات سوریه را رصد می‌کند، در خصوص مرگ دو عضو حزب‌الله، این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در لبنان نیز از کشته شدن دو عضو خود با عنوان «شهید راه قدس» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع وابسته به حزب‌الله در لبنان تأیید کرد که مرگ این دو عضو این گروه در خاک سوریه رخ داده است.

حزب‌الله در بقای حکومت بشار اسد در سوریه سهم فعال داشته و بر اساس ارزیابی‌های اطلاعاتی غربی، آزادانه در خاک سوریه فعالیت دارد.

اسرائیل به مسئولیت احتمالی خود در حمله روز یکشنبه اشاره نکرد. این اقدام شانزدهمین عملیات منتسب به اسرائیل در سوریه در ۵۵ روز اخیر بود.

روزنامه اسرائیل هیوم در تل‌آویو ارزیابی کرد کامیون در حال حمل سلاح از سوریه برای حزب‌الله در لبنان هدف قرار گرفت. اسرائیل پیشتر نیز این مسیر را جاده اصلی برای نقل و انتقال سلاح ایرانی از سوریه به لبنان و در کنترل کامل حزب‌الله توصیف کرده است.

حمله دیگری منسوب به اسرائیل در روز چهارشنبه گذشته در غرب دمشق، پایتخت سوریه، سه شبه‌نظامی از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ایران را از پای درآورده بود.

همچنین در روزهای گذشته دو فرمانده میدانی حزب‌الله در حملات منتسب به اسرائیل در خاک لبنان کشته شدند.

ییسرائل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل، روز جمعه گذشته گفت کشورش در نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داده که بیش از این در خصوص افزایش انتقال سلاح ایرانی برای حزب‌الله شکیبا نخواهد بود و اگر اطلاعات افشا شده اسرائیل برای شورای امنیت به تغییر منجر نشود، اسرائیل اقدام قاطع خواهد کرد.

حزب‌الله که مهم‌ترین بازوی منطقه‌ای ایران محسوب می‌شود، از روز ۱۶ مهر، یک روز پس از یورش گروه افراطی حماس به خاک اسرائیل، برای حمایت از این گروه دیگر مورد حمایت تهران، سلسله حملات علیه شمال اسرائیل را آغاز کرده که در واکنش اسرائیل، تا حال ۲۱۵ عضو خود را از دست داده است.

حزب‌الله و حماس از سوی آمریکا و بسیاری از کشورهای متحد اسرائیل، گروه‌هایی با ماهیت تروریستی شناخته شده‌اند.

ارتش اسرائیل سه هفته پیش تأیید کرده بود که در دوره اخیر «بیش از ۵۰ بار» به اهداف وابسته به حزب‌الله در خاک سوریه نیز حمله کرده است.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG