لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۱۹

خبرخوان

سیل روند تخریب مجموعه امیرچخماقِ یزد را «تشدید کرد»

نصب تَرَک‌سنج جدید برای کنترل میزان ترک‌های ایجاد شده بر دیوارهای امیرچخماق

به گفته یک کارشناس مرمت بناهای تاریخی، وقوع سیل در یزد به ۲۴۰ خانه تاریخی آسیب زده و فرایند تخریب مجموعه «امیر چخماق» را تشدید کرده است.

کاوه منصوری روز جمعه، ۱۴ مرداد، در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت که بارش‌های اخیر موجب تشکیل آبگیر بزرگی به عمق حدود ۲۰ سانتی‌متر در محوطه غربی امیرچخماق شده که آب آن به‌تدریج جذب زیرزمین «تکیه» این بنا شده و در خاک بستر فرو رفته است.

به گفته آقای منصوری، این وضعیت موجب «تشدید وضعیت خاک رُمبنده» و «تغییر شکل» آن شده و از جمله پیامدهای آن «تشدید ترک‌های پیشین و ایجاد ترک‌های تازه در بنا، تورم و برآمدگی در کف ایوانچه‌های جنوبی و بروز شکم‌دادگی در بخش‌های زیرین مناره جنوبی» بوده است.

مجموعه امیرچخماق از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است و قدمت‌ آن به دوره تیموریان می‌رسد.

عبدالمجید شاکری شمسی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد، نیز روز پنج‌شنبه، ۱۳ مرداد، درباره احتمال فرونشست زمین در نقاط متعدد بافت‌ تاریخی این شهر به‌ویژه در صورت برگزاری تجمع‌های مذهبی و مراسم‌هایی مانند «نخل‌برداری» در روزهای آینده هشدار داده بود.

آقای شاکری شمسی از جمله نقاط در معرض خطر را «پارکینگ‌ها» عنوان کرده و از مردم خواسته بود که از ورود با خودرو به بافت تاریخی به‌ویژه پارکینگ‌ها خودداری کنند.

در پی ورود سامانه بارشی موسوم به «مونسون هند» به ایران از ابتدای مردادماه ۲۴ استان کشور و ۱۴۳۲ روستا درگیر سیل شدند. بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام‌شده، ۹۰ نفر در پی این واقعه جان خود را از دست داده و ۸ نفر نیز مفقود شده‌اند.

وقوع سیل علاوه بر تلفات جانی و خسارت‌های مالی در بخش‌های مختلف، آسیب‌های جدی به بناهای تاریخی کشور وارد کرده و در برخی موارد موجب نابودی کامل آن‌ها شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رئیس جمهور آمریکا «حمله وحشیانه» به سلمان رشدی را محکوم کرد

جو بایدن (عکس از آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه ۲۲ مرداد حمله «وحشیانه» به سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی»، را محکوم کرد.

جو بایدن در بیانیه‌ای گفته است که او و همسرش «از حمله وحشیانه دیروز به سلمان رشدی در نیویورک شوکه و متأسف» شده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است: «سلمان رشدی - با بینشش نسبت به انسانیت، با حس بی‌بدیلش برای داستان، با امتناع از ارعاب یا سکوت پیشه کردن - از آرمان‌های اساسی و جهانی دفاع می‌کند. »

جو بایدن چنین عناصری را حقیقت، شجاعت مقاومت و توانایی به اشتراک گذاشتن اید‌ه‌ها بدون ترس بیان کرد و گفت٬ این عناصر « سازنده هر جامعه آزاد و باز هستند.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «امروز، ما در همبستگی با رشدی و همه کسانی که مدافع آزادی بیان هستند، تعهد خود را به ارزش‌های عمیقاً آمریکایی تأیید می‌کنیم.»

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار، اندکی قبل از ساعت ۱۱ بامداد روز گذشته پیش از آغاز سخنرانی خود در چاتاکوا شهری در غرب ایالت نیویورک با چاقو از ناحیه شکم و گردن مورد حمله قرار گرفت

شمار دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در ایران در سال جاری «به ۵۲ نفر» رسید

کنکور در ایران (عکس از آرشیو)

وب سایت خبری هرانا روز شنبه در گزارشی خبر داده است که شمار دانشجویان بهایی که در جریان اعلام نتایج کنکوری سراسری ۱۴۰۱ در ایران به دلیل باورهای دینی خود از حق تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند، به ۵۲ نفر رسیده است.

هرانا می‌گوید به برخی از داوطلبان گفته شده است که به دلیل «نقص پرونده» از تحصیل محروم شده‌اند، اما هنگامی این شهروندان جهت پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کردند، با برخوردهای «امنیتی» مواجه شدند.

فرهاد ثابتان، از سخنگویان جامعه جهانی بهائی در این زمینه گفته است: «هرگاه جامعه ایران با بحران های شدیدی مواجه می شود، جمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی، در اولین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می‌دهد.»

آقای ثابتان اضافه کرده است: «داوطلبین بهائی هنگام ثبت نام کنکور به دلیل اینکه در قسمت ادیان گزینه برای دیانت بهائی وجود ندارد به اجبار این قست را بدون پاسخ باقی می‌گذارند و جمهوری اسلامی از این ترفند برای ایراد نقص پرونده در نتایج داوطلبین بهائی استفاده می‌کند.»

با وجود زندگی حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، حکومت جمهوری اسلامی آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها این شهروندان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان، محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها را علیه آن‌ها صادر کرده‌اند.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر فشارها بر شهروندان بهائی از سوی جمهوری اسلامی شدت بیشتری یافته است. علاوه بر بازداشت ده‌ها شهروند بهائی، به تازگی ۲۰۰ مامور حکومتی و امنیتی با یورش به روستای روشنکوه در ساری اقدام به تخریب گسترده خانه‌های بهائیان ساکن این روستا کردند.

سازمان ملل متحد، دولت آمریکا، نهادهای جهانی و کشورهای زیادی با محکومیت شدید حاکمیت ایران به خاطر رویه اخیر در قبال بهاییان، خواهان توقف فوری این اقدامات شده‌اند.

با استفاده از هرانا

تیراندازی در اسرائیل هفت زخمی برجای گذاشت

نیروهای امنیتی سرائیل در حال بررسی تیراندازی به یک اتوبوس هستند.

مقام‌های اسرائیلی بامداد یکشنبه اعلام کردند در تیراندازی در اورشلیم دست‌کم هفت نفر مجروح شدند که جراحات دوتن از آنها شدید است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در دو حمله همزمان به سمت اتوبوسی در خیابان نزدیک دیوار غربی و همچنین در یک پارکینگ گیت زیون تیراندازی شده است.

مقام‌های بیمارستانی گفته‌اند در این تیراندازهای دو نفر به شدت مجروح شدند که حال آنها وخیم است. ولی جراحات پنج نفر دیگر سطحی است.

راننده اتوبوس به وب سایت «وای نت» گفته است، در یک ایستگاه اتوبوس در مقبره حضرت داوود توقف کردم و سپس صدای تیراندازی شنیدم، مردم شروع به داد و فریاد کردند، مردم داخل اتوبوس آسیب دیدند.

منابع بیمارستانی گفته‌اند شش مرد و یک زن که در این حمله مجروح شدند به بیمارستان منتقل شدند.

گزارش‌ها حاکی است که عاملان این تیراندازی سمت محله سیلوان در اورشلیم شرقی گریختند.

پلیس اسرائیل هم اعلام کرده است که با این تیراندازی به مثابه یک «حمله تروریستی مشکوک» برخورد می‌کند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

پس از این تیراندازی، تعداد زیادی از نیروهای پلیس در محل حاضر شدند و جستجوی برای مظنون متواری آغاز شده است.

در همین زمینه، رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند نیروهای امنیتی در حال انجام عملیات جستجوی گسترده‌ای در حومه سیلوان در جنوب شهر قدیمی اورشلیم هستند.

با استفاده از تایمز اسرائیل و الجزیره

دفاع مهدی کروبی از بیانیه میرحسین موسوی: به جای توهین پاسخ دهید

مهدی کروبی از رهبران محصور جنبش سبز ضمن انتقاد از حملات تند اصولگرایان به بیانیه اخیر میرحسین موسوی، دیگر رهبر محصور این جنبش اعتراضی، خواستار پاسخگویی به جای توهین شد.

به گزارش کانال تلگرام ملی مذهبی، آقای کروبی روز شنبه ۲۲ مرداد در مکالمه‌ای تلفنی با فرزند خود محمد تقی کروبی گفته است، «آقای موسوی، نخست‌وزیر سابق کشور با توجه به تجربه و شناختى كه از نظام دارد از دغدغه‌هايى صحبت كرده كه ريشه بخش مهمّى از مشكلات امروز كشور است.»

آقای موسوی که همچنان در حصر خانگی به سر می‌برد، در نوشته تازه خود از سرکوب اعتراضات مردمی در ایران و سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی انتقاد کرده و در مورد احتمال موروثی شدن رهبری در ایران هشدار داده بود.

مدت‌هاست که از مجتبی خامنه‌ای، یکی از فرزندان علی خامنه‌ای که نفوذ زیادی در سپاه پاسداران دارد، به عنوان یکی از نامزدهای رهبری آینده ایران نام برده می‌شود.

آقای موسوی سکوت اصولگرایان و نهادهای حکومتی در برابر شایعه جانشینی «آقازاده علی خامنه‌ای» را شک برانگیز دانسته و گفته است: «سیزده سال است که اخبار این توطئه شنیده می‌شود. اگر به راستی در پی آن نیستند چرا یک بار چنین نیتی را تکذیب نمی‌کنند؟»

بیانیه آقای موسوی با واکنش تند اصولگرایان و رسانه‌های دولتی مواجه شده و گزارش‌ها حاکی از تماس نهادهای امنیتی با خبرنگاران و فشار بر آنها برای اعلام برائت از آقای موسوی است.

سایت ملی مذهبی نیز می‌نویسد فشار بر فعالان سیاسی حامی موسوی که به بازنشر سخنان او در شبکه‌های اجتماعی پرداخته بودند دو چندان شده است.

همزمان کیهان و همچنین برخی دیگر از نیروهای اصولگرا خواستار واکنش محمد خاتمی، رئیس ‌جمهور پیشین، و دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب به نوشته اخیر میرحسین موسوی شده‌اند.

کیهان نوشت: «اکنون نوبت حامیان سینه‌چاک موسوی، نظیر آقای خاتمی و ظریف و سایر سرکردگان جریان مدعی اصلاحات است که باید موضع خود را در‌باره اقدام خباثت‌آمیز موسوی مشخص کنند.»

با استفاده از گزارش‌های کانال تلگرام ملی‌مذهبی و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

رشد ۸۶ درصدی ورود پناهندگان به اروپا بدون احتساب اوکراینی‌ها

پناهجویانی که تلاش می‌کنند با قایق خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند

آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید، بدون احتساب ۷.۷ میلیون پناهنده اوکراینی، ورود پناهندگان خارجی به اروپا در هفت ماهه ابتدایی امسال رشدی ۸۶ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش که روز جمعه ۲۱ مرداد در سایت آژانس منتشر شده، مهم‌ترین مسیرهای ورود پناهندگان به اتحادیه اروپا به ترتیب منطقه غرب بالکان و مدیترانه مرکزی بوده است.

همچنین شمار پناهجویان خارجی که از کانال مانش به بریتانیا رفته یا تلاش کرده‌اند وارد شوند، ۵۵ درصد رشد داشته و به ۲۸ هزار نفر رسیده است.

اخیرا جان کر سفیر سابق بریتانیا در آمریکا اعلام کرد ایرانی‌ها بیشترین شمار پناهجویان خارجی را تشکیل می‌دهند که از طریق کانال مانش و به‌صورت قاچاقی و خطرناک از فرانسه وارد بریتانیا می‌شوند.

وی گفت طی ۱۸ ماه گذشته سه هزار و ۱۸۸ نفر پناهجوی ایرانی‌ وارد بریتانیا شده‌اند که از این نظر آماری بیشتر از پناهجویان کشورهای دیگر دارند.

طی هفت ماه گذشته بیش از ۱۵۵ هزار پناهنده به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا شده است.

آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا جزئیاتی درباره ملیت این پناهندگان منتشر نکرده، اما طبق معمول گفته است کشورهای جنگ زده یا فقیر آفریقایی، عراق و افغانستان بیشترین شمار پناهجویان غیرقانونی را تشکیل می‌دهد.

با استفاده از گزارش آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا؛ د.خ/س.ن

یک مقام اتحادیه برنج‌فروشان ایران: برنج‌ها در دست کشاورزان مانده است

حسن تقی‌زاده رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل از رکود در بازار برنج و توقف خرید و فروش آن در ایران خبر داد و سیاست دولت را عامل از بین رفتن انگیزه خرید عمده برنج اعلام کرد.

تقی‌زاده روز شنبه ۲۲ مرداد در این زمینه به ایلنا گفت حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز اقدامی برای خرید و ذخیره برنج انجام نداده‌اند.

او دلیل این رکود را بالا بودن قیمت برنج اعلام و اضافه کرد: «این باور شکل گرفته که قیمت‌ها باید ریزش کند و به زیر کیلویی ۸۰ هزار تومان برسد.»

به گفته این مقام صنفی، دولت «قیمت دستوری» برای برنج اعلام نکرده اما به طور ضمنی به فروشگاه‌ها اعلام کرده که برنج بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان نباید عرضه شود، به همین دلیل فروشگاه‌ها رغبتی برای خرید برنج سال زراعی جدید از خود نشان نداده‌اند.

رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل گفت: «برنج‌ها در کارخانه دپو شده و در دست کشاورزان است و هیچ واسطه‌گر و دلالی برای خرید برنج ورود نکرده است.»

اسفندیار قاسم‌زاده، عضو انجمن برنج ایران، چند روز پیش از «فروش بسیار محدود» برنج از سوی شالیکاران خبر داده و دولت را به دامن زدن به بازار دلالان متهم کرد.

او گفت: «دولت سیزدهم برای کنترل بازار برنج ایرانی قیمت دستوری تعیین کرد اما، رصد بازار نشان داد این سیاست نتوانست قیمت در بازار را کنترل کند و تنها موجب از دست رفتن بازار سالم و رقابتی و سقوط در دور باطلی شد که در نهایت متضرر آن تولیدکننده و مصرف کننده بودند.»

در اواسط اردیبهشت، گزارش‌ها حاکی از آن بود که قیمت انواع برنج در بازار نسبت به هفته‌های قبل از آن، «چهار برابر» شده است.

روند رشد قیمت برنج ادامه یافت و در اوایل خرداد، رسانه‌های داخلی از رشد ۵ تا ۶ برابری قیمت برنج، چای و دیگر اقلام خوراکی در ماه گذشته نسبت به فروردین خبر دادند.

انفجاری دیگر در غرب کابل؛ دست‌کم چهار تن مجروح شدند

ماموران طالبان در محل انفجاری که روز ۱۵ مرداد غرب کابل را لرزاند

بخش غربی پایتخت افغانستان که عمدتا محل سکونت اقلیت شیعه و هزاره‌ها به‌شمار می‌رود، بار دیگر در روز شنبه ۲۲ مرداد شاهد وقوع انفجاری بود که چندین زخمی بر جای گذاشت.

خالد زادران، سخنگوی پلیس کابل، به خبرگزاری آلمان گفته است که پلیس موفق به کشف مواد منفجره دست‌سازی شده است که در نزدیکی مرکز توزیع کارت شناسایی ملی در منطقه «دشت برچی» کار گذاشته شده بود.

همزمان، یک مقام امنیتی حاضر در منطقه در مصاحبه با شبکه خبری محلی «طلوع‌نیوز» از زخمی شدن دست‌کم چهار تن خبر داد که دو تن از آن‌ها از نیروهای امنیتی طالبان بوده‌اند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

منطقه غرب کابل که عمدتا شیعیان و هزاره‌ها در آن ساکن هستند در روزهای اخیر شاهد حملات مشابه بوده که گروه دولت اسلامی، موسوم به داعش، مسئولیت آن را پذیرفته است.

سازمان ملل متحد به‌تازگی گزارش داد که در نتیجه حملاتی که در دهه عزاداری ماه محرم امسال در غرب کابل رخ داده، حدود ۱۲۰ تن کشته و زخمی شده‌اند. آمار جان‌باختگان و مجروحان اما در این گزارش به تفکیک ذکر نشده است.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز ۱۷ مرداد صادر کرد «حملات سیستماتیک» علیه مردم شیعه و هزاره در افغانستان را «جنایت علیه بشریت» خواند.

از تابستان گذشته که طالبان حکومت افغانستان را در اختیار گرفت، گروه حکومت اسلامی حملات خونینی علیه اقلیت‌های مذهبی ترتیب داده است.

با استفاده از سرویس افغانستان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، طلوع‌نیوز و خبرگزاری آلمان و رادیو فردا/ آ.ت./ س.ن.

«تشدید تنش» میان اسرائیل و حزب‌الله بر سر میدان گازی کاریش

حامیان حزب‌الله

در پی حمله توپخانه‌ای اسرائیل به یک قرارگاه نیروهای حزب‌الله در سوریه در روز جمعه، ۲۱ مرداد، روزنامه آمریکایی واشینگتن پست و رسانه‌های اسرائیل از تشدید تنش میان اسرائیل و حزب‌الله در لبنان بر سر حوزه گازی مورد مناقشه در دریای مدیترانه خبر دادند.

همزمان اعلام شد در حالی که حزب‌الله هشدار به اسرائیل در مورد بهره‌برداری از حوزه گازی «کاریش» را افزایش داده، دولت اسرائیل نیز پاسخ‌های لبنان به پیشنهادات مطرح شده از سوی میانجی‌گر آمریکایی بر سر ترسیم خطوط مرزی دریایی را رد کرده است.

ارتش اسرائیل تایید کرد که توپخانه آن در روز ۲۱ مرداد به سوی یک پایگاه حزب‌الله در روستای الحمیدیه در منطقه قنیطره آتشباری کرد. به گفته این ارتش، نیروهای حزب‌الله از این مقر برای رصد اسرائیل استفاده می‌کردند.

رسانه‌های لبنان که با حزب‌الله همسو هستند، از زخمی شدن «دو غیرنظامی» در این آتشباری خبر دادند. برخی گزارش‌های محلی در مورد مرگ یک یا چند تن در این رویداد تایید نشده است.

شبکه سعودی الحدث اعلام کرد که قرارگاه یادشده، متعلق به ارتش سوریه است که شبه‌نظامیان حزب‌الله نیز از آن استفاده می‌کنند.

روزنامه اسرائیل هیوم گزارش داد که بعد از شلیک توپخانه، ارتش اسرائیل اقدام به توزیع اعلامیه‌هایی از هوا برای مردم مرزی کرد تا آنان‌ را از همکاری با نیروهای حزب‌الله بازدارد.

اعلامیه‌های اسرائیلی به ساکنین قنیطره اخطار داده که همکاری مستقیم یا غیر مستقیم احتمالی آن‌ها با حزب‌الله، «واکنش شدید»اسرائیل را به دنبال خواهد داشت.

سه هفته پیش در حمله سنگین منتسب به اسرائیل در سوریه هشت تن، در منطقه دمشق، کشته شدند.

حزب‌الله پیشتر به اسرائیل نسبت به آسیب زدن به نیروهایش در سوریه هشدار داده و گفته بود که انتقام خواهد گرفت. اسرائیل ظاهرا مدت‌های طولانی از اقدام مستقیم علیه حزب‌الله در سوریه خودداری کرده بود.

روزنامه واشینگتن پست روز شنبه، ۲۲ مرداد، به نقل از یک مقام نظامی اسرائیل، نوشت که زبان حزب‌الله در مورد حوزه‌های گازی دریای مدیترانه کاملا تندتر شده و این سازمان تهاجمی‎‌تر به نظر می‌رسد.

بر اساس این گزارش، حزب‌‌الله به اسرائیل هشدار داد که اگر توافقی «قابل قبول» در مورد این حوزه‌ها به‌دست نیاید، از حمله به اسرائیل باکی ندارد.

حزب‌الله ماه گذشته چهار پهپاد خود را به فراز حوزه گازی «کاریش» فرستاد که اسرائیل آن‌ها را منهدم کرد اما ارتش این کشور آن را به عنوان یک زنگ خطر تلقی کرده است.

ادامه عملیات دریایی اسرائیل برای اکتشافات و بهره‌برداری از حوزه «کاریش»، به توافق با لبنان بر سر ترسیم خطوط دریایی مورد اختلاف بین دو کشور بستگی دارد.

رسانه‌های منطقه گزارش داده‌اند که اسرائیل پاسخ‌های دولت لبنان به پیشنهادات مطرح شده از سوی آموس هوکشتاین، دیپلمات آمریکایی میانجی‌گر بین دو کشور، را رد کرده است.

الیاس ابوصعب، معاون رئیس مجلس لبنان، روز ۲۱ مرداد در بیروت در این زمینه گفت که کشورش «تا ابد» مذاکره نخواهد کرد.

به نوشته واشینگتن پست، تشدید تنش میان اسرائیل و حزب‌الله در حالی رخ داده که اسرائیل تلاش‌های بین‌المللی برای احیای برجام با ایران را با «نگرانی» دنبال می‌کند و معتقد است که چنین توافقی، تهران و گروه‌های نیابتی آن، مانند حزب‌الله و جهاد اسلامی فلسطین را در تقابل با اسرائیل تقویت خواهد کرد.

مرگ هزاران ماهی در یک رود در پی «فاجعه زیست‌محیطی» در آلمان و لهستان

کرانه رود اودر در شرق آلمان

خبرگزاری فرانسه با انتشار تصاویری گزارش داد که هزاران ماهی مرده روی رودخانه اودِر که از آلمان و لهستان می‌‌گذرد شناور شده‌‌اند.

این خبرگزاری روز شنبه با اشاره به توصیه‌ای که در زمینه نزدیک نشدن مردم محلی به آب این رودخانه شده، از نگرانی‌ها نسبت به یک «فاجعه» زیست‌محیطی خبر داد.

بر اساس این گزارش، اولین ماهی‌های مرده روز ۲۸ ژوئیه، دو هفته پیش، از سوی صیادان در لهستان گزارش شد و بعدا انبوهی از لاشه این ماهیان سفیدرنگ در حاشیه رودخانه اودر در نزدیکی شهر شوئت در شرق آلمان مشاهده شد که احتمالا جریان آب آنها را از لهستان آورده بود.

مقام‌های آلمانی از ورود گسترده این ماهی‌های مرده غافلگیر شدند و مقام‌های لهستانی را به دلیل «عدم اطلاع‌رسانی» سرزنش کردند.

در خود لهستان نیز دولت به دلیل این که زودتر در این زمینه اقدامی نکرده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست ‌وزیر لهستان، در پادکست هفتگی خود گفت: «در ابتدا همه فکر می‌کردند که این فقط یک مشکل محلی است.»

با این حال، او اذعان کرد: «مقیاس آلودگی بسیار بزرگ است، به اندازه‌ای بزرگ که می‌توانیم بگوییم اودر برای بازگشت به حالت طبیعی خود به سال‌ها زمان نیاز دارد.»

نخست ‌وزیر لهستان افزود: «احتمالاً با آگاهی کامل از خطر و عواقب آن، مقادیر زیادی ضایعات شیمیایی به رودخانه ریخته شده است.»

همزمان استفی لمکه وزیر محیط زیست آلمان خواستار تحقیقات جامع برای تعیین علل این «فاجعه زیست‌محیطی» شده است.

برخی مقامات آلمانی بر این باورند که این ماهی‌ها احتمالا مسموم شده‌اند.

همچنین عده‌ای از نشانه‌های وجود مقدار بسیار زیادی جیوه در آب این رودخانه خبر داده‌اند که هنوز تحقیقات رسمی آن را تایید نکرده است.

به گفته یک فعال آلمانی محیط زیست، اگر علت مرگ این ماهی‌ها جیوه باشد، این ماده برای مدت طولانی در آب روخانه باقی خواهد ماند.

برومند نجفی، محیط‌‌بان زندانی، در خارج از دادگاه به قتل رسید

برومند نجفی، محیط‌بانی که به اعدام محکوم شده بود

برومند نجفی، محیط‌‌بانی که به اتهام قتل هم‌چنان در زندان به سر می‌برد، روز شنبه، ۲۲ مرداد، توسط پدر مقتول کشته شد.

جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان محیط زیست، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفت که این حادثه در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه و در جریان انتقال آقای نجفی به زندان پس از برگزاری جلسه اعاده دادرسی رخ داده است.

به گفته آقای محبت‌خانی، قاتل پس از این حادثه متواری شده است. قاتل پدر جوانی معرفی شده است که در پی تیراندازی آقای برومند کشته شده بود.

خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از فرمانده یگان محیط زیست اعلام کرده که آقای نجفی با یک اسلحه کلاشینکف هدف ده تا ۱۵ تیر قرار گرفته است.

برومند نجفی در ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ در جریان درگیری با چهار شکارچی غیرمجاز که وارد منطقه حفاظت شده بیستون در کرمانشاه شده بودند، یکی از آن‌ها را با هویت «یوسف فلاحی» هدف قرار داد و او چند روز بعد جان باخت.

با وجود اعتراض‌های گسترده، آقای برومند به اعدام محکوم شد و دیوان عالی کشور این حکم را در ماه دی پارسال تایید کرد.

با این حال با پذیرش درخواست برومند نجفی برای اعاده دادرسی در اوایل اردیبهشت سال جاری اجرای حکم اعدام او متوقف شده بود.

محیط‌بانان کسانی هستند که مراقبت از حیوانات را به ویژه در مقابل شکارچیان غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده و جنگل‌ها بر عهده دارند.

در سه دهه گذشته، دست‌کم ۱۱۹ محیط‌بان در ایران کشته و دست‌کم نزدیک به ۳۷۰ تن زخمی شده‌اند. برخی از محیط‌بانان نیز به دلیل شلیک به شکارچیان غیرمجاز و کشتن آن‌ها اعدام شده‌اند.

بازداشت هفت نفر در باخرز در ارتباط با تخریب خودروها در تاسوعا

عکسی از تعدادی از خودروهایی که شیشه‌های آن‌ها در روز تاسوعا شکسته شد

رئیس پلیس شهرستان باخرز گفت که در ارتباط با شکستن شیشه خودروهای سواری در روز تاسوعا، هفت نفر بازداشت شده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌محمد غلامی ضمن اعلام این خبر گفت که متهمان شیشه ۱۶ خودرو را شکسته‌اند و پرونده آن‌ها به مراجع قضایی ارسال شده است.

آقای غلامی درباره انگیزه متهمان توضیحی نداد، اما به نظر می‌رسد که این اقدام به نشانه اعتراض به تفریح برخی شهروندان در روز تاسوعا رخ داده که از مناسبت‌‌های مذهبی مهم شیعیان است.

در روزهای گذشته، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای هم‌رسانی شد که در آن شمار زیادی خودرو در حالی که شیشه‌های آن‌ها شکسته شده، قابل مشاهده است.

بر اساس گزارش‌ها این اتفاق در مورد خودروهای شهروندانی رخ داده بود که روز تاسوعا به تفرجگاه ارزنه در استان خراسان رضوی رفته بودند.

تصویب لایحه ۴۳۰ میلیارد دلاری مبارزه با تغییرات اقلیمی در مجلس نمایندگان آمریکا

نانسی پلوسی

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه، ۲۱ مرداد، لایحه ۴۳۰ میلیارد دلاری را که مهم‌ترین بندهای آن در ارتباط با مبارزه با تغییرات اقلیمی است، تصویب کرد.

این لایحه که پنج روز پیشتر در مجلس سنای آمریکا تصویب شده بود، یک موفقیت سیاسی مهم برای دولت جو بایدن و حزب دموکرات، کمتر از سه ماه مانده به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، محسوب می‌شود.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، در حالی که ۲۲۰ عضو دموکرات در مجلس نمایندگان به این لایحه رای موافق و ۲۰۷ جمهوری‌خواه رای منفی دادند، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس، در میان کف‌زدن‌های موافقان، این روز را برای مردم آمریکا یک روز «باشکوه» نامید.

به گفته خانم پلوسی، آمریکاییان به‌زودی اثرات آن را در زندگی خود احساس خواهند کرد، مراقبت‌های بهداشتی افزایش و هزینه قبض‌ها و بهای داروها کاهش خواهد یافت.

ارزیابی شده که آقای بایدن بسیار زود این قانون را توشیح و برای اجرا ابلاغ کند.

دولت جو بایدن تنظیم این لایحه را با عنوان رسمی «قانون کاهش تورم» از نخستین هفته‌های کار خود آغاز کرده و پس از کش و قوس‌های زیاد در رهگذر مذاکرات با قانون‌گذاران دموکرات، آن را برای رای‌گیری به مجالس سنا و نمایندگان فرستاد.

حدود ۳۷۰ میلیارد دلار از بودجه این لایحه در راه مبارزه با تغییرات آب و هوایی، از جمله کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با هدف جلوگیری از افزایش نگران‌کننده دمای هوا و همچنین تقویت و گسترش منابع انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر هزینه خواهد شد.

لایحه تاکید دارد که انتشار گازهای گلخانه‌ای تا هشت سال دیگر (تا سال ۲۰۳۰) به میزان ۴۰ درصد کاهش یابد.

این لایحه شرکت‌های عظیمی را که سود خالص درآمد آن‌ها بالای یک میلیارد دلار در سال است، ملزم به پرداخت مالیات بیشتری خواهد کرد اما مالیات مردم عادی را کاهش خواهد داد.

لایحه همچنین مردم را به استفاده از خودروهای برقی و نصب صفحات خورشیدی بر بام منازل تشویق می‌کند و در برابر، مالیات و کمک‌های چند هزار دلاری به آنان ارائه خواهد کرد.

دموکرات‌ها می‌گویند که کاهش هزینه مراقبت‌های بهداشت و درمان، از جمله هزینه دارو، برای بخش بزرگی از مردم کم‌درآمد آمریکا که بیمه بهداشتی ندارند، یک کمک جدی محسوب می‌شود. با این حال، سناتور برنی سندرز و شماری از نمایندگان «مترقی» در مجلس نمایندگان این لایحه را ناکافی دانستند.

جمهوری‌خواهان در طول مباحثات، در هر دو مجلس کنگره و در فضای رسانه‌ها، لایحه را کم‌اهمیت دانسته و آن را «هدر دادن» منابع مالی کشور و دست انداختن گستاخانه دولت بایدن به بیت‌المال نامیده بودند.

دانشمندان برجسته جهانی در امور اقلیمی در روزهای گذشته با استقبال از این گام آمریکا خواهان آن شدند که سایر کشورهای جهان از آمریکا پیروی کنند، به‌ویژه اتحادیه اروپا که هنوز در تعیین ردیف بودجه برای طرح بلندپروازانه خود در کاهش ۵۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای ناکام مانده است.

راهکار پیشنهادی پلیس برای کاهش جرائم مربوط به «اجاره» کارت‌های بانکی در ایران

چند ماه پس از هشدار بانک مرکزی درباره لزوم خودداری مردم از «اجاره حساب یا کارت‌های بانکی به افراد غیر» رئیس پلیس تهران خواستار «تجمیع» این کارت‌ها شد.

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، روز شنبه، ۲۲ مرداد، برای جلوگیری از وقوع جرائم مربوط به اجاره کارت‌های بانکی گفت که نظام بانکی باید به شکلی باشد که هر فرد بتواند با کارت ملی خود به‌ عنوان کارت بانکی خرید کند.

بر اساس اعلام پلیس و گزارش‌های منتشرشده، در سال‌های گذشته آگهی‌های مربوط به اجاره کارت‌‌های بانکی در شبکه‌های اجتماعی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

خبرگزاری ایسنا چندی پیش در گزارشی در این باره نوشته بود که نرخ اعلام‌شده از سوی متقاضیان اجاره یک کارت‌ بانکی تا دو میلیون تومان در ماه است.

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی ایران، شمار کارت‌های بانکی صادرشده بانک‌ها تا پایان خرداد امسال حدود ۴۲۰ میلیون و ۳۵۶ هزار فقره «در قالب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک» است.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی جمعیت کشور در حال حاضر حدود ۸۳ میلیون نفر برآورد می‌شود و از این تعداد تنها افراد بالای ۱۸ سال مجاز به دریافت کارت بانکی هستند.

در سال‌های گذشته با توجه به افزایش نرخ تورم و فشار فزاینده اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری، برخی از شهروندان اقدام به اجاره کارت‌های بانکی خود کرده‌اند.

این در حالی است که بانک مرکزی چندی پیش ضمن هشدار در این باره اعلام کرده بود که اجاره کارت یا حساب بانکی برای پوشش فعالیت‌های مجرمانه مانند پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌شود و درباره مسئولیت پیامدهای این فعالیت‌ها به شهروندان هشدار داده بود.

در قانون مجازات اسلامی، اجاره دادن کارت یا حساب بانکی، به عنوان جرم تعیین نشده است، اما بر اساس ماده ۷۱۰ این قانون در صورت وقوع هر جرمی با کارت‌ها و حساب‌های اجاره‌ای، صاحبان آن‌ها به‌ عنوان «مباشر در جرم» تحت پیگیرد قانونی قرار می‌گیرند.

یک خبرنگار در قزوین با شکایت دانشگاه پزشکی به حبس محکوم شد

مصطفی جعفری، سرپرست دفتر خبرگزاری ایلنا در قزوین که به حبس و ممنوعیت اشتغال به روزنامه‌نگاری محکوم شد

مصطفی جعفری، سرپرست دفتر استانی خبرگزاری ایلنا در قزوین و مدیر مسئول سایت خبری «تیتر قزوین»، به «دو سال حبس و دو سال ممنوعیت اشتغال در حرفه خبرنگاری و محرومیت از فعالیت‌‌های رسانه‌‌ای» محکوم شد.

بر اساس تصویر حکم آقای جعفری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این پرونده علیه آقای جعفری در پی شکایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین باز شده و او به «نشر اکاذیب» محکوم شده است.

«نشر اکاذیب» اتهامی است که در دادگاه‌های جمهوری اسلامی معمولا در مورد اظهارات یا نوشته‌های انتقادی یا افشاگرانه منتقدان از جمله فعالان رسانه‌ای مطرح می‌شود.

با وجود سابقه طولانی بازداشت و دادگاهی کردن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در جمهوری اسلامی، به نظر می‌رسد در ماه‌های گذشته با افزایش فشارهای سیاسی و اجتماعی، فشار بر روزنامه‌نگاران نیز تشدید شده است.

بر اساس گزارش‌های اخیر از دست‌کم شش خبرنگار در کوهدشت لرستان تنها طی یک ماه شکایت شده است. از جمله این خبرنگاران سینا قلندری است که یک سال پس از افشای قتل یک کودک‌همسر توسط شوهر طلبه‌اش به ۲۷ ماه حبس و دو سال ممنوعیت از کار رسانه‌ای محکوم شد.

محمد بساطی، مدیرمسئول نشریه فرهنگی و اجتماعی «بلوطستان» نیز در پی شکایت کمیته امداد شهرستان کوهدشت در دادگاه بدوی به شش ماه حبس و ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

هشدار مسکو به واشینگتن درباره قرار دادن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم

یک مقام ارشد روسیه روز جمعه گفت مسکو به واشینگتن هشدار داده است در صورتی که روسیه به عنوان «کشور حامی تروریسم» معرفی شود، روابط دوجانبه به شدت آسیب خواهد دید.

به گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر دارچیف٬ رئیس بخش آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه، اظهار داشت، اگر سنای آمریکا طرح‌های خود را برای (منزوی) کردن روسیه محقق کند، این اقدام بمثابه آن خواهد بود که واشینگتن از نقطه بدون بازگشت عبور کرده است.

این مقام وزارت خارجه روسیه تصریح کرده است در صورت تصویب (چنین طرحی) جدی‌ترین آسیب را برای روابط دیپلماتیک دوجانبه، تا حد کاهش و حتی قطع روابط ، به همراه خواهد داشت.

او اضافه کرده است: این هشدار به طرف آمریکایی داده شده است.

به گزارش رویترز، ماه گذشته سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام و سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال اعلام کرده بودند که به دنبال طرحی هستند که روسیه را دولت حامی تروریسم معرفی کند.

لیندسی گراهام گفته بود چنین طرحی روسیه را در «رده ایران، سوریه و کره شمالی» قرار می‌دهد. این سناتور جمهوری‌خواه تاکید کرده بود این طرح تقریباً به اتفاق آرا در سنای ایالات متحده تصویب خواهد شد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG