لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۳۱

دایلیم کره جنوبی قرارداد دو میلیارد دلاری با ایران را لغو کرد


روز جمعه خبر رسید که شرکت جنرال الکتریک نیز در ماه‌های آینده فروش تجهیزات مرتبط با نفت و گاز به ایران را پایان می‌دهد

شرکت دایلیم اینداستاریال کره جنوبی روز جمعه، ۱۱ خرداد، اعلام کرد که قرارداد دو میلیارد دلاری خود با ایران را که در رابطه با یک پروژه پالایشگاهی منعقد شده بود، لغو کرده‌است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت دلیل لغو قرارداد خود را ناتوانی طرف ایرانی در تأمین هزینه‌های اجرای پروژه توسعه تأسیسات پالایشگاه نفت اصفهان عنوان کرده‌است، امری که خود نتیجه اعمال دوباره تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

دایلیم کره جنوبی دی ۱۳۹۵ برنده قراردادی به ارزش ۲٫۰۸ میلیارد دلار در رابطه با پروژه بهبود و توسعه پالایشگاه نفت اصفهان شد که همان زمان خبرگزاری‌های ایران نوشتند این بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وسازی است که یک شرکت کره‌ای در ایران مسئولیت اجرای آن را بر عهده گرفته‌است.

پالایشگاه نفت اصفهان ظرفیت تولید ۳۷۵ هزار بشکه نفت در روز را دارد و هم‌اکنون حدود ۲۲ درصد نفت تولیدی ایران را تأمین می‌کند. شرکت دایلیم کره جنوبی زمستان گذشته اعلام کرده بود که پروژه بهبود و توسعه این پالایشگاه را تا آخر سال ۲۰۲۰ به انجام می‌رساند.

اما با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران این تنها پروژه‌ای اقتصادی نیست که لغو می‌شود. روز جمعه روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال گزارش داد که شرکت جنرال الکتریک نیز در ماه‌های آینده فروش تجهیزات مرتبط با نفت و گاز به ایران را پایان می‌دهد.

این کمپانی چندملیتی که مقر آن در آمریکاست به دنبال توافق هسته‌ای با ایران قصد داشت تا ۱۵۰ میلیون دلار در رابطه با تجهیزات خط لوله و کمپرسور در ایران سرمایه‌گذاری کند و از سویی نیز در حال مذاکره با تولیدکنندگان ایرانی برای ساخت تجهیزات مربوط به انرژی بود اما در نهایت به این نتیجه رسیده که همه این برنامه‌ها را لغو کند.

این گزارش می‌گوید که شرکت‌های اقماری جنرال الکتریک به طرف‌های ایرانی گفته‌اند که برای تاریخ پس از چهارم نوامبر هیچ سفارشی ندهند.

چهارم نوامبر مهلتی است که آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده‌است.

بر اساس گزارش‌های رویترز و وال استریت جورنال / س.ن / پ.پ

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG