لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۰

جریمه «یک میلیارد دلاری» دایملر به دليل نقض استاندارد آلايندگی


دایملر گفته است این جریمه نقدی روی درآمد شرکت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی تاثیری نخواهد داشت.

دادستانی آلمان شرکت خودروسازی دایملر را به خاطر صدور گواهی فنی برای خودروهایی که آلايندگی آنها مطابق استاندارد نبوده است ۸۷۰ میلیون یورو (حدود ۹۶۰ میلیون دلار) جریمه کرد.

دادستانی شهر اشتوتگارت، مرکز دایملر، روز سه‌شنبه دوم مهر گفت دلیل این جریمه مسامحه و نقض مسئولیت‌های نظارتی این شرکت بر محصولاتش است.

شرکت دایملر اعلام کرد که پایان این دادرسی «در راستای منافع این شرکت است» و به جریمه اعتراض نخواهد کرد.

این شرکت افزود، نتیجه تحقیقات دادستانی مربوط به خودروهایی می‌شود که قبلا به دستور نهادهای مسئول در آلمان به دلیل عدم رعایت استانداردهای سال ۲۰۰۸ به کارخانه بازگردانده شده‌اند.

با وجود این، شرکت دایملر با هدف «روشن ساختن نحوه اجرای ضوابط و استانداردها در آینده» اعتراض خود به نظر اداره حمل‌ونقل آلمان را ادامه خواهد داد.

دایملر گفت این جریمه نقدی روی درآمد شرکت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی تاثیری نخواهد داشت.

در نتیجه تحقیقات نهادهای مسئول در مورد آلايندگی سوخت محصولات دایملر مشخص شد که استانداردها در مورد صدها هزار خودرو رعایت نشده است.

به گفته دادستانی، این جریمه نقدی مربوط به ۶۸۴ هزار دستگاه خودرو است که اداره حمل‌ونقل فدرال آلمان میزان آلایندگی آنها را بالاتر از استانداردهای جدید کشور تشخیص داده بود.

دادستانی اشتوتگارت در بخشی از بیانیه خود گفت: «مسامحه و نقض استانداردها مربوط به گواهی‌های فنی است که از سال ۲۰۰۸ به بعد برای بخشی از محصولات دایملر صادر شده است. با وجودی که میزان اکسیدهای نیتروژن در آلایندگی این خودروها بالاتر از میزان قانونی بوده دایملر برای آنها گواهی فنی رسمی صادر کرده است».

بخش کنترل آلایندگی اداره حمل‌ونقل آلمان در سال‌های اخیر چند سری از تولیدات شرکت دایملر را به دلیل آلایندگی بالاتر از میزان قانونی فراخوانده است.

ولی این شرکت همواره مشارکت در زد و بند جهت صدور مجوز غیرقانونی برای خودروهای دیزل را تکذیب کرده است. این ماجرا که به «دیزل گیت» معروف شده است در سال ۲۰۱۵ برملا شد.

در جریان آن رسوایی بزرگ شرکت فولکس واگن اعتراف کرد که در ۱۱ میلیون خودروی محصول این شرکت نرم‌افزارهایی نصب کرده که میزان آلایندگی سوخت آنها را در مراکز آزمایش، کمتر از میزان واقعی نشان می‌دهد.

فولکس واگن مجبور شد برای جریمه، هزینه‌های قضایی و غرامت حدود ۳۰ میلیارد یورو بپردازد که بخش اعظم آن در آمریکا بود.

در آلمان نیز فولکس واگن و شرکت‌های زیر مجموعه آن مثل آئودی و پورشه به خاطر همین موضوع تاکنون حدود ۲.۳ میلیارد دلار جریمه پرداخته‌اند.

دادستانی اشتوتگارت در بخش دیگری از بیانیه خود گفته است: «این جریمه به ادامه تحقیقات دادستانی در مورد نقش افراد مشخص در اتهام مربوط به دستکاری نرم‌افزار موتور در شرکت دایملر ارتباطی ندارد و روی شکایات افراد و نهادها از میزان آلایندگی غیرقانونی این خودروها نیز تاثیر نخواهد داشت».

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG