لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۵

زنده دریچه آبان ماه ۹۷

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در آبان ماه ۹۷ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۹:۳۵

مجله هفتگی دریچه

کمیته سوم سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۲۴ آبان ماه، قطعنامه پیشنهادی کانادا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را با ۸۵ رای مثبت در مقابل ۳۰ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع تصویب کرد.​

در این قطعنامه آمده که وضعیت حقوق بشر در ایران در سال گذشته «وخیم‌تر» شده است. این قطعنامه در ماه دسامبر، ماه آینده میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز به رای گذاشته خواهد شد.

ایران این قطعنامه را «مردود، مغرضانه و با اهداف سیاسی» توصیف کرده است.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

۱۷:۱۸

صدور حکم زندان برای سه شهروند بهایی در یزد

فائز باقری به سه سال زندان، ناصر باقری و روحا ایمانی هر کدام به ۹ ماه زندان محکوم شدند. ناصر و فائز باقری پدر و پسر هستند.

این افراد در دادگاه انقلاب یزد به «تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج بهاییت» متهم شده‌اند.

۱۷:۰۳

مجید مقدم به مرخصی اعزام شد

مجید مقدم، فعال مدنی زندانی، روز ۲۳ آبان ماه به مرخصی اعزام شده است.

او​ به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال زندان محکوم شده و از سال ۹۵ برای گذراندن محکومیتش در زندان اوین به سر می‌برد.

۱۶:۵۷

اجرای حکم یک شهروند بهایی ساکن مشهد

دری امری (اسماعیل‌پور)، شهروند بهایی ساکن مشهد برای اجرای حکمش روانه زندان شد.

او در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق اشاعه بهاییت» به یک سال زندان محکوم شده که این حکم در شعبه ۲۰ دادگاه تجدیدنظر مشهد نیز تایید شده است.

۱۶:۵۱

احضار یک شهروند ساکن سنندج به اداره اطلاعات

صادق احمدنیا، شهروند ساکن سسندج به اداره اطلاعات این شهرستان احضار شد. علت احضار او «توهین به رهبر» و «نشر اکاذیب» عنوان شده است.

او می‌گوید دلیل طرح این اتهام‌ها، مطالب انتقادی او درباره رامین حسین‌پناهی و لقمان و زانیار مرادی، سه شهروند کرد است که چندی پیش اعدام شدند.

صادق احمدنیا می‌گوید پیشتر در سال ۹۱ نیز به اتهام «همکاری با احزاب مخالف نظام» بازداشت و مورد «شکنجه و بدرفتاری» قرار گرفته بود در صورتی که بعدا در دادگاه از این اتهام تبرئه شد.

۱۱:۵۱ ۲۵.۸.۱۳۹۷

تصویب قطعنامه‌ای انتقادی در کمیته سوم درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

کمیته سوم سازمان ملل متحد، پنجشنبه ۲۴ آبان قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را با ۸۵ رای مثبت در مقابل ۳۰ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع تصویب کرد.​

این قطعنامه ماه آینده (دسامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به رای گذاشته خواهد شد.

شمار اعدام‌ها، اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، سرکوب معترضان، بازداشت و محکومیت دوتابعیتی‌ها، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها، حقوق زنان، نقض حق آزادی بیان و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران از جمله مواردی ست که در این قطعنامه آمده. مواردی که درنخستین گزارش جاویدرحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران هم به آنها اشاره شده بود.

ایران این قطعنامه را مردود، مغرضانه و با اهداف سیاسی توصیف کرده است.

۱۹:۱۲ ۲۴.۸.۱۳۹۷

پایان اعتصاب غذای عبدالرضا قنبری، معلم زندانی

عبدالرضا قنبری که در اعتراض به انتقالش از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر از روز ۱۹ آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده بود، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این معلم زندانی، ۲۱ مهرماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و برای گذراندن ادامه محکومیتش به زندان اوین منتقل شد.

او به اتهام «محاربه از طریق ارتباط با رسانه‌ها و گروه‌های معاند نظام» ابتدا به اعدام محکوم شده بود که این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۵ سال زندان کاهش یافت.

۱۹:۳۱ ۲۳.۸.۱۳۹۷

درخواست عفو بین‌الملل از مقام‌های ایران برای شفاف‌سازی درباره بازداشت‌شدگان در خوزستان

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های ایران خواستار شفاف‌سازی درباره وضعیت افرادی شد که طی ماه‌های اخیر در استان خوزستان بازداشت شده‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود می‌گوید که پس از حمله مرگبار به رژه نیروهای مسلح در اهواز «۶۰۰ تن در استان خوزستان بازداشت شدند» که از وضعت و محل نگهداری آنان خبری در دست نیست و عفو بین‌الملل می‌گوید «بیم آن می‌رود که این افراد در پی روند دادرسی ناعادلانه‌ای اعدام شوند».

طی روزهای گذشته اخبار ضد و نقیضی از اعدام ۲۲ تن به اتهام دست‌داشتن در حمله شهریورماه اهواز منتشر شد که توسط مقام‌های ایران تکذیب شد.

۱۹:۲۹ ۲۳.۸.۱۳۹۷

انتقاد مدافعان حقوق بشر از اجرای حکم اعدام «سلطان سکه»

وحید مظلومین معروف به «سلطان سکه» و محمداسماعیل قاسمی، بامداد چهارشنبه ۲۳ آبان ماه اعدام شدند.

اتهام این دو متهم اقتصادی «افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد، اخلال در نظام اقتصادی و ارزی کشور، با انجام معاملات غیرقانونی و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه» عنوان شد.

وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در حالی اعدام شدند که در قوانین ایران هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای میزان خرید و فروش سکه و ارز تعیین نشده است.

شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل و کمپین حقوق بشر در ایران، روند دادرسی این دو متهم را «ناعادلانه» خوانده و از اعدام آنان انتقاد کرده‌اند.

۱۷:۴۱ ۲۲.۸.۱۳۹۷

نامه انتقادی ۴۰ نهاد غیردولتی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

در نامه‌ای که توسط ۴۰ نهاد مدافع حقوق بشر تهیه شده، از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواسته شده است که از قطعنامه اخیر کمیته سوم این سازمان درباره وضعیت حقوق بشر در ایران حمایت کنند.

این قطعنامه در هفتاد و سومین نشست این کمیته و درباره ترویج و حمایت از تلاش‌های حقوق بشری در ایران تصویب شد.

در این نامه آمده است که «این قطعنامه سالانه، برای مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی را فراهم می‌کند تا به موارد نقض حقوق بشر در ایران و نگرانی‌ها در این باره بپردازد».

بیشتر

XS
SM
MD
LG