لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۹

دریچه آذر ماه ۹۷

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در آذر ماه ۹۷ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۴ سال زندان مجموع حکم محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک، در سومین پرونده‌اش به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

«فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، توهین به رهبری و همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور وانتقال اخبار و اطلاعات» از اتهام‌های اوست.

محمد نجفی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک نیز به اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی» به یک سال زندان محکوم شده است.

این وکیل دادگستری در پرونده‌ای دیگر نیز به اتهام «اخلال در نظم عمومی و نشر اکاذیب» به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و از ششم آبان ماه برای گذراندن حکم در زندان به سر می‌برد.

محمد نجفی٬ دی‌ماه ۹۶ درپی اطلاع‌رسانی درباره وحید حیدری بازداشت شد. وحیدحیدری یکی از معترضان دی‌ماه بود که در بازداشتگاهی در اراک جان باخت.

صدور حکم زندان برای یک روزنامه‌نگار

گزارشگران بدون مرز از صدور حکم چهارسال و نیم زندان برای محمدحسین حیدری، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول سایت بهار خبر داد و آن را محکوم کرد.

براساس این گزارش محمدحسین حیدری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام متهم شده است.

این روزنامه‌نگار پیشتر در مردادماه در پرونده‌ای دیگر نیز به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود.

درخواست گروهی از برندگان جایزه نوبل برای آزادی احمدرضا جلالی

۱۲۱ برنده جایزه نوبل در نامه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی احمدرضا جلالی شهروند ایرانی سوئدی زندانی در ایران شدند.

احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگری که از اردیبهشت سال ۹۵ در ایران زندانی ست به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است.

تایید حکم اعدام حمید باقری درمنی در دیوان عالی کشور

غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگوی قوه قضاییه ایران٬ از تایید حکم اعدام حمید باقری درمنی خبر داد.

مقامات قوه قضاییه از درمنی به عنوان «بدهکار بزرگ بانکی» نام می‌برند و برخی رسانه‌ها نیز بدهی او را «چند هزار میلیارد تومان» ذکر کرده‌اند.

در پی تلاطم در بازار ارز و سکه٬ وحید مظلومین (معروف به سلطان سکه) و همکارش محمد اسماعیل قاسمی، دو فعال بازار سکه در آبان ماه اعدام شدند.

صدور حکم زندان برای قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی٬ دو وکیل دادگستری٬ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران٬ هر کدام به شش سال زندان محکوم شدند.

ابوذر نصرالهی٬ وکیل مدافع آرش کیخسروی٬ به خبرگزاری ایرنا گفت که اتهام این دو وکیل دادگستری «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی٬ روز ۲۷ مردادماه در پی شرکت در تجمعی اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند. قاسم شعله سعدی هفته گذشته با قرار وثیقه و کفالت از زندان آزاد شد اما آرش کیخسروی همچنان در زندان به سر می‌برد.

مجله هفتگی دریچه

گزارشگران بدون‌مرز صدور حکم ۱۲ سال و ۹ ماه زندان برای هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار را محکوم کرد.

همزمان محمود معصومی، فعال مدنی در تهران نیز به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور٬ توهین به مقدسات و توهین به رهبر ایران» در دادگاه تجدیدنظر به ۱۲ سال زندان محکوم شد.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

  • ادامه احضار و بازداشت فعالان کارگری در ایران
  • بازداشت استاد حوزه جمعیت‌شناسی در تهران
  • و ادامه بازداشت دانشجویان و فعالان مدنی
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:00 0:00
لینک مستقیم

احضار محمدرضا خاتمی به دادگاه

یک ماه پس از اظهار نظری درباره وجود تقلب در انتخابات سال ۸۸، خبرگزاری فارس از «احضار» محمدرضا خاتمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و برادر رئیس جمهور اسبق، به دادگاه خبر داد.

آقای خاتمی گفته بود که «در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۸۸، در ستاد وزارت کشور هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد و حتما در آن انتخابات ناسالم، تقلب شد».

آزادی قاسم شعله‌سعدی با وثیقه

محمدحسین آقاسی وکیل مدافع قاسم شعله‌سعدی، از آزادی موکلش با تودیع وثیقه ۳۰۰میلیونی و کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی خبر داد.

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری، ۲۷ مردادماه در پی شرکت در تجمعی اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند و به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شده‌اند.

انتقاد سازمان گزارشگران بدون مرز از حکم زندان هنگامه شهیدی

گزارشگران بدون‌مرز، صدور حکم ۱۲ سال و ۹ ماه زندان برای هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار را محکوم کرد.

این روزنامه‌نگار که از تیرماه در بازداشت به سرمی‌برد علاوه بر زندان به دوسال ممنوعیت خروج از کشور و دوسال محرومیت از فعالیت در احزاب و فعالیت‌های مطبوعاتی و مجازی محکوم شده است.

بازداشت یک فعال مدنی در تهران

عسل محمدی، دانشجو، فعال مدنی و از اعضای تحریریه نشریه «گام»، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. از علت بازداشت او خبری در دست نیست.

بیشتر

XS
SM
MD
LG