لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۷

دریچه اسفند ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در اسفند ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.

۱۴:۲۸ ۲۸.۱۲.۱۳۹۸

ادامه آزادی یا اعطای مرخصی به چند تن دیگر از زندانیان سیاسی و عقیدتی

نازنین زاغری٬‌شهروند ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران٬ روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه به قید وثیقه و با پابند الکترونیکی برای دو هفته به مرخصی اعزام شد.

نازنین زاغری که از فروردین سال ۹۵ در زندان اوین به سر می‌برد٬ به اتهام «مشارکت برای براندازی نرم نظام» به پنج سال زندان محکوم شده است. اتهامی که او و خانواده‌اش آن را رد کرده‌اند.

مهدی حاجتی٬ عضو شورای شهر شیراز نیز روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه با قرار وثیقه آزاد شد. او در پی نوشتن مطالبی انتقادی درباره نحوه عملکرد مقام‌های جمهوری اسلامی در مواجهه با ویروس کرونا٬ ۲۲ اسفندماه بازداشت شده بود.

پیمان کوشک‌باغی٬ شهروند بهایی ساکن تهران نیز که از اسفند سال ۹۶ برای گذراندن حکم پنج سال زندان خود٬ در زندان اوین محبوس بود٬ روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه به مرخصی اعزام شد.

۲۰:۰۷ ۲۶.۱۲.۱۳۹۸

اعتصاب غذای نسرین ستوده٬ وکیل زندانی در اعتراض به عدم موافقت با آزادی زندانیان سیاسی

نسرین ستوده٬ وکیل زندانی٬ با نوشتن نامه‌ای از داخل زندان اوین از آغاز اعتصاب غذای خود از روز ۲۶ اسفندماه خبر داد.

او گفته که در اعتراض به عدم آزادی زندانیان سیاسی در شرایط شیوع ویروس کرونا در ایران دست به اعتصاب غذا زده است.

در نامه نسرین ستوده آمده است: «در میانه بحرانی که جهان و ایران را فراگرفته نهادهای نظامی و اطلاعاتی همچنان بر ادامه حبس زندانیان سیاسی در شرایط پرمخاطره کنونی اصرار می‌ورزند تا فاجعه هر چه عمیق‌تر و گسترده‌تر شود و طوفان این ویروس کشنده زندانیان سیاسی و یا خانواده‌های آنان را از بین ببرد».

وی گفته است از آنجا که کلیه مکاتبات حقوقی و قضایی جهت یادآوری ضرورت آزادی زندانیان بی‌پاسخ مانده است، دست به اعتصاب غذا به عنوان آخرین راه چاره زده است.

نسرین ستوده٬ وکیل دادگستری از خردادماه ۹۷ در زندان اوین به سر می‌برد و به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

۱۹:۴۹ ۲۶.۱۲.۱۳۹۸

اعتصاب غذای رضوانه احمدخان‌بیگی٬ فعال مدنی زندانی

رضوانه احمدخان‌بیگی، فعال مدنی زندانی٬ از روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه در اعتراض به مخالفت با مرخصی‌اش دست به اعتصاب غذا زد.

این فعال مدنی که از ۲۶ آبان‌ماه در زندان به سر می‌برد٬ در پرونده‌ای جدید در شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان محکوم شده است.

اتهام‌های او «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.

رضوانه احمدخان‌بیگی در پرونده‌ای دیگر که پس از اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ برای او تشکیل شد، به اتهام‌هایی مشابه به پنج سال و چهار ماه زندان محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

او علاوه بر حضور در اعتراض‌های سال ۹۶ و ۹۸ در زمینه حقوق زنان و حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی نیز فعال بوده است.

۱۶:۳۲ ۲۶.۱۲.۱۳۹۸

صدور حکم حبس تعلیقی برای علی ملیحی٬ روزنامه‌نگار

علی ملیحی٬ روزنامه‌نگار٬ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال زندان و چهار میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد که این حکم به مدت چهار سال تعلیق شده است.

به گفته علی مجتهدزاده وکیل مدافع این روزنامه‌نگار٬ علی ملیحی به نشر اکاذیب متهم شده و بر اساس حکم صادره او باید از چند کتاب هم رونویسی کند.

این روزنامه نگار پیشتر ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و در نهایت با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

۲۱:۲۰ ۲۵.۱۲.۱۳۹۸

اعطای مرخصی به چند تن دیگر از زندانیان سیاسی

فرهاد فهندژ٬ بهایی محبوس در زندان رجایی‌شهر٬ پس از هفت سال و نیم تحمل زندان برای اولین بار به مرخصی آمد. او که به اتهام «اداره تشکیلات بهایی و تبلیغ آیین بهایی» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است٬ از مهرماه سال ۹۱ محکومیتش را می‌گذراند.

ثمین مقصودی٬ بهایی ساکن تهران نیز برای چند روز به مرخصی اعزام شد. او که به اتهام «اداره تشکیلات بهایی» به پنج سال زندان محکوم شده است٬ از آبان‌ماه زندانی بود.

امیر نوری٬ از دراویش محبوس در زندان تهران بزرگ٬ پس از دو سال تحمل زندان به مرخصی اعزام شد. او که به شش سال زندان محکوم شده از اسفند۹۶ زندانی بود.

۱۴:۴۷ ۲۵.۱۲.۱۳۹۸

حکم ۴۲ سال زندان برای هفت فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر

دادگاه تجدیدنظر استان تهران هفت فعال مدنی را جمعا به ۴۲ سال زندان محکوم کرد.

بر اساس این حکم شیما بابایی، داریوش زند، سعید سیفی‌جهان، بهنام موسیوند، شقایق محکی، مژگان لعلی و سعید اقبالی هر یک به تحمل شش سال زندان محکوم شده‌اند.

این احکام در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر صادر شده است.

این فعالان مدنی که بهمن‌ماه ۹۶ بازداشت و پس از مدتی با وثیقه آزاد شدند٬ به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم شده‌اند.

۱۳:۳۹ ۲۵.۱۲.۱۳۹۸

مجله هفتگی دریچه

با ادامه گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی نسبت به وضعیت زندان‌ها ابراز نگرانی می‌کنند و خواستار آزادی زندانیان هستند.

همزمان مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم از جمهوری اسلامی خواست شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را هر چه زودتر آزاد کند.

در شرایطی که ابراز نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها افزایش می‌یابد شماری از شهروندان دوتابعیتی در ایران زندانی‌اند از جمله سیامک نمازی٬ نازنین زاغری٬ احمدرضا جلالی و فریبا عادل‌خواه

جاوید رحمان٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران هم هفته پیش از مقام‌های ایران خواست با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران همه زندانیان را به طور موقت آزاد کنند.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

۱۹:۱۲ ۲۲.۱۲.۱۳۹۸

بازداشت عضو شورای شهر شیراز و کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان به دلیل انتقادات اخیرشان در شبکه‌های اجتماعی

مهدی حاجتی٬ عضو شورای شهر شیراز بار دیگر در روز پنجشنبه ۲۲ اسفندماه بازداشت شد.

او به دستور شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده اما علت بازداشتش نامعلوم است.

مهدی حاجتی طی روزهای گذشته انتقادهایی از نحوه برخورد مسئولین جمهوری اسلامی در رابطه با کنترل ویروس کرونا مطرح کرده و افرادی را که با قرنطینه قم مخالفت کردند٬ «دشمن» مردم ایران نامیده بود.

این عضو شورای شهر شیراز پیشتر در خردادماه امسال هم به دلیل توییت دیگری در حمایت از دو شهروند بهایی بازداشت‌شده٬ هشت ماه زندانی بود و بهمن‌ماه امسال با وثیقه از زندان آزاد شده بود.

محمد مختاری، کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان، نیز روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه توسط ماموران اطلاعات سپاه قدس گیلان بازداشت شد.

او نیز طی روزهای اخیر با نوشتن مطالبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام٬ انتقادهایی را درباره نحوه برخورد مسئولین با شیوع ویروس کرونا مطرح کرده و از بالابودن تعداد قربانیان مبتلا به ویروس کرونا در گیلان خبر داده بود.

۱۸:۵۷ ۲۲.۱۲.۱۳۹۸

احضار سه نویسنده برای اجرای حکم زندان

سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران برای اجرای حکم زندانشان احضار شدند.

به گزارش کانون نویسندگان ایران٬ رضا خندان مهابادی٬ کیوان باژن و بکتاش آبتین٬ به شعبه یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی فراخوانده شده‌اند.

رضا خندان و بکتاش آبتین دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هر یک به شش سال زندان و کیوان باژن عضو هیئت دبیران سابق کانون به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

اتهام این نویسندگان «عضویت در کانون نویسندگان ایران، انتشار خبرنامه‌ داخلی کانون، آماده‌کردن کتاب پژوهشی در باره‌ی تاریخ پنجاه ساله‌ کانون برای انتشار داخلی، بیانیه‌های کانون، حضور بر مزار جانباختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای جعفر پوینده و محمد مختاری و شرکت در مراسم سالانه‌ احمد شاملو» عنوان شده است.

۱۸:۴۳ ۲۲.۱۲.۱۳۹۸

آزادی چند تن دیگر از زندانیان سیاسی و عقیدتی

واحد خلوصی٬ فعال مدنی و از بهاییان محروم از تحصیل٬ روز پنجشنبه ۲۲ اسفندماه به مرخصی اعزام شد. او که به پنج سال زندان محکوم شده است٬ از شهریور سال ۹۴ در زندان رجایی‌شهر زندانی ست.

شادمان بنی‌بشر٬‌فعال محیط زیست در سنندج٬ روز سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه با وثیقه آزاد شد. او از ۲۴ بهمن‌ماه به علتی نامعلوم در بازداشت بود.

روحا ایمانی٬ بهایی ساکن کرمان هم روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه آزاد شد. او از شهریورماه امسال برای گذراندن محکومیت ۹ ماه زندان خود در زندان کرمان محبوس بود و تنها سه هفته به پایان محکومیتش باقی مانده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG