لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۷

دریچه خرداد ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در خرداد ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


Radio Farda -- Special Graphic for weekly program "Daricheh" دریچه
۱۶:۲۳ ۵.۴.۱۳۹۸

ابلاغ حکم آزادی حسین رونقی ملکی

با صدور قرار منع تعقیب حسین رونقی ملکی، این فعال مدنی پس از حدود ۱۰ سال، هفته پیش رسما آزاد شد.

حسین رونقی ملکی سال ۸۸ بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت درگروه اینترنتی ایران‌پراکسی» به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

این وبلاگ‌نویس که در زندان دچار ناراحتی کلیه شد، بارها کارش به بیمارستان کشید و در نهایت با تشخیص پزشکی قانونی از سال ۹۵ در مرخصی بود.

۱۶:۲۰ ۵.۴.۱۳۹۸

احضار محمد رسول‌اف به دادگاه انقلاب

کانون نویسندگان ایران، از احضار محمد رسول‌اف به دادگاه خبر داد. این فیلمساز ایرانی که از چند سال پیش ممنوع‌الخروج شده است، باید ۱۱ تیر به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مراجعه کند.

۲۰:۴۵ ۴.۴.۱۳۹۸

بازداشت چند ساعته ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی منتقد

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه چهارم تیرماه بازداشت و پس از ساعاتی به دلیل صدور حکم «عدم تحمل کیفر» آزاد شد.

وی اخیرا به اتهام «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» جمعا به سه سال زندان و مطالعه و رونویسی از سه کتاب منتشرشده توسط نهادهای حکومتی محکوم شده است.

این فعال سیاسی منتقد که در آخرین دادگاه خود حضور نیافت و به حکم صادره هم اعتراض نکرد، اعلام کرده است که روند قضایی متهمان سیاسی و امنیتی را «غیرقانونی» می‌داند.

ابوالفضل قدیانی، طی سال‌های اخیر بارها از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده و او را مسئول مستقیم وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور دانسته است.

۲۰:۳۷ ۴.۴.۱۳۹۸

حکم ۱۰ سال زندان برای یک بهایی ساکن تهران

سوفیا مبینی، شهروند بهایی ساکن تهران، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

اتهام او «تشکیل و اداره گروه غیرقانونی بهایی به قصد برهم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

سوفیا مبینی در آبان‌ماه سال ۹۶ بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شده بود.

۲۰:۳۲ ۴.۴.۱۳۹۸

ابراز نگرانی دیدبان حقوق بشر نسبت به اخذ اعترافات تلویزیونی از دو فعال زن

دیدبان حقوق بشر، خبر داد که صبا کردافشاری و یاسمن آریانی، دو فعال حقوق زنان، برای اعتراف‌های تلویزیونی، تحت فشار قرار دارند.

یاسمن آریانی از اواخر فروردین ماه و صبا کردافشاری از ۱۱ خردادماه در زندان به سر می‌برند، اما علت بازداشت آنان اعلام نشده است.

۲۰:۲۶ ۴.۴.۱۳۹۸

حکم سه سال و نیم زندان برای لیلا حسین‌زاده،‌ فعال دانشجویی

لیلا حسین‌زاده،‌ فعال دانشجویی در دانشگاه تهران، در دادگاه تجدیدنظر به سه سال و نیم زندان محکوم شد که از این حکم دو سال و نیم آن قابل اجراست.

اتهام‌های او «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

لیلا حسین‌زاده که در اعتراض‌های سراسری دی‌ماه ۹۶ بازداشت و پس از دو هفته با وثیقه آزاد شده بود، در دادگاه بدوی به شش سال زندان محکوم شده بود.

۲۰:۱۳ ۴.۴.۱۳۹۸

آزادی ناهید شقاقی، فعال حقوق زنان با وثیقه

ناهید شقاقی، فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری که ۲۵ اردیبهشت‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود، با وثیقه‌ای ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

از اتهام یا علت بازداشت او خبری منتشر نشده است.

۲۰:۰۷ ۴.۴.۱۳۹۸

بازداشت دو فعال مدنی در شهر نقده

میرموسی ضیاءگرگری و سجاد شهیری، دو فعال مدنی ساکن نقده، روز شنبه اول تیرماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. از علت بازداشت آنان خبری منتشر نشده‌است.

۲۰:۰۱ ۴.۴.۱۳۹۸

صدور حکم ۱۳ سال زندان برای کاظم صفابخش، فعال مدنی زندانی

کاظم صفابخش، فعال مدنی محبوس زندانی، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

اتهام‌های او «تشکیل و اداره گروه تلگرامی تجزیه‌طلب»، «دعوت افراد به شرکت در اغتشاشات» و «تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

کاظم صفابخش از آذرماه سال ۹۷ در زندان اوین به سر می‌برد.

۱۹:۵۵ ۴.۴.۱۳۹۸

ابراز نگرانی‌ها از وضعیت رویین عطوفت، فعال ملی- مذهبی زندانی

همسر رویین عطوفت، فعال سیاسی زندانی، نسبت به وضعیت جسمی او ابراز نگرانی کرد و از ابتلای همسرش به یک بیماری «مشکوک» خبر داد.

رقیه زارع‌پور، در نامه‌ای سرگشاده از مقام‌های قضایی ایران خواستار اعزام رویین عطوفت به مراکز درمانی و معاینه او توسط پزشک متخصص شد.

این فعال ملی مذهبی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تاسیس گروه غیرقانونی» و «امضای بیانیه‌های ضد امنیتی» به پنج سال زندان محکوم شده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG