لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۹

دونالد ترامپ ۲۲ تیر ماه به لندن سفر می‌کند


گزارش‌ها حاکی است تاریخ سفر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به بریتانیا نهایی شده و آقای ترامپ ۱۳ ژوئیه، ۲۲ تیرماه برای سفری رسمی وارد لندن می‌شود.

کیم داروک، سفیر بریتانیا در آمریکا روز پنجشنبه و طی پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت دونالد ترامپ در ۱۳ ژوئیه با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دیدار خواهد داشت.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم این خبر را تایید کرده است.

وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا نیز در پیامی ویدیوئی در توئیتر گفت:‌ «من رییس جمهوری آمریکا را می‌شناسم و او مشتاق سفر به بریتانیا است. برای او بریتانیا جایگاه خاصی دارد و بریتانیا برای آمریکا هم ارزشی ویژه دارد.»

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در پیامی اعلام کرد تظاهراتی همگانی نسبت به آن‌چه «کارنامه نگران‌کننده دونالد ترامپ در حقوق بشر» خوانده، برگزار می‌کند.

کیت آلن، رییس دفتر بریتانیا عفو بین‌الملل گفت:‌ «۱۵ ماه از ریاست جمهوری او گذشته و ما شاهد عقب رفتن نگران کننده حقوق بشر هستیم. از جمله منع مسافرتی تبعیض‌آمیز، اعلام سیاست مخربش در مورد اورشلیم و چندین سیاست مضر در مورد پناهندگان، حقوق زنان و البته تغییرات اقلیمی.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا اما این خبر را «بسیار مسرت‌بخش» خوانده است. او در پیامی در توئیتر گفت:‌ «مشتاق دیدار نزدیک‌ترین متحد خود و دوست بریتانیا هستیم.»

صادق خان، شهردار لندن که پیشتر گفته بود «خیلی از مردم لندن بی‌علاقگی خود به سفر دونالد ترامپ به لندن را از پیش نشان داده‌اند»، این بار موضعی دیپلماتیک اختیار کرد.

او در پیامی در توئیتر گفت:‌ «اگر دونالد ترامپ به لندن بیاید، شهری باز و متنوع را می‌بیند که همواره اتحاد را به هرگونه اختلاف و هراس‌افکنی ترجیح داده‌اند. ضمن این که بدون شک خواهد دید ساکنان لندن ارزش‌های لیبرال خود همچون آزادی بیان را خیلی جدی پاس می‌دارند.»

بوریس جانسون پیشتر شهردار لندن و جرمی کوربین، رییس حزب کارگر را متهم کرده بود که «مشغول خراب کردن روابط میان آمریکا و بریتانیا» هستند.

دیوید لامی، نماینده پارلمان و از حزب کارگر پیشتر هشدار داده بود اگر آقای ترامپ به لندن بیاید، بزرگترین تظاهرات در تاریخ کشور راه می‌افتد و او خودش در صف اول تظاهرکنندگان خواهد بود.

دیوید لامی روز پنجشنبه در توئیتر نوشت:‌ «کسی را می‌شناسید در ساختن پلاکارد کارش خوب باشد؟»

مخالفان سفر دونالد ترامپ به بریتانیا هم روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک نوشتند بزرگترین تظاهرات اعتراضی را سازماندهی خواهند کرد.

قرار بود سفر دونالد ترامپ به بریتانیا پیش از این انجام شود، ولی به تعویق افتاد. آن زمان طوماری آنلاین را نزدیک به ۱.۹ میلیون نفر امضا کردند که از دولت خواسته بود دعوت رسمی از دونالد ترامپ را ملغی کند.

آن زمان قرار بود آقای ترامپ برای افتتاح ساختمان جدید سفارت آمریکا در لندن حاضر باشد که در پیامی در توئیتر گفت در این مراسم حاضر نمی‌شود.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه و آلمان، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن
XS
SM
MD
LG