لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۱۶

حمله به کارگران معدن در بورکینافاسو ده‌ها کشته برجای گذاشت


تصویری از خانواده قربانیان حمله در بورکینافاسو

در جریان حمله مسلحانه‌ای به اتوبوس‌های حامل کارگران یک معدن در بورکینافاسو حداقل ۳۷ نفر کشته شده در حالی که از سرنوشت ده‌ها نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

این شدیدترین حمله مسلحانه طی سال‌های اخیر در بورکینافاسو است که از چند سال پیش تاکنون شاهد حملات گروه‌های جهادی بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت معدن کانادایی به نام «سمافو» اعلام کرد پنج اتوبوس حامل کارگران این معدن همراه با محافظان نظامی آنها در ناحیه بونگو و در فاصله ۴۰ کیلومتری معدن روز چهارشنبه ۱۵ آبان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

به گفته مقامات محلی، در این حمله حدود ۶۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند.


هویت مهاجمان هنوز مشخص نشده ولی گروه‌های اسلام‌گرای تندرو در نواحی دورافتاده شرق و شمال بورکینافاسو فعال هستند.

روچ مارک کابوره، رییس جمهور بورکینافاسو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «یک بار دیگر مردم ما به خاطر حملات جنایتکارانه گروه‌های تروریستی علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی کشور عزادار شده‌اند.»

شرکت معدن کانادایی «سمافو» گفت معدن بونگو امن است هر چند به خاطر وقوع این حمله کار در معدن را فعلا متوقف کرده است.

تعداد افرادی که در این کاروان سفر می‌کردند، تابعیت تمامی آنها و تعداد مفقودشدگان مشخص نشده است. ولی دو منبع امنیتی گفتند هنوز هم ممکن است سرنوشت ده‌ها نفر نامشخص باشد.

برادر یکی از مجروحان گفت تیراندازی بسیار شدید بوده ولی چون برادرش زیر اجساد سایر قربانیان افتاده بود توانست جان سالم به در ببرد.

شرکت معدن «سمافو» می‌گوید براساس مقررات امنیتی جدید، کارگران و کارمندان اهل بورکینافاسو با اتوبوس و همواره با اسکورت نظامی و کارمندان خارجی با هلیکوپتر به معدن رفت‌وآمد می‌کنند.

خبرگزاری رویترز از قول دو نفر که قبلا در این معدن کار می‌کردند می افزاید کاروان حامل کارگران محلی هفته‌ای یک بار به معدن رفت‌وآمد می کند و معمولا شامل پنج اتوبوس است که هر کدام بین ۵۰ تا ۶۰ سرنشین دارند.

سال گذشته و در پی کشته شدن سه کارگر و پنج محافظ امنیتی در یک حمله مسلحانه این معدن اقدامات امنیتی را تشدید کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه کانادا گفت تاکنون در مورد آسیب دیدن شهروندان کانادایی در حمله روز چهارشنبه خبری دریافت نکرده است.

بورکینافاسو که زمانی یکی از مناطق آرام شمال غربی آفریقا، موسوم به ساحل بود در سه سال گذشته شاهد افزایش حملات گروه‌های شورشی بوده است. یکی از دلایل این امر نیز تاثیر گروه‌های جهادی و باندهای تبهکار فعال در مالی، همسایه شمالی این کشور است.

حمله روز چهارشنبه شدیدترین و مرگبارترین حمله از سال ۲۰۱۶ است که گروه‌های وابسته به «خلافت اسلامی» و القاعده حملات خود در بورکینافاسو را آغاز کردند.

در ژانویه ۲۰۱۶ پیکارجویان وابسته به القاعده در حمله به یک کافه و هتل مشهور در شهر اوآگادوگو، پایتخت ۳۲ نفر را کشتند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG