لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۴

افزایش فشارها بر فرماندار ویرجینیا برای کناره‌گیری پس از انتشار عکس نژادپرستانه


رالف نرتم

در پی انتشار عکسی نژادپرستانه از سال ۱۹۸۴، از فرماندار دمکرات ایالت ویرجینیا، این مقام ارشد ایالتی با فشارهای فزاینده‌ای برای کناره‌گیری روبه‌رو شده‌است.

رالف نورتم، فرماندار ایالت جنوبی ویرجینیا می‌گوید او پس از بررسی‌ها متوجه شده، عکس منتشرشده عکس او نیست و قصد کناره‌گیری ندارد.

آقای نورتم، نخست، روز اول فوریه/۱۲ بهمن ماه گفته بود «از این‌که تصمیم گرفتم تا در آن عکس حضور پیدا کنم، و از این‌که این عکس دیگران را در آن زمان و اکنون آزرده، عمیقا متاسفم».

عکسی که نخست توسط وب‌سایت «بیگ لیگ پالتیکس» منتشر شده بود، دو نفر را نشان می‌دهد که یکی صورتش را سیاه کرده و دیگری لباس کو کلاکس کلان‌ها، یک تشکل نژادپرست در آمریکا، را پوشیده‌است.

این عکس در کتاب سال دانش‌آموختگان دانشکده پزشکی در سال ۱۹۸۴ منتشر شده بود و در آغاز مشخص نبود، رالف نورتم کدام‌یک از دو نفر است.

هر دو سناتور دمکرات ویرجینیا فورا خواستار آن شدند که فرماندار گزینه کناره‌گیری از مقام خود را در نظر بگیرد.

دو سناتور دیگر، کامالا هریس از ایالت کالیفرنیا و کوری بوکر از ایالت نیوجرسی، از مقام‌های ارشد حزب دمکرات هستند که از این عکس انتقاد کرده‌ و خواستار استعفای او شده‌اند. سناتور هریس و سناتور بوکر، هر دو از جمله دمکرات‌هایی هستند که اعلام کرده‌اند برای رقابت‌های درون‌حزبی جهت انتخاب نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد می‌شوند.

شورای دمکرات‌های سنا در ایالت ویرجینیا نیز خواستار کناره‌گیری نورتم شده‌اند.

معاون باراک اوباما در دوره ریاست‌جمهوری، جو بایدن، همچنین سناتور الیزابت وارن، سناتور دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰، از دیگر چهره‌هایی هستند که خواستار استعفای نورتم شده‌اند.

با این حال آقای نورتم روز شنبه گفته است او وقتی بیشتر در مورد عکس تحقیق کرده و به آن نگاه کرده، متوجه شده که قطعا تصویر متعلق به او نیست.

او در جریان کنفرانس خبری خود اظهار کرده پیشتر اقدام مشابهی را انجام داده و زمانی صورت خود را به تقلید از مایکل جکسون، سیاه کرده بود تا در یک مسابقه رقص شرکت کند و از این بابت متاسف است، اما عکس فعلی ربطی به او ندارد.

رالف نورتم گفته قصد جبران گذشته خود را دارد و «تا زمانی که احساس می‌کنم قادر به رهبری (امور اجرایی) هستم، به کار خود ادامه خواهم داد».

در هر صورت فشارها برای کناره‌گیری فرماندار، از داخل حزب دمکرات، نیز شهروندان و معترضانی که در برابر ساختمان فرمانداری ویرجینا تجمع کرده‌اند، ادامه پیدا کرده‌است.

رویترز، اسوشیتدپرس|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG