لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۲

ایران اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به عراق را رد کرد


موسی علیزاده طباطبایی، معاون سفیر ایران در عراق، گفته است: اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در قاچاق مواد مخدر به عراق «به اندازه اتهام حمایت ایران از تروریسم مضحک است».

موسی علیزاده طباطبایی، معاون سفیر ایران در عراق، اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در ورود مواد مخدر به عراق را رد کرد و آن را «مضحک» خواند.

علیزاده طباطبایی در گفت‌وگویی که روز دوشنبه، پنجم آذر، در خبرگزاری ایسنا منتشر شد گفت که این اتهام «به اندازه زدن اتهامی همچون حمایت ایران از تروریست و داعش مضحک است».

معاون سفیر ایران در بغداد، بدون ارائه مستندات، توزیع مواد مخدر در عراق را به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل نسبت داد و گفت: آنها تلاش می‌کنند «با به انحراف کشیدن جوانان مسلمان موجب عقب افتادن این جوامع شوند».

روشن نیست که اظهارات معاون سفیر ایران در عراق در واکنش به کدام گزارش است اما اخیرا شبکه اسکای نیوز عربی، از دست داشتن سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر به بصره گزارش داده و متحدان ایران در منطقه، از جمله گروه حزب‌الله لبنان و گروه انصار الله یمن، را نیز به نقش داشتن در قاچاق این مواد متهم کرده بود.

بر اساس گزارش این شبکه، کریستال، حشیش و قرص‌های ترامادول بیشترین مواد مخدری هستند که از ایران به عراق قاچاق می‌شوند.

پیش از این نیز چندین بار سپاه پاسداران به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به عراق متهم شده بود.

از جمله چند ماه پیش علی الداینی، رئیس شورای استان دیاله در شرق عراق، به خبرگزاری السومریه گفته بود: «اطلاعاتی مبنی بر قاچاق مواد مخدر از ایران به عراق از طریق هواپیمای بدون سرنشین در اختیار داریم».

در گذشته شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی در جمهوری اسلامی با اشاره به مدیریت اسکله‌ها توسط سپاه پاسداران و نیروی انتظامی، از دست داشتن این دو نهاد در قاچاق کالا به ایران سخن گفته‌اند.

اخیرا نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در پیوند با موضوع پول‌شویی به صورت تلویحی به برخی نهادهای حکومتی اشاره کرد که این سخنان اعتراض نمایندگان عضو جبهه پایداری و برخی منصوبان رهبر جمهوری اسلامی را به دنبال داشت.

با استفاده ازخبرگزاری‌ ایسنا، شبکه اسکای نیوز عربی و رادیو فردا / ا.م / ج‎
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG