لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۰

دانمارک یک نروژی ايرانی تبار را به تلاش برای ترور مخالفان ایران‎ متهم کرد


دادستانی دانمارک روز چهارشنبه ۶ فروردین اعلام کرد که علیه یک شهروند نروژی به دلیل مشارکت در طرح نهادهای امنیتی ایران برای انجام ترور در خاک دانمارک اعلام جرم کرده است.

این شهروند نروژی ایرانی تبار در اکتبر ۲۰۱۸ و در رابطه با کشف توطئه‌ای برای ترور یکی از اعضای گروه‌های عرب مخالف حکومت ایران در دانمارک دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی دانمارک در بیانیه‌ای گفت این مرد به جمع آوری و دادن اطلاعات به نهادهای امنیتی ایران برای انجام یک ترور در خاک دانمارک متهم شده است. در این بیانیه گفته می‌شود که فرد مورد اشاره در عین حال به اقدام به قتل نیز متهم شده است.

وکیل مدافع این مرد ۴۰ ساله گفت که موکلش تمامی اتهامات را رد کرده است. دادگاه بررسی اتهامات این فرد قرار است از روز اول ماه مه کار خود را آغاز کند.

طرح ترور یکی از اعضای ارشد «جنبش پيکار عربی برای آزادی الاحواز» یک گروه مخالف حکومت ایران، ماه سپتامبر ۲۰۱۸ در عملیات مشترک نیروهای انتظامی دانمارک با کشورهای همسایه خنثی شد.

در فوریه امسال پلیس دانمارک اعلام کرد که سه عضو ارشد اين گروه را به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی بازداشت کرده است. به گفته پلیس دانمارک، یکی از بازداشت شدگان هدف طرح ترور سپتامبر ۲۰۱۸ بود.

دولت ایران هرگونه ارتباطی با این طرح ترور را تکذیب کرده و کشورهای غربی از جمله دانمارک و هلند را به پناه دادن به «گروه‌های تروریستی» متهم کرده است.

«جنبش پيکار عربی برای آزادی الاحواز» از سوی حکومت ایران به انجام عملیات مسلحانه در خوزستان از جمله حمله به تاسیسات نفتی متهم شده است. همچنين ایران این گروه را مسئول حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز در ۳۱ شهريور ۹۷ می‌داند که در جریان آن حداقل ۲۴ نفر کشته شدند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG