لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۳

رسانه‌های اسرائیلی: خدایی «از برنامه‌ریزان کشتن یهودیان» بود؛ رئیسی: انتقام حتمی است


عکس خبرگزاری فارس از مقابل خانه حسن صیاد خدایی

به‌دنبال کشته شدن سرهنگ دوم حسن صیاد خدایی، افسر سپاه پاسداران، در روز یکشنبه اول خرداد، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که این نظامی ایرانی از برنامه‌ریزان کشتن اسرائیلی‌ها و یهودیان و ضربه زدن به منافع یهودیان در برخی از نقاط جهان بوده است.

در همین حال، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، بامداد دوشنبه، پیش از عزیمت به عمان، درباره این سوءقصد گفت که «بدون تردید» از این‌که چه کسانی در آن دست داشته‌اند، مطمئن است.

او گفت که به باور او در این سوءقصد «دست استکبار جهانی و کسانی که در میدان از مدافعان حریم و حرم شکست خوردند، دیده می‌شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی برای اشاره به قدرت‌های غربی از عبارت «استکبار جهانی» و برای اشاره به گروه‌های مسلح نیابتی خود در عراق با عنوان «مدافعان حریم» یاد می‌کنند.

ابراهیم رئیسی سپس نیز گفت که «تردید ندارد» که گرفتن انتقام این سوءقصد «حتمی است.»

حسن صیاد خدایی عصر روز یکشنبه، یکم خرداد، در یکی از کوچه‌های منتهی به خیابان مجاهدین اسلامی در شرق تهران هنگام خروج از خانه‌اش با «پنج» گلوله دو موتورسوار کشته شد. خبرگزاری‌ها تصاویری از مقتول منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد او داخل خودرو هدف قرار گرفته است.

تاکید ابراهیم رئیسی بر «انتقام‌گیری حتمی» از این سوءقصد در حالی بیان می‌شود که از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، و همچنین ابومهدی المهندس، معاون پیشین فرمانده گروه حشد الشعبی، در جریان حملات پهپادی ۱۳ دی‌ماه ۹۸ آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، مقام‌های جمهوری اسلامی بارها قول «حتمی» بودن انتقام‌گیری از آن سوءقصد را داده‌اند.

مسئله تاکید بر انتقام‌گیری از کشته شدن قاسم سلیمانی اکنون تبدیل به یک مانع اصلی بر سر راه احیای برجام شده است.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه سوءقصد به حسن صیاد خدایی را به «آمریکا و اسرائیل» نسبت داد و گفت که این اقدام «موجب قاطعیت بیشتر سپاه پاسداران در مقابله با دشمنان» می‌شود.

این اتهام درحالی مطرح شده است که این کشورها یا هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این سوءقصد را بر عهده نگرفته‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی : «خدایی در توطئه علیه اسرائیل دست داشت»

وب‌سایت روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت (وای.نت)، پرتیراژترین روزنامه اسرائیل، با استناد به یک منبع خبری نوشت که سرهنگ ترور شده ایرانی، برای اجرای عملیات خرابکاری علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان در سراسر جهان برنامه‌ریزی کرده بود.

یدیعوت اخرونوت افزود موساد، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل، پیشتر تمام برنامه‌های خرابکاری صیاد خدایی را «خنثی کرده بود».

به گفته یوسی ملمن، گزارشگر ارشد امور جاسوسی اسرائیل، افسر کشته شده سپاه پاسداران، فرمانده «عملیات تروریستی» علیه اسرائیل و اهداف یهودی در آفریقا، ترکیه، آمریکای لاتین و قبرس بوده است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز یکشنبه شب گفت که صیاد خدایی، منصور رسولی را مامور کشتن یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول کرده بود.

این شبکه فاش کرد که قرار بوده «کنسول اسرائیل در استانبول» ترور شود.

در پی کشته شدن این سرهنگ سپاه پاسداران، رسانه‌های عمده اسرائیل، به‌ویژه شبکه‌های تلویزیونی، شامگاه یکشنبه «سوءقصد هدفمند در قلب تهران» را پوشش خبری سریع و وسیع دادند.

اکثر این شبکه‌های اسرائیلی، صیاد خدایی را دستیار ارشد قاسم سلیمانی در ماموریت‌های سوریه و عضو نیروی قدس سپاه معرفی کردند.

روعی شارون، گزارشگر امور نظامی شبکه تلویزیونی کان اسرائیل، تاکید کرد که اکثر سوءقصدهای هدفمند پیشین در ایران که از سوی منابع خارجی به اسرائیل نسبت داده شده است، در ارتباط با مهره‌های برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و حال کشته شدن صیاد خدایی ممکن است که مرحله جدیدی از اقدامات علیه نفوذ منطقه‌ای تهران باشد.

به گفته شبکه کان، کسانی که برنامه‌ریز این عملیات بودند، عامدانه این ساعت روز را در قلب شلوغ تهران انتخاب کردند تا نشان دهند که هیچ هدفی در ایران مصون ندارد.

عامی‌خای اشتاین، یک گزارشگر دیگر شبکه کان، به نقل از «یک منبع امنیتی» گفت که برنامه‌ریزی و اجرای عملیاتی مانند کشته شدن صیاد خدایی «تنها در توان ما (اسرائیل) و آمریکا است».

روابط عمومی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای، کشته شدن پاسدار صیاد خدایی را «شهادت» یک «مدافع سرافراز حرم» نامید و تاکید کرد که او «هدف جنایت تروریستی ضد انقلاب و عوامل وابسته به استکبار جهانی قرار گرفت».

سپاه گفته است که «اقدام لازم برای شناسایی و دستگیری ضارب یا ضاربین، پیش‌بینی و در حال اجرا است».

سپاه پاسداران روز یکشنبه در بیانیه دیگری، از «دستگیری شبکه‌ای از اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (اسرائیل)» خبر داد و نوشت این افراد «اقدام به آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی» کرده بودند.

این احتمال قوی مطرح است که بیانیه سپاه به افرادی اشاره دارد که چند ماه پیش اقدام به ربودن منصور رسولی و گرفتن «اعتراف» از او کرده بودند.

رسانه‌های اسرائیل ماه گذشته عکس و فایل صوتی منصور رسولی را منتشر کردند که در آن، این فرد «اعتراف» می‌کرد که برای کشتن یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول، یک روزنامه‌نگار یهودی در فرانسه و یک ژنرال آمریکایی در خاک آلمان «ماموریت» گرفته بود.

با این حال، منصور رسولی در آن فایل صوتی به جان مادر، دختر و خانواده‌اش قسم خورد که کاری در این راستا نکرده و دیگر نیز مرتکب این نوع اشتباهات نخواهد شد.

منصور رسولی پس از چند هفته، در یک کلیپ تصویری تاکید کرد که افرادی زورگو او را ربوده و با شکنجه‌های شدید و خشونت، وادار به بیان مطالبی کردند. او گفت که زندگی‌ او و خانواده‌اش از باغداری و دامداری می‌گذرد و ارتباطی با سپاه نداشته است.

با این حال، رسانه‌های اسرائیل تاکید داشتند منصور رسولی، یک قاچاقچی مواد مخدر است که به خدمت برنامه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران درآمده است.

«فرمانده یگان ۸۴۰»

برخی از این شبکه‌ها حسن صیاد خدایی را جانشین فرمانده «یگان ۸۴۰» در نیروی قدس سپاه معرفی کردند.

ارتش اسرائیل از مدتی پیش گفته‌است که یگان ۸۴۰» با مأموریت اجرای عملیات در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل و عملیات برون‌مرزی دیگر مانند ضربه زدن به اسرائیلی‌ها یا حتی ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی تشکیل شده است.

روعی شارون گفت ارزیابی این است که در این نوع عملیات نیروهای موساد مستقیم شرکت ندارند بلکه «مزدوران» به کار گرفته می‌شوند که در این مورد خاص باید گفت که این «مزدوران مجهز به اسلحه صداخفه‌کن» بودند.

موشه یعلون، وزیر اسبق دفاع اسرائیل، روز دوشنبه ۲ خرداد در گفت‌وگو با رادیوی ارتش اسرائیل گفت: «هر کس که این فرد را از بین برده، کار را به خوبی انجام داده است». او افزود که اسرائیل در شرایطی است که خودش باید منافعش را تأمین کند.

رام بن‌باراک، معاون پیشین سازمان موساد، نیز ۲ خرداد در پاسخ به پرسش شبکه کان که آیا با نام سرهنگ حسن صیاد خدایی از قبل از انتشار خبر‌ کشته شدن او آشنایی داشته، گفت که ا«سامی بسیاری از مهره‌ها در دستگاه‌های مختلف رژیم ایران برای ما آشنا است و کسی برای از بین رفتن این تروریست متأسف نیست.»

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی و سایت رادیو فردا/ف.ر و پ.پ /ک.ر و پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG