لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۱۷

روزنامه محلی پیام چاپ کرمان از تصویب مصوبه‌ای از سوی شورای این شهر خبر داده که بر مبنای آن افرادی که به نگهداری از سگ‌ها در خانه مبادرت کنند با جریمه نقدی تا سقف پنجاه هزار تومان مواجه می‌شوند.

این مصوبه همچنین با تأکید بر ممنوعیت نگهداری از گوسفندان در محدوده شهری، برای افرادی که از آن سرپیچی کنند جریمه نقدی تاسقف صد هزار تومان منظور کرده است.

تصویب این مصوبه از سوی اعضای شورای شهر کرمان با اعتراض انجمن حمایت از حیوانات ایران مواجه شده و این انجمن در نامه‌ای به علی‌اکبر مشرفی، رئیس شورای شهر کرمان، از این مصوبه با عنوان اقدامی عجیب، خلاف قانون اساسی ایران و محدودکننده آزادی‌های فردی یاد کرده است.

جاوید آل‌داود، مدیر انجمن حمایت از حیوانات ایران در تهران، در این زمینه به پرسش‌های رادیو فردا پاسخ داده است.

من با رئیس این شورا تلفنی صحبت کردم، گفتند که ما یک سری قوانین را خودمان می‌توانیم بگذاریم. گفتم مثلاً چه قوانینی؟ گفت شما بعداً سؤال کنید تا من بگویم. البته ما تا حالا که پاسخی دریافت نکردیم. ولی از لحاظ قانونی و حقوقی شورای شهر موظف است و مسئولیت‌هایی در قبال مسائل شهری دارد که آن هم باید بفرستد فرماندار تأیید کند و بعد توسط شهرداری اجرا شود.

آقای آل‌داود، اشاره کردید که با رئیس شورای شهر کرمان صحبتی در این خصوص داشتید. آیا ایشان توضیحی دادند در اینکه دلیل تصویب چنین قانونی چه بوده؟ این قانون به چه جهت در کرمان می‌خواهد به اجرا گذاشته شود؟

ایشان فقط گفتند که این قانون قبلاً هم بوده. من در جواب گفتم اگر قبلاً بوده شما چرا قانونی را که قبلاً بوده دوباره می‌خواهید تصویب کنید؟ گفت که ما هر سال این را باید تمدید کنیم یا تغییر بدهیم. یک چنین چیزی. به هر ترتیب ما در سال‌های پیش چنین چیزی را شاهد نبودیم و در جاهای دیگر کشور هم چنین چیزی نیست.

حالا امیدواریم درخواستی که انجمن داشته و جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک هم این درخواست را داشته، این مصوبه را لغو کنند یا چنین مصوبه‌هایی را دیگر شاهد نباشیم.

آیا مواردی بوده در کرمان که شما مطلع شده باشید آن موارد منجر به این شده باشد که شورای شهر و اعضایش چنین تصمیمی را درباره نگهداری از حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها و البته در این مورد به گوسفندها هم اشاره شده، اتخاذ کرده باشند؟

چیزی که من در مورد گوسفند شنیده‌ام این است که خیلی از افراد در محدوده شهری آغل دارند و گوسفند دارند و برای اینکه آنها را از آنجا خارج کنند چنین اطلاعیه‌ای...

حالا که وضعیت مملکت یک مقدار دستخوش بحث‌های انتخابات و غیره است این کار شورای شهر یک جور تفرقه افکنی بین مردم و ایجاد مشکلات امنیتی است برای کشور است.

یعنی شما این مسئله را توجیه پذیر می‌دانید؟

نه. این مسئله توجیه پذیر نیست. این اتفاقاً خیلی عجیب است. اگر چنین حالتی باشد و در شهر دارند گوسفندداری می‌کنند طبیعتاً اگر می‌خواهند گسترش شهری بدهند باید مراکز و محلاتی را که آنها دارند خریداری کنند...

اینجا می‌بینیم هم به سگ‌های خانگی اشاره شده و هم به گوسفندها. دلیل خاصی شما سراغ دارید؟

شیوه جلسات معمولاً بر مبنای خاصی نیست. من تصورم این است که مثلاً در این جلسه بحث گوسفندها مطرح بوده و یکی هم گفته آقا سگ‌ها چی؟ گفته خب برای سگ‌ها هم باید قانون بنویسیم.

نکته دیگر هم که باید بگویم اصلاً تعیین جریمه وظیفه بخش اجرایی نیست. یعنی راهنمایی رانندگی هم نمی‌تواند خودش مبلغ جریمه را تعیین کند. برای همین اصلاً در صلاحیت شورای شهر نیست که میزان جریمه تعیین کند. جریمه را قاضی و دادگاه باید تعیین کند نه شورای شهر.

اینجا همه چیز مخلوط است. برخلاف قانون اساسی کشور و اصل تفکیک قوا این اتفاقات در بعضی جاها می‌افتد و اینها همه‌شان قابل لغو است از طریق مراکز قضایی و دیوان عدالت و جاهایی مثل این.

اصلاً در صلاحیت شورای شهر نیست که میزان جریمه تعیین کند. جریمه را قاضی و دادگاه باید تعیین کند نه شورای شهر.

اتفاقاً یک مسئله دیگر هم در کنار این قرار می‌گیرد که اصلاً اگر چنین طرحی تصویب شود قابلیت اجرایی شدن دارد؟ آیا شورای شهر اهرم‌های اجرایی‌اش را دارد یا اینکه باز به نوعی باید دست به دامن نیروهای انتظامی شود و دست به دامن قوه قضائیه؟

بله. قطعاً خود شورای شهر که نه نیروی اجرایی دارد نه ضابط قضایی دارد که بخواهد این کارها را انجام دهد. تنها چیزی که این مصوبه به وجود می‌آورد اختلاف بین افراد در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها و خانه‌ها است، آنها که در ارتباط با همسایه‌ها مشکل آب و پارکینگ و غیره دارند می‌بینند که این هم تصویب شده و می‌روند سریع شکایت می‌کنند که این همسایه سگ دارد.

حالا که وضعیت مملکت یک مقدار دستخوش بحث‌های انتخابات و غیره است این کار شورای شهر یک جور تفرقه افکنی بین مردم و ایجاد مشکلات امنیتی است برای کشور است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG