لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۰۰

بازداشت ده‌ها مخالف لوکاشنکو در خیابان‌های بلاروس


نیروهای امنیتی بلاروس روز شنبه ۵ مهر ماه ده‌ها نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بازداشت کردند.

خبرگزاری رویترز و بخش بلاروس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گزارش داده‌اند که پلیس ضد شورش با محاصره زنان معترض، برخی از آنها را بازداشت و داخل ون و مینی‌بوس کرده‌اند.

گروه مدافع حقوق بشر «ویانسا» در بلاروس فهرست ۵۹ زن بازداشت شده در روز شنبه را منتشر کرده است.

بازداشت زنان معترض سفیدپوش که پرچم‌های سرخ و سفید حمل می‌کردند، بلافاصله بعد از آغاز به تجمع آنها در میسنک، پایتخت کشور انجام شده است.

این رنگ‌ها در واقع پرچمی است که بعد از استقلال بلاروس از اتحادیه جماهیر شوروی برای مدتی پرچم رسمی کشور شد، اما بعد از قدرت‌‌گیری لوکاشنکو، از متفقان نزدیک روسیه، دوباره پرچم قدیمی رسمیت یافت.

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از حدود هفت هفته پیش آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

کمیته انتخابات بلاروس مدعی است الکساندر لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته قدرت را در کشور در دست داشته، بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده است. معترضان، اتحادیه اروپا و آمریکا می‌گویند در نتایج انتخابات دستکاری شده است و تعدادی از مقامات بلاروس به خاطر تقلب در انتخابات و سرکوب معترضان، مورد تحریم آمریکا و اروپا واقع شده‌اند.

آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده و می‌گویند ریاست جمهوری لوکاشنکو را به رسمیت نمی‌شناسند.

تاکنون هزاران نفر در اعتراضات بلاروس بازداشت شده و گزارش‌های متعددی از شکنجه و سرکوب خشن معترضان منتشر شده است، موضوعی که دولت بلاروس آن را رد می‌کند.

در میان بازداشت شدگان روز شنبه، خانم نینا باهینسکایا، ۷۳ ساله و از چهره‌های مطرح مخالف لوکاشنکو نیز وجود دارد، اما رسانه‌های داخلی بلاروس می‌گویند وی بعد از بازداشت رها شده است.

مجمع خبرنگاران بلاروس نیز گزارش داده که طی روز شنبه شش خبرنگار بازداشت و سپس رها شده‌اند.

تصاویری از زنی که توسط پلیس اسکورت شده و به سمت ون هدایت می‌شد نیز منتشر شده که نشان می‌دهد در مسیر بازداشت، صدها گل به پلیس‌های ضد شورش هدیه می‌کند.

زنان همچنین شعار «رئیس‌جمهور ما سوِتا است»، سر داده‌اند، نامی که به خانم سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب انتخاباتی لوکاشنکو اشاره دارد.

گزارش‌ها حاکی است که روز شنبه تظاهرات در دیگر شهرهای بلاروس نیز انجام شده است.

معمولا روزهای شنبه زنان اعتراضات خیابانی برگزار می‌کنند، اما روزهای یکشنبه همه معترضان اعم از زنان، مردان و حتی کودکان آنها وارد خیابان‌ها می‌شوند. اعتراضات روز یکشنبه به صدها هزار نفر می‌رسد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG