لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۶

ده‌ها رای‌دهنده پاکستانی در پی حمله انتحاری کشته شدند


حمله انتحاری در شهر کویته پاکستان که تنها ساعتی پس از آغاز انتخابات سراسری این کشور رخ داد، ده‌ها کشته بر جای گذاشت.

انتخابات روز چهارشنبه سوم مرداد در پاکستان به صحنه رویارویی میان عمران خان رهبر اپوزیسیون و حزب متبوع او، تحریک انصاف، با نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان و حزب مسلم لیگ نواز تبدیل شده است. آقای نواز شریف اکنون به اتهام فساد مالی در زندان است.

مقامات امنیتی و درمانی پاکستان می‌گویند که در حمله انتحاری امروز ۳۱ نفر کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند. این حمله درست مقابل یک مرکز رای‌گیری در شهر کویته پاکستان، مرکز استان بلوچستان، رخ داد.

بر اساس گزارش‌ها، بسیاری از مجروحان شرایط جسمی وخیمی دارند و بیم آن می‌رود که شمار کشته‌شدگان افزایش یابد.

یک خبرنگار محلی که در صحنه انفجار حضور داشته است می‌گوید که اغلب قربانیان این حادثه کسانی بودند که قصد داشتند در انتخابات رای بدهند.

مسئولیت این انفجار را گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش بر عهده گرفته است. اما هنوز مدرکی دال بر صحت ادعای آنها وجود ندارد.

گروه حکومت اسلامی تیر ماه نیز اعلام کرد که پشت یک حمله انتحاری دیگر در بلوچستان پاکستان قرار داشت که به مرگ ۱۴۹ نفر انجامید. در جریان آن حمله نیز مردمی هدف قرار گرفته بودند که در یک گردهمایی انتخاباتی حضور یافته بودند.

از حدود دو ماه گذشته تاکنون ۱۸۰ نفر از جمله سه نامزد انتخابات پاکستان در جریان حملات به گردهمایی‌های انتخاباتی کشته شده‌اند.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در انتخابات این دوره حزب عمران خان با حزب مسلم لیگ نواز رقابت تنگاتنگی دارند. یکی از این نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کند که حزب تحریک انصاف با ۳۰ درصد آرا حزب مسلم لیگ نواز با ۲۷ درصد آرا را شکست دهد. اما نتیجه یک نظرسنجی دیگر گویای برتری یک درصدی حزب نواز شریف بر حزب عمران خان است.

پشت سر این دو حزب نیز حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو زرداری، فرزند نخست وزیر سابق پاکستان قرار دارد که سال ۲۰۰۷ ترور شد.

به گفته تحلیل‌گران، در شرایطی که هیچ حزبی نمی‌تواند اکثریت پارلمان را به دست بیاورد، حزب مردم پاکستان می‌تواند تعیین‌کننده باشد و با حزب‌های دیگر تشکیل ائتلاف دهد.

منبع: رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG