لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۷

اظهارات ژنرال دانفورد درباره چگونگی کشته‌شدن چهار سرباز آمریکایی در نیجر


ژنرال جوزف دانفورد

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز دوشنبه اول آبان ماه درباره چگونگی کشته شدن چهار سرباز آمریکایی در کشور نیجر توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش رویترز، شماری از اعضای کنگره آمریکا از وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به دلیل نحوه اطلاع رسانی در خصوص چگونگی کشته شدن این چهار سرباز آمریکا در کشور نیجر انتقاد کردند.

با این حال، ژنرال جوزف دانفورد گفته است، ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در افریقا تحقیقاتی را در خصوص حمله به این واحد نیروهای آمریکایی در چهارم اکتبر در نیجر آغاز کرده است.

وی با این حال اذعان کرده است که هنوز برخی از ابعاد این موضوع روشن نیست و این چرا نیروهای پشتیبانی با تاخیر به سمت محل این حمله مرگبار حرکت کرده اند.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است، نیروهای آمریکایی یک ساعت پس از آنکه مورد حمله قرار گرفتند، تقاضای کمک کردند. دقایقی پس از این تقاضا، یک پهپاد آمریکا که در نزدیکی آنها حضور داشت با پرواز برفراز محل درگیری به تجسس و ارائه اطلاعات ویدئویی پرداخت و یک ساعت پس از آن جنگنده های فرانسوی نیر در محل حاضر شدند.

ژنرال جوزف دانفورد اضافه کرده است: ارزیابی من این است دلیل این که آنها در یک ساعت اولی که مورد هجوم واقع شدند تقاضای کمک نکردند، این است که این واحد فکر می کرد بدون کمک می توانند صحنه نبرد را مدیریت کنند.

سناتورجان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا هفته گذشته از عدم ارائه اطلاعات کافی در خصوص این حمله مرگبار به نیروهای آمریکایی انتقاد کرده بود. وی با این حال روز دوشنبه گفته است که اطلاعاتی در این زمینه دریافت کرده است و احتمالا کمیته نیروهای مسلح سنا روز پنجشنبه نشستی در این زمینه برگزار خواهد کرد.

ژنرال دانفورد می گوید، ۱۲ نیروی آمریکایی به همراه ۳۰ نیروی نظامی نیجر روز سوم اکتبر برای یک ماموریت شناسایی به روستای «تانگو تانگو» می روند و شب را در آنجا می گذرانند، ولی هنگام بازگشت به سمت پایگاه خود مورد حمله قرار می گیرند.

وی اضافه کرده است: در حدود ۵۰ نیروهای مهاجم وابسته به گروه حکومت اسلامی در این حمله مرگبار مشارکت داشتند.

به گفته ئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم اکنون ۸۰۰ نیروی آمریکایی در نیجر حضور دارند. وی شمار کل نیروهای آمریکایی در افریقا را شش هزار نفر اعلام کرد.

آمریکا می گوید، حضور نیروهای نظامی در نیجر برای مبارزه با داعش است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG