لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۸

زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در تایوان چند ساختمان بلندمرتبه را کج کرد


گزارش شده که شماری از قربانیان زیر آوار یک ساختمان گرفتار شده‌اند.

زلزله‌ای به قدرت ۶.۴ در مقیاس ریشتر روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن در نزدیکی ساحل تایوان روی داد. گزارش شده که شماری از قربانیان زیر آوار یک ساختمان گرفتار شده‌اند.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد که این زمین‌لرزه در ۲۱ کیلومتری شمال شرقی هائولین در ساحل شرقی تایوان روی داده است.

ویلیام لای، نخست‌وزیر تایوان، در نشست اضطراری دولت این کشور گفته که «متاسفانه در این حادثه دو نفر کشته و ۱۱۴ نفر جراحات سطحی برداشته‌اند».

خبرگزاری رسمی تایوان گزارش داده که ساختمان «مارشال هتل» در هائولین فرو ریخته و به احتمال زیاد شماری از قربانیان در آن گرفتار شده‌اند. این خبرگزاری عکس‌هایی از جاده‌هایی که تَرَک خورده‌اند منتشر کرده است.

برخی از گزارش‌ها گفته‌اند که نزدیک به ۳۰ تن در این هتل گرفتار شده‌اند. این زلزله ساعت ۱۱:۵۰دقیقه شب به وقت محلی روی داد.

دیگر رسانه‌های تایوان گزارش داده‌اند که غیر از ساختمان مارشال هتل که طبقه اول آن فرو ریخته، یک هتل دیگر با نام «بیوتیفول لایف هتل» هم آسیب دیده و ساختمان آن کج شده است.

زمین‌لرزه‌ روز سه‌شنبه به دنبال پیش لرزه‌هایی بوقوع پیوست که از روز شنبه آغاز شده بود. این ناحیه موسوم به «حلقه آتش اقیانوس آرام» مرکز خیلی از زلزله‌ها، از آلاسکا گرفته تا جنوب شرقی آسیا است.

در سه روز گذشته نزدیک به ۱۰۰ زمین‌لرزه خفیف این ناحیه را تکان داده است.

رسانه‌های تایوان به نقل از یک سخنگوی دولت محلی اعلام کرده‌اند که تیم‌های امداد و نجات راهی هائولین شده‌اند.

گزارش‌های اولیه حاکی است که مرکز این زمین‌لرزه، در عمق ۹.۵ کیلومتری بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آسیبی که به هتل وارد شده، باعث شده که اتوبان نزدیک به آن بسته شود. هنوز هیچ آمار دقیقی از تلفات احتمالی گزارش نشده است.

همچنین هشدار سونامی هم از سوی دولت تایوان صادر نشده است. دولت تایوان گفته که فقط سه نفر در ساختمان هتل مارشال، گرفتار شده‌اند.

هائولین منطقه‌ای ساحلی است که مقصد شمار زیادی از گردشگران است.

چند ساختمان از جمله ساختمان یک بیمارستان نظامی، در پی تکان‌های زمین لرزه کج شده‌اند. به گزارش منابع دولتی، دو پل هم به دلیل ترک‌های موجود، قابل استفاده نیستند.

دفتر ریاست جمهوری تایوان اعلام کرد تمامی اعضای کابینه به جلسه اضطراری فراخوانده شده‌اند.

این زلزله مقارن با سالگرد زمین‌لرزه‌ای به همین قدرت است که دو سال پیش شهر تاینان در جنوب تایوان را تکان داد. زلزله دو سال پیش بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشت.

با استناد به گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و فرانسه/ ک.ت /ک.ر
XS
SM
MD
LG